, .
partlycloudy_day 3.8℃
Vārda dienu svin: Jurģis, Juris, Georgs

Ko vērts zināt, gādājot krāsu iekšdarbiem

Ligita Timma , 08-07-2021
Ko vērts zināt, gādājot krāsu iekšdarbiem

Saimnieks LV / 2018.gads (Jūlijs.)

Kā izvēlēties krāsas pēc to īpašībām? Vai joprojām ražo tādas krāsas, kuru žūšana saistīta ar uzmācīgu smaku, no kuras piemetas galvassāpes? Vai, grasoties pārkrāsot citā tonī ar noturīgu krāsu klātu istabas sienu, vispirms iepriekšējā krāsa jānoberž nost? Par to Saimnieks LV iztaujāja krāsu pazinēju Guntaru Krūmiņliepu, K–Senukai pārdevēju – konsultantu.

– Agrāk, pērkot krāsas, bija jāzina, kuras meklēt – uz ūdens bāzes vai uz šķīdinātāja bāzes veidotas. Kā ir tagad?
Guntars Krūmiņliepa:
– Tagad visas krāsas cenšas ražot uz ūdens bāzes. Uz šķīdinātāja bāzes ražotās, kas žūstot radīja asu smaku, iet mazumā. Ar katru gadu šo produktu kļūst arvien mazāk. Turklāt Eiropas Savienība noteikusi, kuru šķīdinātāju drīkst izmantot un kuru nedrīkst. Līdz ar to ražotājam jādomā, ar ko aizliegtās vielas aizstāt.

– Vai tas nozīmē, ka veikalu plauktos vairs tikpat kā nav krāsas, kas žūstot izdala asu smaku?
– Ir, protams. Tas arī ir cieši saistīts ar cenu. Ir lētās krāsas un dārgās. Lētākajos produktos ir izmantoti attiecīgi šķīdinātāji, kas satur spēcīgas gaistošas vielas, bet ievērojot pieļaujamo gaistošo vielu normas. Piemēram, Rīgas laku un krāsu rūpnīca joprojām ražo Penta Prim krāsu visādos toņos. Cilvēki jau paaudzēs atceras šo ražotni un tās produkciju. Krāsu biznesā vispār nav daudz spēlētāju – ja runājam par Latvijā nopērkamām krāsām.

Uz ūdens bāzes gatavotas krāsas būs dārgākas, taču tās žūstot neizdalīs tik spēcīgu smaku. Kopumā krāsu ražošana virzās uz cilvēkam nekaitīgas produkcijas piedāvāšanu. Piemēram, firmai Vivacolor ir jauna produkcijas sērija Green line, kas ir ar ekoloģisku produkciju apliecinošiem marķējumiem. Šādās krāsās gaistošās vielas ir pavisam minimālā daudzumā.

– Vai tas nozīmē, ka, ekoloģiskās krāsas lietojot, var droši darboties un pēc krāsošanas uz nakti mājokli nepamest, jo galvassāpes nedraud?
– Jā, šīs krāsas ir bez smaržas. Tajās gaistošo vielu ir tik maz, ka tās kaut kādu reakciju varētu radīt tikai ārkārtīgi jutīgiem cilvēkiem. Ir pat krāsas, ko var droši lietot astmas slimnieki.

– Vai jebkurā būvmateriālu veikalā var iegādāties kvalitatīvas ekoloģiskās krāsas, kas būs vismazāk kaitīgas videi un cilvēkiem?
– Tagad tas ir ļoti aktuāli – aizvien vairāk pircēju vēlas iegādāties tieši ekoloģiskās krāsas. Un tās arī plašā piedāvājumā ir būvmateriālu veikalos.

– Cik augstāks ir ekoloģisko krāsu cenu līmenis salīdzinājumā ar parastajām krāsām?
– Agrāk tās bija krietni dārgākas, bet tagad atšķirība vairs nav tik liela – izmaksas varbūt par kādiem 20 procentiem būs lielākas.

– Kāda ir atšķirība krāsām dažādu virsmu krāsošanai mājoklī, tātad iekšdarbos?
– Tās visas ir uz ūdens bāzes, bet atšķiras nodiluma izturība, kas ir norādīta etiķetē. Piemēram, griestu krāsai nav vajadzīga liela nodilumizturība. Varat ņemt vienkāršu matētu krāsu. Sienu un griestu krāsošanai būs vajadzīga krāsa ar nedaudz lielāku nodiluma izturību. Ja sienas atrodas koridorā, virtuvē, kur dažreiz, iespējams, sienu vajadzēs nedaudz patīrīt, tad labāk izvēlēties jau izturīgāku.

– Kā tiek apzīmēta nodiluma izturība?
– Lielākoties to apzīmē ar cipariem. Pēc tiem var spriest, kādiem tieši darbiem, kādām virsmām krāsa domāta. Jo lielāks cipars, jo krāsa ir izturīgāka pret nodilumu. Piemēram, trijnieks norāda, ka krāsa piemērota griestiem, septītnieks – istabas sienām. Profesionāļi šajos ciparos orientējas, bet parastam pircējam, kas ar krāsošanas darbiem reti saskaras, tomēr ieteicams konsultēties ar pārdevēju.

