, .
heavyrain 9.2℃
Vārda dienu svin: Egils, Egīls, Nauris

Inovatīvi herbicīdi nezāļu ierobežošanai graudaugu un rapšu sējumos

Elīna Andiņa , 07-04-2021
Inovatīvi herbicīdi nezāļu ierobežošanai graudaugu un rapšu sējumos

Saimnieks LV / 2019.gads (Marts.)

Gan interneta resursos, gan dažādos preses izdevumos, kā arī, protams, ražotāju un tirgotāju piedāvātajos reklāmas materiālos varam atrast plašu informāciju par šobrīd tirgū pieejamiem herbicīdiem nezāļu ierobežošanai sējumos. Izvēloties augu aizsardzības līdzekli, izvēle ir balstīta uz iepriekšējos gados gūto pieredzi, savām zināšanām un ieklausoties padomos, ko sniedz pieredzējuši speciālisti, apmeklējot jūsu saimniecības klātienē, kā arī dažādos semināros un Lauku dienās. Šajā rakstā jūs uzzināsiet par jauno herbicīdu paaudzi, kura tirgū ienākusi pirms dažiem gadiem. Tās pamatā ir aktīvā darbīgā viela ArylexTM Active.

Arylex™ ir jauna, inovatīva darbīgā viela, kas paredzēta divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai gan graudaugu, gan arī rapšu sējumos. Tā ir pirmā darbīgā viela, kas iekļauta jaunā sintētisko auksīnu savienojumu klasē – arilpikolinātos. Šī viela pārstāv līdz šim tirgū nebijušu herbicīdu paaudzi ar unikālu darbības principu, un tā nodrošina augstu selektivitāti, efektivitāti un elastīgas lietošanas iespējas. Jau dažas stundas pēc lietošanas jutīgo nezāļu sugu augiem parādās pamanāmi simptomi, kas pakāpeniski pieņemas spēkā, un dažu nedēļu laikā nezāles iet bojā.

Arylex™ izceļas citu sintētisko auksīnu herbicīdu vidū ar augstu efektivitāti pat nelielās devās. Pēc nezāļu sadīgšanas pietiek vien ar 5–6 g/ha darbīgās vielas, lai efektīvi ierobežotu daudzas ekonomiski nozīmīgās divdīgļlapju nezāles, t.sk. vairākas pret ALS (acetolaktāzes sintēzes inhibitoriem) rezistentas sugas.

Viena no darbīgās vielas Arylex™ labākajām īpašībām ir tā augstā efektivitāte dažādos lietošanas apstākļos. Atšķirībā no lielākās daļas sintētisko auksīnu Arylex™ ir iedarbīgs arī pavasara vēsajās temperatūrās, kas nereti ir raksturīgas Baltijas valstu klimatam. Pateicoties Arylex™ spējai arī ne pārāk labvēlīgos laikapstākļos efektīvi ierobežot daudzu problemātisku nezāļu sugu izplatību, kā arī plašais pielietošanas laika diapazons (kultūraugu attīstības stadijas) ļauj tā lietotājam efektīvāk plānot savus darbus tīrumā, līdz ar to būt elastīgākam laikā.

Izmantojot šo darbīgo vielu saturošos herbicīdus, nav nekādu ierobežojumu pēckultūru izvēlē. Arylex™ produkti tiek lietoti nelielās devas, un tā ietekme uz vidi ir minimāla – darbīgā viela strauji sadalās augsnē un augu atliekās, tāpēc tā neatstāj ietekmi uz pēcaugiem. Šī preparātu īpašība ir ļoti būtiska, plānojot savu augseku saimniecībā. Arī iespēja veikt apstrādi vēlās graudaugu attīstības stadijās (līdz pat karoglapas maksts uzbriešanai) parāda šīs darbīgās vielas saudzīgumu pret kultūraugu.

Arylex™ ir ne tikai ļoti efektīvs līdzeklis, bet arī labi sader ar daudzām citām darbīgajām vielām. Tādēļ uz Arylex™ bāzes jau ir un tirgū vēl ienāk aizvien jauni herbicīdi, ko graudaugu un rapšu sējumos var izmantot, lai efektīvi ierobežotu daudzas divdīgļlapju nezāļu sugas (ķeraiņu madara, zīda magone, baltā balanda, sārtā panātre, ganu plikstiņš, ārstniecības matuzāle u.c.).

Dažādās kombinācijās ar citām augu aizsardzības līdzekļu labi iepazītajām darbīgajām vielām (florasulams, fluroksipirs vai piklorams) Arylex™ sastopams jau zināmos graudaugu herbicīdos kā Zypar™ un Pixxaro™ EC, kā arī pagājušā gada rudenī savu izcilo veiktspēju pierādījušajā rapšu herbicīdā Belkar™. Sākot ar šo sezonu, augu aizsardzības līdzekļu tirgū ienāk jaunumi: graudaugu herbicīds Quelex™, ko var lietot arī auzu sējumos, un klopiralīdu saturošais herbicīds lietošanai pavasarī ziemas rapšu platībās − Korvetto™.

Iepriekš pieminētās darbīgo vielu kombinācijas papildus augstāk uzskaitītajām nezāļu sugām efektīvi veic tādu nozīmīgu nezāļu kā zilā rudzupuķe, kumelītes, tīruma naudulis, parastā virza un daudzu citu sugu ierobežošanu, nodrošinot vienu no plašākajiem nezāļu spektriem no šobrīd tirgū pieejamo herbicīdu klāsta. Būtisks ir arī fakts, ka visiem pieminētajiem preparātiem lietus noturība ir jau stundu pēc apstrādes, kas ļauj būt daudz drošākiem mainīgos pavasara laikapstākļos.

Meklējiet šos inovatīvos herbicīdus pie saviem tirdzniecības pārstāvjiem, konsultējieties ar ražotāja pārstāvjiem par neskaidrajiem jautājumiem, pirms lietošanas rūpīgi izlasiet produktu marķējumu un informāciju par līdzekli, kā arī vienmēr lietojiet augu aizsardzības līdzekli atbilstoši drošības prasībām!

Pārliecinieties par šo herbicīdu augsto veiktspēju savos tīrumos jau šajā sezonā. Lai izdodas veiksmīgs un ražīgs gads!

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...