Saimnieks LV / 2021.gads (Jūnijs.)
Laika apstākļiem un šķirnes ieņēmībai ir izšķirošā nozīme, nosakot fungicīdu lietošanas intensitāti, tomēr, plānojot stratēģiju, jāpievērš uzmanība arī izmaiņām darbīgo vielu reģistrā.
Laika apstākļu vērošana un monitoringa veikšana uz lauka ir vissvarīgākie instrumenti, lai lēmumus par fungicīdu smidzinājumu pieņemtu īstajā brīdī. Turklāt šķirņu ieņēmība, kā arī kultūraugu sēšanas laiks ietekmē slimību attīstību. Pamatojoties uz novērojumiem, pēdējo gadu laikā ieņēmība pret atsevišķiem patogēniem ir krietni izmainījusies, tomēr svarīgi ir izvērtēt katru šķirni un lauku atsevišķi, jo situācijas mēdz krasi atšķirties un vajadzība pēc fungicīdu apstrādēm var būt no nulles līdz pat trīs apstrādes reizēm sezonā.
Darbīgo vielu izmaiņas
Ņemot vērā, ka 2020. gadā no reģistra tika izņemti darbīgo vielu epoksikonazolu saturoši fungicīdi, produktu piedāvājums ievērojami sašaurinājās. Bieži vien tirgū ienāk šķietami jauni produkti ar jau reģistrētām darbīgajām vielām vai darbīgo vielu kombinācijām, kas patiesībā ir esošo produktu pakaļdarinājumi pēc to patenta termiņa beigām. Šajā gadījumā ir svarīgi pievērst uzmanību tieši darbīgo vielu nosaukumiem, nevis tirgoto produktu nosaukumiem. Tuvāko gadu laikā jārēķinās, ka no reģistra tiks izņemtas vēl vairākas darbīgās vielas, līdz ar to fungicīdu stratēģijai jāpievērš arvien lielāka uzmanība, lai izvairītos no vienveidīga un atkārtota vienas darbīgās vielas smidzinājuma, kas savukārt veicina patogēnu rezistences veidošanos.
To, cik intensīvi un ar kādām darbīgajām vielām būs jāstrādā 2021. gadā, noteiks galvenokārt laika apstākļi. Tālāk aplūkotas dažādas situācijas un ieteikumi fungicīdu shēmu sastādīšanā.
1. Ja aprīlis un maijs ir izteikti sauss, slimību attīstība notiek lēni, tāpēc ir iespējams iztikt bez T1 apstrādēm. Svarīgākā nozīme būs T2 apstrādei, tāpēc, lai uzturētu sējumus veselīgus, var būt pietiekama graudaugu apstrāde ar fungicīdiem, sākot ar AS 39 (attīstītas karoglapas stadija), tomēr jāturpina vērot laika apstākļi un jābūt gataviem izmaiņām, jo tās atšķiras atkarībā no šķirnes un pielietotās agrotehnikas.
2. Ja pavasarī vai vasaras sākumā ir neliels nokrišņu daudzums, atkarībā no temperatūras un saules intensitātes pievērsiet uzmanību miltrasas, dzeltenplankumainības, pelēkplankumainības un dzeltenās rūsas izplatībai. Sausos apstākļos acsveida plankumainībai un fuzariozei nav īpašas nozīmes.
3. Mitros pavasaros, kad no rudens ir pārziemojusi un pavasarī veiksmīgi attīstās dzeltenplankumainība un/vai pelēkplankumainība, būs nepieciešama lielāka apstrādes intensitāte. Īpaši veicinošie faktori ir agra sēja, ieņēmīgas šķirnes, nokrišņiem bagāts rudens/ziema. Mitros un siltos laika apstākļos kultūraugu ziedēšanas laikā ir ieteicama noslēguma apstrāde, kas būs efektīva cīņā ar vārpu fuzariozi.
Ieteikumi fungicīdu apstrādes uzsākšanai
Apstrāde pret lapu plankumainībām (dzeltenplankumainību, pelēkplankumainību) pirms AS 31 (viena mezgla stadijas) vairumā gadījumu nav ekonomiski pamatota. Lai iegūtu labāku ilgtermiņa efektu, ieteicams plānot T1 apstrādi ap AS 32 (divu mezglu stadija), jo tajā brīdī trešā lapa jau ir izveidojusies un tiks aizsargāta ar fungicīdu.