– Pirkt sienām matētu vai spīdīgu krāsu – tā ir tikai gaumes lieta vai to nosaka krāsas īpašības?
– Agrāk sienām pieprasītas bija spīdīgās krāsas, tagad tikai matētas. Tās tagad ir topā. Septītā nodilumpakāpe ir tieši tāda, kas nemaz neatspīd. Līdz ar to tas ir pats populārākais matējums, ko izvēlas. Šis variants gan nederēs virtuvei vai vannas istabai, tām sienām vajadzēs gludāku, spīdīgāku, lai var labāk notīrīt. Tas jau būs 12. vai 20. numurs. Tādas sienas var paberzēt, un krāsa neko nezaudēs. Ja matētai krāsai pie plīts uzsprakšķēs taukvielas, traips ieēdīsies virsmā un to nevarēs notīrīt.

– Vai uz krāsu iepakojumiem ir norādīts, kurām telpām tā der?
– Jā, bet bieži vien ir rakstīts, ka der gan virtuvei, gan dzīvojamai istabai, gan sienām, gan griestiem, bet, piemēram, spīdīgo krāsu griestiem var krāsot, taču tā neizskatīsies labi. Ja griestiem būs kāds nelīdzenumiņš, šī krāsa to izcels, matētā noslēptu. Drošāk pajautāt pārdevējam, kas jums izstāstīs, kādas katrai krāsai ir īpašības.

 Guntars Krūmiņliepa, K–Senukai.

– Vai ūdens bāzes krāsas tiešām der grīdai, ko taču bieži mazgājam?
– Tā nezinātājs varētu domāt, bet mūsdienās šīs krāsas var būt ļoti noturīgas. To panāk ar attiecīgām ķīmiskām piedevām.

– Ko darīt, ja gribas sienu citā krāsā vai griestu krāsojumu atjaunot? Noturīgās krāsas taču nevarēs ar ūdeni nomazgāt nost?
– Nomazgāt tiešām nevar. Krāsojamo tapeti var noplēst no sienas ar visu krāsu. Taču, ja jūs apmierina tapete un mainīt gribas tikai krāsu, tad jāizmanto speciālas grunts krāsas, kas veco krāsu pilnībā nosegs. Pat ļoti košus toņus šādi var nosegt, un nākamo krāsu droši var izvēlēties gaišā tonī. Vecā krāsa netraucēs. Grunts krāsu lieto arī rīģipša un apmetuma virsmām.

– Vai šim nolūkam der jebkura grunts krāsa vai arī jālūko kādas speciālās?
– Arī grunts krāsu etiķetēs ir norādīts, kādai gruntēšanai tās paredzētas. Ja gribat pārkrāsot, piemēram, griestus, tad jāskatās, lai tieši tas ir norādīts etiķetē.

– Ko darīt, ja uz sienas vai griestiem ir kāds apmetumā ieēdies traips? Vai grunts krāsa to arī spēj nosegt?
– Tad ir jāskatās spēcīgāka grunts krāsa. Par to vajadzētu vaicāt pārdevējam, kas palīdzēs izvēlēties īsto.

– Vai vecās krāsas virsmu kaut kā nepieciešams pirms grunts krāsas klāšanas sagatavot?
– Putekļi būs jānotīra. Virtuvē, iespējams, vajadzēs gan sienas, gan griestus arī attaukot. Parasti katrs krāsas ražotājs piedāvā speciālus virsmas attaukotājus.

– Vai visas krāsas obligāti jāklāj divās kārtās?
– Jā, tas ir nepieciešams, citādi nebūs iespējams nodrošināt vienmērīgu krāsas klājumu. Pirmo kārtu klāj plānāku, otro – pamatīgāku. Vislabāko krāsojumu iegūst, ja zem pirmās kārtas ir arī grunts krāsa. Bieži vien cilvēki to nenovērtē un cenšas bez grunts krāsas iztikt, taču galarezultāts nesanāk tik labs, kā cerēts.

– Cik ilgi krāsa žūst? Ja, teiksim, virtuves sienas ir nokrāsotas, bet gadās kļūme un uz sienas uzšļācas kaut kas no ēdiena, kad to varēs droši notīrīt, nebaidoties sabojāt? Vai uz etiķetes par to arī ir norādes?
– Tādas norādes ir. Taču jāņem vērā, ka krāsas pilnīgai nožūšanai ir vajadzīgs ilgāks laiks. Otru kārtu varēs klāt varbūt jau pēc pāris stundām, bet savu pilnīgo cietību krāsa iegūs divu nedēļu līdz pat mēneša laikā. Ja mēģināsiet sienu tīrīt jau nākamajā dienā pēc krāsošanas, jūs to sabojāsiet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...