, .
rain 7.1℃
Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Ko der zināt, gādājot dūmu detektorus

Ligita Timma , 13-07-2021
Ko der zināt, gādājot dūmu detektorus

Saimnieks LV / 2018.gads (Septembris.)

Saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumiem no 2020. gada 1. janvāra visiem mājokļiem – gan dzīvokļiem, gan privātmājām, kā arī vasarnīcām un dārza mājām jābūt aprīkotām ar dūmu detektoriem. Tā ir likumdošanas aktu prasība, par kuru formāli vēl vismaz gadu varētu nedomāt. Taču VUGD statistika rāda, ka lielākā daļa cilvēku ugunsgrēkos gājuši bojā nevis no apdegumiem, bet gan saindējoties ar dūmiem. Dūmu detektora saceltā trauksme daudzus no viņiem būtu varējusi izglābt.

Autonomi un sistēmā slēdzami detektori
Dūmu detektorus var iedalīt divās grupās – autonomos un sistēmā slēdzamos. Autonomais detektors ir ierīce, kas spēj patstāvīgi konstatēt dūmu koncentrāciju telpā un ar spalgu skaņas signālu par to brīdināt mājokļa iemītniekus. Tam ir atsevišķs barošanas bloks, kas darbojas neatkarīgi no sistēmas. Sistēmā slēdzamie detektori darbojas tikai sistēmā. Tie tiek savienoti ar centrālo pulti, uz kuru tiek aizvadīts signāls par bīstamu piedūmojumu. Savukārt sistēmas operators (apsardzes firma) tālāk sazināsies ar ēkas saimnieku un ugunsdzēsības dienestu. Sistēmā slēdzamos detektorus iespējams izmantot arī neatkarīgi no apsardzes pakalpojuma sniedzējiem un savienot ar paša saimnieka ierīkotu autonomu vadības paneli. Detektoru raidītos signālus tad saņem panelī ievietotā SIM karte, kas nosūtīs īsziņu uz saimnieka mobilo telefonu.

Ugunsdrošībai kalpo arī detektori, kas reaģē uz karstumu, temperatūras paaugstināšanos, – tie ir tā dēvētie siltuma detektori. Tas varētu būt labs risinājums telpās, kur iemītnieki smēķē vai arī kāda krāsns vai kamīns mēdz dūmot. Tirdzniecībā pieejami detektori, kas apvieno abas funkcijas – reaģē gan uz dūmiem, gan uz temperatūras paaugstināšanos.

Skaņai, ko detektors rada trauksmes gadījumā, ir jābūt noteiktā skaļumā – 85 decibeli (dB) trīs metru attālumā. To nosaka EN standarts.

Kam pievērst uzmanību izvēloties
Detektorus ieteicams iegādāties specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos, kur zinošs pārdevējs palīdzēs atrast īsto un atbildēs uz jūsu jautājumiem. Tos tirgo arī dažādās interneta vietnēs, elektropreču un būvniecības veikalos, kur reizēm preču klāstā nav viegli orientēties. Tāpēc jo svarīgāk pašam zināt, kam ir jāpievērš uzmanība, dūmu detektoru iegādājoties.

Tātad, iekams pirkt noskatīto dūmu detektoru, noskaidrojiet:
• vai tas ir autonoms vai darbojas sistēmā;
• cik ilgs ir baterijas darbības laiks (1, 5, 10 vai 12 gadi);
• kāda ir darbības temperatūra. Ne visi dūmu detektori strādās, ja telpās ir zema temperatūra (0° C un zemāka; parasti šo informāciju norāda ražotājs);
• kāds ir maksimālais atļautais mitrums telpās – arī tam ir jāpievērš uzmanība, jo telpās, kur ir augsts mitrums, nevarēs izvietot jebkuru dūmu detektoru, cerot, ka tas strādās;
• kas ir ražotājs, vai ir parūpējies par to, ka dūmu detektors ir izgājis visus nepieciešamos drošības testus, vai pievienota ekspluatācijas īpašību deklarācija, lietošanas instrukcija jums saprotamā valodā;
• cenu – to ietekmēs dizains, funkcionalitāte u.c. minētie faktori.

Cik maksā?
Dūmu detektoru cenas svārstās no 7 līdz 60 EUR un vairāk. Cena ir atkarīga no vairākiem kritērijiem – funkcionalitātes, baterijas darbības laika, dizaina, apstākļiem, kādos detektors darbojas, kādas ir ražotāja garantijas. Interneta veikalos var atrast arī lētākus variantus, taču nav droši, vai tie kalpos labi.

