, .
cloudy 7.7℃
Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Labas teļu audzēšanas prakses piemēri lielajās fermās

Aiga Kaļva-Avotiņa , 22-01-2021
Labas teļu audzēšanas prakses piemēri lielajās fermās

Saimnieks LV / 2020.gads (Decembris.)

Runājot par jaundzimušo teļu aprūpi, kā svarīgāko darbu visbiežāk uzsver savlaicīgu augstas kvalitātes pirmpiena izēdināšanu. Nenoliedzami, tas ir pamats teļa turpmākajai dzīvei, taču lielās saimniecībās tikpat būtiski ir paredzēt ērtus darba apstākļus un pārdomātu teļu audzēšanas stratēģiju. Ja vienlaicīgi slimo pārāk daudz teļu, teļkopējas nespēj kvalitatīvi aprūpēt visus. Rakstā minēti trīs piemēri no prakses, kas veicina teļu veselību un augšanu.

Ieskats teļu virtuvē
Piens satur lieliskas barības vielas ne tikai teļam, bet arī baktērijām. Kārtīgi neizmazgāti piena trauki var būt baktēriju vairošanās avots. Netīri pupi (ja tos lietojis inficēts teļš), var nodot vīrusa infekciju nākošajam teļam. Ja cīņa ar infekcijas slimībām ir fermas ikdiena, noteikti jāpārskata teļu barošanas higiēna. Vai teļkopējai ir ērti strādāt? Vai piena trauku tīrības uzturēšana ir vienkārša un efektīva? Fermās bieži redzamas mazas virtuvītes ar siltā un aukstā ūdens krānu un nelielu vannu spaiņu un pudeļu mazgāšanai. Tas ir risinājums, ja teļu skaits ir neliels (līdz 20 teļiem), bet pie lielāka teļu skaita šāda darba ikdiena kļūst apgrūtinoša. Pārdomātas un iekārtotas teļu virtuves ļauj efektīvi izmantot darbinieku laiku un spēku, līdz ar to iespējams vairāk uzmanības veltīt slimo teļu aprūpei. Fermās, kurās pudeļu un spaiņu mazgāšana ir daļēji vai pilnīgi automatizēta, ievērojami uzlabojas teļu veselība. Mazgāšanas iekārtas ne vienmēr ir ražotas specifiski fermām, taču arī citu industriju (piemēram, bāru un restorānu) iekārtas arīdzan var labi kalpot. Arī piena sildīšana un izēdināšana jāplāno tā, lai būtu ērta un efektīva. Piena mobīļi ir labs risinājums, ja fermā ir tiem piemērotas grīdas un attālumi starp sprostiem.

Pārvietojami un izjaucami sprosti ir vieglāk mazgājami un dezinficējami.

Infekcijas slimību ierobežošana
Galvenais apsvērums, kādēļ veterinārārsti iesaka turēt jaundzimušos teļus individuālos sprostos, ir to vājā imunitāte.Atšķirībā no citām dzīvnieku sugām (arī cilvēka) imūnvielas netiek nodotas grūsnības laikā, līdz ar to teļš piedzimst praktiski bez aizsardzības pret infekcijas slimībām. Mātes imunitāte tiek nodota tikai ar pirmpienu, bez tā teļš aiziet bojā. Individuālajos sprostos tiek samazināts risks, ka teļi kontaktēsies viens ar otru un nodos infekcijas slimības. Tomēr arī teļkopējām jāievēro piesardzība, lai nepārnestu infekcijas ar drēbēm vai inventāru. Kādā secībā teļkopējas apmeklē teļus? Vai sāk ar jaundzimušajiem, tad veselajiem un visbeidzot aprūpē slimos teļus? Vai tiek lietoti un mainīti cimdi? Vai katram teļam ir savs spainītis? Ja infekcijas slimības (piemēram, caurejas, respiratorās slimības) ir saimniecības ikdiena, ieteicams pievērst uzmanību, vai fermas darbinieki neapzināti nepārnēsā infekcijas.

Liela nozīme arī pašu sprostu higiēnai. Ja teļu ir daudz, ar laiku vidē uzkrājas infekciju ierosinātāji. Ne vienmēr iespējams mainīt teļu turēšanas vietu, tādēļ sprostu mazgāšana un dezinfekcija pēc katra teļa ir obligāts pasākums lielajās fermās. Sprosti ar nelīdzenu virsmu (koka vai metāla režģi) ir grūti mazgājami un dezinficējami. Labāks risinājums ir sprosti, kurus var pārvietot, izjaukt un izmazgāt. Pieredze liecina, ka infekciju slogs samazinās tad, ja ir iespēja daļu no sprostiem pastāvīgi turēt tukšus vaimainīt sprostu atrašanās vietu (piemēram, ārā).

Teļu virtuvē jābūt pietiekoši daudz vietas, labam apgaismojumam, kar-stajam un aukstajam ūdenim, kā arī labai ūdens drenāžai. Ļoti labi, ja arī paredzēta vietas spaiņu žāvēšanai.

No kāda vecuma teļus turēt grupās?
Lielākoties individuālos sprostus izmanto pirmās 10−14 dienas, reizēm dažādu apstākļu dēļ nākas grupēt arī jaunākus teļus. Arvien populārāka kļūst metode turēt jaundzimušos teļus pa pāriem. Pāros turēti teļi labāk pierod pie jauniem apstākļiem, tos vēlāk pārvietojot uz lielākām grupām. Arī spēkbarības patēriņš ir lielāks, ja teļi dzīvo kopā pa divi (tas labvēlīgi ietekmē spurekļa attīstību). Jāatceras, ka pāros turētiem teļiem jāparedz dubulta sprosta platība. Ja kopā turētiem teļiem nav kontakta ar blakus esošajiem sprostiem, infekcijas slimību izplatība būs ierobežota.

Vēlāk, grupējot teļus lielākās grupās, labākos augšanas rādītājus panāk, ja grupas lielums ir līdz 10 teļiem. Šis ieteikums attiecas arī uz barošanas automātiem – kaut arī ražotājs paredzējis vietu līdz pat 50 teļiem, lielas grupas veicinās slimību izplatību. Vedot pie barošanas automātiem pārāk jaunus teliņus (mazāk kā 10 dienas), tie ilgāk mācās zīst no automāta un šajās dienās nepieņemas svarā vai pat zaudē to.

Piemērs no teļu fermas, kurā sprostiem ir izņemamas sienas. Teliņi jau pāris dienu vecumā tiek turēti pa pāriem un vēlāk pat grupēti lielākās grupās.

Turot teļus grupās, jāseko, vai tie attīstās līdzīgi. Ja teļi ir dažāda auguma vai vecuma un tiem jākonkurē par barību, mazākie atpaliks augšanā. Lai laikus veiktu korekcijas ēdināšanā vai turēšanā, ieteicams kontrolēt teļu svaru (tos mērot ar mērlenti vai sverot).

Teļu audzēšanas stratēģijas katrā fermā ir atšķirīgas, tomēr mērķis ir viens – lai teļi būtu pēc iespējas veselāki un ar labiem ikdienas dzīvmasas pieaugumiem. Veselīgas piena telītes būs ražīgākas slaucamās govis. Ar plānotu un pārdomātu ikdienas rutīnu to ir iespējams panākt.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...