, .
fair_day 20.6℃
Vārda dienu svin: Ritma, Ramona

Kā jumta segums var ietekmēt saimniecības peļņu un uzlabot dzīvnieku labturības vidi

Eternit , 31-01-2024
Kā jumta segums var ietekmēt saimniecības peļņu un uzlabot dzīvnieku labturības vidi

Pareiza jumta seguma izvēle saimniecības ēku celtniecībā vai renovācijā ir kritiski svarīga, jo nepareizi izvēlēts jumta segums var ietekmēt saimniecības produktivitātes rādītājus. Kā pareizi izvēlēts jumts var palīdzēt pelnīt vairāk, un kāpēc dzīvnieku fermās jumti mēdz sarūsēt ātrāk? Skaidro eksperts.

Jumta nozīme industriālos objektos – saimniecībās, fermās, ražotnēs mēdz būt vēl lielāka nekā privātmājās, jo nepareizi izvēlēts jumta materiāls var tiešā veidā ietekmēt juridisko personu peļņas rādītājus un atstāt ietekmi uz dzīvnieku dzīves kvalitāti,” atklāj jumta segumu risinājumu “Eternit” tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš.

Kāpēc svarīgi ierobežot mitruma izplatību?

Izvēloties neatbilstoša seguma materiālu, jumtā var sākt veidoties kondensāts. Ūdenim pilot dzīvniekiem uz galvas, tas veicina stresu un atstāj ietekmi uz veselību. Kondensāts sekmē baktēriju veidošanos un var novest pie dažādām slimībām. Tikmēr graudkopības produktiem pārmērīgs mitrums var radīt pelējumu, kas tiešā veidā bojā ražas kvalitāti.

Kāpēc saimniecību jumti var sarūsēt ātrāk?

Dzīvnieku fermas var tikt raksturotas kā ķīmiski agresīva vide – saimniecības ēkās izdalās liels amonjaka daudzums, kas nosēžas uz metāla pārklājumiem un veicina to rūsēšanu. Jumta tehniskās īpašības tiek bojātas – ātrāk veidojas nolietojums un dažādi caurumi, kā arī pelējuma risks.

Amonjaka ietekme ir galvenais iemesls, kāpēc lielākie metāla jumtu ražotāji parasti nesniedz garantiju jumta segumiem, kas paredzēti izvietošanai fermās. Metāla jumti šādos apstākļos var sarūsēt pat 10 gadu laikā, tāpēc svarīgi izvēlēties attiecīgu jumta materiālu, kuru ķīmisko vielu klātbūtne neietekmē,” norāda Elviss Siliņš.

Kādu efektu dod caurspīdīgs jumts?

Gan Latvijā, gan ārvalstīs jumta segumus saimniecībām mēdz aprīkot ar caurspīdīgām loksnēm. Tās nodrošina lielāku dabīgā apgaismojuma līmeni, kas ļauj ietaupīt izmaksas par elektrību, turklāt arī dzīvnieku labturībai labāka būs dienasgaisma, nevis mākslīgais apgaismojums.

Jumta uzkaršanai liela ietekme vasarās

Dzīvnieku labturības apstākļiem svarīgs ir atbilstošs mikroklimats saimniecības telpās. Temperatūras svārstības un izteikti karstas vasaras var negatīvi ietekmēt govs izslaukumu un dzīvnieku kopējo noskaņojumu. Ja saimniecībai izvēlēts jumta materiāls, kas neabsorbē karstumu, tad vēlāk lielākas investīcijas, iespējams, būs nepieciešamas gaisa ventilatoros vai ventilācijas sistēmas uzlabošanā.

Skaļš troksnis – negatīvs faktors

Dzīvnieku stresa līmeni fermās ietekmē arī skaļi trokšņi, ko var radīt stiprs lietus, sniegs un brāzmains vējš. Tāpēc ieteicams izvēlēties jumta segumu, kas absorbē stipra lietus sitienus – zem šāda jumta seguma skaņas būs dzirdamas mazāk.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
"Sadales tīkls": Elektrību pašražojošo mājsaimniecību skaits šogad varētu sasniegt 20 000
"Sadales tīkls": Elektrību pašražojošo mājsaimniecību skaits šogad varētu sasniegt 20 000

Elektrību pašražojošu mājsaimniecību skaits 2023.gadā varētu sasniegt 20 00...

Jumta seguma nozīme saimniecības ražošanas produktivitātei
Jumta seguma nozīme saimniecības ražošanas produktivitātei

Jumts ir ēkas viena no svarīgākajām sastāvdaļām. Zem tā atrodas viss, kas s...

LU pētnieki izstrādā jauna tipa “radiatoru” energoefektivitātes uzlabošanai
LU pētnieki izstrādā jauna tipa “radiatoru” energoefektivitātes uzlabošanai

Mājās esam pieraduši redzēt radiatorus, kas, apkures sezonai sākoties, ar k...