Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)
Agrāk, kad kartupeļu bumbuļu izskatam nepievērsa tik lielu uzmanību, kartupeļu mizas iedega, saukta arī par antraknozi, netika uzskatīta par ekonomiski nozīmīgu. Mūsdienās, kad kartupeļu pārstrādes iespējas un pielietojums ir daudz plašāks, bumbuļu izskats ir viens no svarīgākajiem rādītājiem. Īpaši tas attiecas uz mazgātiem kartupeļiem vakuuma iepakojumos.
Kartupeļu mizas iedegu (angliski black dot) ierosina asku sēņu grupas sēne Colletotrichum coccodes. Slimības simptomi izteiktāk novērojami uz mitriem kartupeļu bumbuļiem.
Kartupeļu mizas iedegas simptomi uz bumbuļiem ar dažādas krāsas mizu.
Mizas iedegas pazīmes veģetācijas perioda laikā uz kartupeļu lakstiem izpaužas kā hloroze un lapu atmiršana, savīšana. Diemžēl šīs pazīmes nav precīzi aprakstītas un ir grūti identificējamas, tāpēc pastāv risks noteikt kļūdainu diagnozi. Jāņem vērā, ka infekcija var skart ne tikai lakstus un stublājus, bet arī saknes, stolonus un, protams, bumbuļus.
Precīzāk slimības simptomus var atpazīt veģetācijas perioda beigu posmā, kad kartupeļu laksti sāk dzeltēt un pakāpeniski novīst. Uz inficētajiem stublājiem novērojami nedaudz pelēkāki plankumi, uz kuriem veidojas tumši pelēkas krāsas apmāļi ar konīdijām.
Mizas iedegas simptomi uz kartupeļu stublāja (A) un Colletotrichum coccodes apmālis ar konīdijām (B).
Simptomus var novērot ne tikai stublāja daļā, kas atradusies augsnē, bet arī augstāk, dažreiz tie noklāj visu stublāju.
Ja inficēti bumbuļi, uz to virsmas ir novērojami brūni nekrotiski plankumi, uz kuriem arī veidojas apmāļi. Bumbuļus ilgāk uzglabājot, veidojas melni mikrosklerociji, kas vizuāli ir ļoti līdzīgi apmāļiem. Atšķiras tikai to uzbūve – apmāļos veidojas konīdijas, bet mikrosklerocijs sastāv no blīvi saauguša micēlija. Gan uz stublāja, gan bumbuļiem novērotie apmāļi vai mikrosklerociji atgādina jūras ežus.
Colletotrichum coccodes mikrosklerociji uz kartupeļu bumbuļa mizas.
Mizas iedegas identificēšana uz bumbuļiem glabāšanās laika sākumā arī ir sarežģīta, jo mikrosklerociji parādās tikai pēc kāda laika. Uz bumbuļu mizas ir redzams sudrabkrāsas plankums, kas pakāpeniski palielinās, tomēr tādi paši simptomi ir arī kartupeļu sudrabainajam kraupim (ier. Helminthosporium solani). Sudrabainais kraupis ir kartupeļu bumbuļu slimība, kas attīstās glabāšanās laikā un ietekmē bumbuļu kvalitāti, jo inficētie bumbuļi straujāk zaudē mitrumu un ātrāk sažūst.
Mizas iedegas ierosinātājs Colletotrichum coccodes saglabājas uz inficētajiem bumbuļiem un arī uz augu atliekām. Literatūrā atrodama informācija, ka mikrosklerociji savu dzīvotspēju augsnē var saglabāt līdz pat astoņiem gadiem. Slimības attīstībai optimālā temperatūra ir 22–28 °C. Tāpat svarīgi ir nokrišņi, kas veicina uz stublājiem izveidojušos konīdiju izplatīšanos gan uz blakus esošajiem augiem, gan arī to ieskalošanos augsnē un jaunu bumbuļu inficēšanu.
Galvenais infekcijas avots ir inficēti kartupeļu bumbuļi, kas izmantoti kā sēklas materiāls. Pamatojoties uz literatūras datiem, jo inficētāks bumbulis, kuru iestāda, jo augstāka būs infekcijas pakāpe arī iegūtajai ražai. Tomēr Lauksaimniecības fakultātē izstrādātā bakalaura darba ietvaros šķirnei ‘Vineta’ šī hipotēze neapstiprinājās. Tas pierāda, ka kartupeļu mizas iedegas ierosinātāju Colletotrichum coccodes pētījumus Latvijā nepieciešams turpināt.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...