Ja pastāv augsts pelēkplankumainības risks (gaidāmas spēcīgas, ilgstošas lietavas), darbīgā viela Revysol® (ietilpst fungicīdu Revytrex® un Balaya® sastāvā) būs labākais tirgū pieejamais risinājums. Balaya® nodrošinās efektīvu aizsardzību arī pret rūsām, bet kombinācijā ar Flexity® papildus iedarbojas arī pret miltrasu un acveida plankumainību. Flexity® iedarbība pret miltrasu ir profilaktiska.
Novājināti augi un liels nokrišņu daudzums veicina pelēkplankumainības un dzeltenplankumainības attīstību vēlu rudenī un agri pavasarī. Turpretī liels nokrišņu daudzums nav rūsas un miltrasas infekciju veicinošs apstāklis. Šīs slimības biežāk novēro, ja pelēkplankumainības infekcijas izplatības līmenis vērtējams kā zems līdz vidējs. Ilgstošs saulains laiks veicina dzelteno rūsu, turpretī apmācies laiks ar siltām naktīm veicina miltrasas izplatību.
Ieteikumi otrai apstrādei ar fungicīdu
Ja slimību izplatības līmenis ir augsts, pēc agri veiktas pirmās kultūraugu apstrādes vienmēr ir nepieciešama T2 apstrāde. Tās laiku joprojām nosaka laika apstākļi. Ja infekcijas izplatība nemazinās, ir svarīgi agri veikt nākošo apstrādi, tiklīdz ir attīstījusies karoglapa. Tomēr, ja pēc pirmās apstrādes iestājas sauss laiks, var nogaidīt. Tādā gadījumā apstrādi vajadzētu atkārtot tikai pēc tam, kad atkal iestājušies mitri laika apstākļi.
Otrajā apstrādes reizē un situācijās ar plašu pelēkplankumainības izplatību produkti, kuru sastāvā ir karboksamīdu grupas darbīgās vielas, būs izvēle Nr. 1. To, kurš līdzeklis un cik lielā daudzumā jālieto, nosaka termiņi, infekcijas izplatība (šķirne un lietus perioda ilgums), kā arī nepieciešamā ārstnieciskā iedarbība. 2020. gadā izmēģinājumos tika konstatētas būtiskas atšķirības starp dažādiem produktiem. Vislabākā iedarbība pret pelēkplankumainību tika novērota Revytrex®, kas satur darbīgo vielu Revysol®.
Optimāli ir veikt apstrādi pirms infekcijas sākuma, t.i., pirms lietus. Tiem, kas apstrādi veic pēc nokrišņiem vai starp lietusgāzēm, būtu jāizvēlas tikai spēcīgākie fungicīdi.
Pirms ziedēšanas pievērsiet uzmanību vārpu fuzariozei
Pirms kviešu ziedēšanas ir svarīgi novērtēt vārpu fuzariozes risku. Tas ir paaugstināts, ja pirms ziedēšanas valda silts un mitrs laiks. Mitrs laiks vārpošanas fāzē nodrošina optimālus apstākļus sporu attīstībai. Turpretī, ja laiks ir sauss, sporu veidošanās nenotiek. Pēc ilga sausuma perioda, vismaz 10 līdz 14 dienas pirms ziedēšanas ir jānolīst lielam daudzumam lietus, lai uz augsnes virskārtas būtu nodrošināts pastāvīgs un ilgstošs mitrums. Tikai tādā gadījumā kopā ar nokrišņiem līdz augu ziedēšanai no apvalkiem (peritēcijiem) var atbrīvoties asku sporas un inficēt vārpas. Ja līdz vārpošanas fāzes beigām saglabājas lielākoties sauss laiks, sporas aiziet bojā un sporu trūkuma dēļ inficēšanās ar fuzariozi nenotiek. Mērķtiecīga apstrāde cīņai ar fuzariozi šādos gados nav ekonomiska. Vārpu fuzariozes risku ietekmē arī šķirnes uzņēmība un augsnes apstrādes veids.
Apstrādes laiku ar fungicīdiem nosakiet pēc laika apstākļiem (lietus līst, kad gaisa temperatūra ir virs 20 °C, ziedēšanas laikā). Vienas līdz divu dienu periodi ar aukstu laiku tomēr nepasargā no infekcijas attīstības. Ja laika apstākļi ir nelabvēlīgi, jāveic apstrāde, kas efektīvi ierobežo Fusarium izplatību. Izmantojot labus fungicīdus, to efektivitātes līmenis sasniedz no 50 līdz 80 %.
Kā risinājumu pret vārpu fuzariozi varat izmantot Juventus® 90" vai kādu protiokonazolu saturošu fungicīdu, piemēram, Curbatur®.
Raksts sagatavots, balstoties uz Top Agrar materiāliem.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...