Saimnieks LV / 2024.gads (Janvāris)
Pēdējos gados ievērojami augusi izpratne par sāpēm, ko nemākulīga dzīvnieku apsaimniekošana un aprūpe nodara produktīvajiem lauksaimniecības dzīvniekiem. Tas mudinājis piena un veterinārās nozares speciālistus pievērsties sāpju mazināšanai un novēršanai.
Zināms, ka ASV Nacionālā Piensaimniecības Programma (National Dairy FARM Programm) iesaka proaktīvas sāpju pārvaldības procedūras kastrācijai, atragošanai, lieko pupu noņemšanai un citām ķirurģiskām manipulācijām, kas attiecas galvenokārt uz teļiem.
Tāpat turpinās pētījumi par dzemdību sāpju mazināšanu govīm. „Nav šaubu, ka dzemdības un pēcdzemdību periods saistās ar sāpēm kā cilvēkam, tā dzīvniekam,” saka Hans Coetzee, Kanzasas štata universitātes (KSU) Veterinārmedicīnas koledžas Anatomijas un fizioloģijas katedras vadītājs. „Tāpēc jaunākie pētījumi veltīti atbalstošas pēcdzemdību pretsāpju terapijas iespējām mazināt sāpes un iekaisumu, kā arī palīdzēt govīm ātrāk atgūties no atnešanās stresa.”
Piemēram, KSU Veterinārmedicīnas koledžas Klīnisko zinātņu katedras docenta Maikla Kleinhenca vadībā, izmatojot unikālu gaitas anlīzes sistēmu, vērtētas sāpes govīm pēc atnešanās. Ar specializētiem grīdas paklājiem tika mērīts atbalsta spiediena spēks, govīm pārvietojoties, lai novērtētu to soļa garumu un svara sadalījumu uz katru kāju. Govis, kas nesaņēma pēcdzemdību pretsāpju terapiju, spēra garākus soļus ar pakaļkājām nekā ārstētās govis. Kleinhencs norāda, ka tas varētu būt saistīts ar tesmeņa tūskas izraisītām sāpēm. Meloksikāma (pretsāpju zāles) terapija šo problēmu mazināja.
Savukārt Mičiganas štata universitātē profesora Berija...
Pilnu rakstu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...