Saimnieks LV / 2024.gads (Janvāris)
Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) par personīgās mantas pārdošanu juridiskai personai?
Darījuma identificēšanas kritēriji
Saskaņā ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 9. panta 1. daļas 19.2 punktu vispārējā gadījumā personai nerodas pienākums veikt IIN nomaksu par personīgās mantas pārdošanu, ja darījuma veikšana nav uzskatāma par saimniecisko darbību. Likumā par IIN ir noteikti trīs gadījumi, kad fiziskajai personai piederošas kustamas lietas tiek apliktas ar nodokli. Attiecīgi pārdošanas ienākums būs apliekams ar nodokli, ja gūti ienākumi no:
• pārdošanai izgatavotas vai iegādātas lietas (ķermeniskas vai bezķermeniskas) pārdošanas (pielīdzināma saimnieciskai darbībai);
• kapitāla pieauguma un pārējā ienākuma no kapitāla (attiecīgi nekustamais īpašums nevar tikt uzskatīts par personīgo mantu);
• metāllūžņu pārdošanas.
Tāpat likuma par IIN 11. panta 1.3 daļa nosaka vairākus kritērijus, lai varētu identificēt, vai fiziskās personas veikto darījumu kopums ir uzskatāms par saimniecisko darbību:
• darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumu taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumu trīs taksācijas periodos;
• ieņēmumi no darījuma taksācijas gadā pārsniedz 14 229 EUR, izņemot ienākumus no personīgā īpašuma atsavināšanas atbilstoši likumā par IIN noteiktajam;
• darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.
Izpildoties vismaz vienam no šiem kritērijiem, tiek konstatēta fiziskās personas saimnieciskā darbība, un personai būtu jāveic atbilstoša reģistrācija nodokļu nomaksas mērķiem. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID), vērtējot saimnieciskās darbības rašanos, vislielāko uzsvaru liek uz mērķi veikt saimniecisko darbību, tātad uz trešo kritēriju.
Dokumenti kā darījuma apliecinājums
Lai apliecinātu pārdošanai paredzētās kustamās mantas piederību konkrētai fiziskai personai, atkarībā no darījuma lieluma un vērtības var sagatavot dažādus dokumentārus pierādījumus. Viens no tiem ir pirkuma līgums, kur pārdevējs rakstiski var apliecināt kustamās mantas īpašumtiesības.
Papildus pirkuma līgumam nereti tiek sagatavots pieņemšanas - nodošanas akts, lai pierādītu darījuma raksturu un identificētu īpašumtiesību maiņu.
Neatkarīgi no darījuma vērtības un lieluma gadījumā, ja fiziska persona pārdod tās rīcībā esošu personisku lietu juridiskai personai vai fiziskai personai, kas reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, pārdevējam ir pienākums sagatavot arī izziņu jeb personiskās lietas (sava īpašuma) pārdošanas apliecinājumu, kas iesniedzams pircējam (Ministru kabineta noteikumu Nr. 899 Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība 3. pielikums). Tāpat, ja fiziskās personas ienākums no mantas pārdošanas pārsniedz 10 000 EUR vienā taksācijas gadā vai arī šāds neapliekamo ienākumu apmērs sasniegts, summējot vairākus neapliekamo ienākumu veidus, piemēram, ģimenes locekļu dāvinājumus un preču loteriju laimestus, pārdevējam būs obligāts pienākums iesniegt ienākuma deklarāciju.
Papildus ienākuma izmaksātājam, veicot mantas pirkumu un izmaksājot fiziskai personai ar nodokli neapliekamus ienākumus, līdz pēctaksācijas gada 1. februārim ir pienākums iesniegt VID paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām, deklarējot pārdevēja ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas ar ienākuma veida kodu 3005.
Pārpublicēts no izdevuma ar SIA Izdevniecība iŽurnāli atļauju.
Kas ir finansiālā drošība? Manuprāt, tā ir sajūta, kad mana turība nav vien...
Piensaimniecības, kur izmanto robotizētas slaukšanas iekārtas, pārliecināju...
„Patlaban putnkopība ir viena no efektīvākajām un spēcīgākajām lauksaimniec...
Skābbarības kvalitāte nesākas skābbarības bedrē, tā iegūst potenciālās apri...