Cik detektoru mājoklī nepieciešams?
Ideāli būtu pa vienam katrā telpā, kurā uzturas mājokļa iemītnieki un kur, iespējams, var izcelties ugunsgrēks. Minimālā prasība būtu vismaz viens autonomais dūmu detektors dzīvoklī vai nelielā privātmājā, bet lielākā ēkā ar diviem un vairāk stāviem – ne mazāk kā viens, ieteicams, vairāki, katrā stāvā.

No pieredzes
Lai izvairītos no viltus trauksmes signāla, ja gadījies, ka istabā radušies dūmi, kam nav nekādas saistības ar ugunsnelaimi (piemēram, uz plīts pannā piedegusi pankūka vai, kamīnu kurinot, telpā ieplūdis dūmu mutulis), sadzīvē lietota metode – autonomajam detektoram uz brītiņu izņemt baterijas, kamēr dūmi izvēdinās, savukārt sistēmā slēdzamam detektoram iespējams atskrūvēt detektora galviņu. Pēc tam tikai nedrīkst aizmirst detektorus sakārtot darba kārtībā, ierīci iztīrot un ievietojot atpakaļ izņemtos elementus! Tiesa, šis nav ugunsdrošības speciālistu akceptēts variants. Ar jaunās paaudzes detektoriem ir vienkāršāk, jo testa poga kalpo kā stand by (klusuma režīma) poga, ar kuru neliela piedūmojuma gadījumā detektoru iespējams apklusināt uz noteiktu laiku (vidēji 5–8 min.). Tas ir laiks, ko saimnieks var izmantot, lai izvēdinātu telpas un dūmu koncentrācija samazinātos.

Kas var uzstādīt?
Dūmu detektoru piestiprina pie sienas vai griestiem, un to var veikt jebkurš, vadoties pēc pievienotās instrukcijas. Instrukciju tiešām vajag uzmanīgi izlasīt, tajā arī būs minēts, kurās telpās un kurās telpas vietās detektoru ieteicams piestiprināt. Nepareizi izvēlēta vieta var būt viltus trauksmes cēlonis vai arī neļaus detektoram laikus konstatēt bīstamu dūmu koncentrāciju.

Biežāk sastopamās kļūdas dūmu detektoru uzstādīšanā
Dūmu detektori tiek uzstādīti:
• telpās, kur rodas daļiņas, kas rada viltus trauksmes signālu. Piemēram, virtuvē ar sliktu ventilāciju, garāžā, kur var būt automašīnas radītās izplūdes gāzes, telpā, kur atrodas boileri, krāsnis u.tml.,
• putekļainās telpās,
• telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni (piemēram, vannas istaba, pirts),
• tuvāk nekā 50 cm attālumā no spuldzēm, kuras izstaro siltumu un var izraisīt dūmu detektora viltus trauksmi,
• ventilācijas sistēmu tuvumā,
• jumta korē, kur var uzkrāties no dūmiem brīvais gaiss,
• uz griestu baļķiem, kuru diametrs lielāks par 20 cm,
• telpās, kur ir ļoti augsta vai zema temperatūra, kā arī ārpus telpām.

Detektoram vajadzīga profilaktiskā apkope
Lai detektors kalpotu ilgi un labi, tam nepieciešama regulāra profilaktiskā apkope. Reizi nedēļā vajadzētu nospiest testa pogu, lai pārliecinātos, ka detektors ir normālā darba režīmā. Reizi gadā detektors jāiztīra ar putekļu sūcēju – jo īpaši tās vietas, kur varētu uzkrāties putekļi. Kad detektors ar brīdinājuma signālu (ar LED indikatoru, skaņu) signalizē par zemu baterijas līmeni, baterijas nekavējoties jāmaina – ja vien tās ir maināmas. Ja baterijas nav maināmas, tad jāiegādājas jauns dūmu detektors.

Ir arī dekoratīvi dūmu detektori
Dūmu detektors var kalpot ne tikai kā funkcionāls, bet arī kā interesants dizaina elements mājoklī! Tirgū pieejami visdažādākie dūmu detektori, un, ja labi pameklē, iespējams atrast ko pielāgojamu pārējam telpas dizainam.

Tvana gāzes detektori
Mājokļos, kuros ir malkas plītis, kamīni un iespējama tvana gāzes (CO) veidošanās, ļoti noderīgs ir īpašs detektors, kas laikus brīdinās par tvana gāzes koncentrācijas palielināšanos telpā. Arī tvana gāzes detektori ir divu veidu – autonomas vai sistēmā saslēdzamas ierīces. Svarīgi atcerēties, ka šis detektors neziņos par dūmu veidošanos.

Paldies FN Serviss par konsultāciju un palīdzību raksta tapšanā!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...