, .
cloudy 0.5℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

Ideāla mauriņa ābece

Dace KAZLAUSKA , 07-07-2023
Ideāla mauriņa ābece

Saimnieks LV / 2023.gads (Februāris.)

Iestājoties siltam un saulainam laikam, gluži dabiski prātā nāk domas par skaistu, ideālu zālienu pie mājas, kur būtu jauki pavadīt laiku ar tuviem cilvēkiem. Zāliens pie mājas ir kā grīda mājā – visi gribam to skaistu, koptu un lai ilgi kalpo.

Plānošana un izvērtēšana
Pirmkārt, ir jānovērtē situācija savā dārzā:
• augsnes stāvoklis, ja zāliens vēl nav iesēts,
• ēnainu un saulainu vietu proporcija,
• pašreizējā zāliena stāvoklis (vecums, sūnu apjoms, nolietojums, nezāles u.tml.),
• zonējums (puķu dobes, celiņi, laukumi, atpūtas vietas).

Otrkārt, jāsaprot, kādam nolūkam zaļo paklāju vēlaties – dekoratīvu, praktisku (atpūtai, spēlēm, pastaigām) vai universālu (abu iepriekšējo apvienojums).

Plānošanas posmā jātiek skaidrībā, vai zāliens jāveido no jauna vai ir iespējams iekopt un atjaunot veco zālienu, jāaprēķina nepieciešamais sēklu apjoms, jāizvēlas piemērotākie sēklu maisījumi, kā arī jāizvērtē finansiālie ieguldījumi – nereti izveidot jaunu zālienu ir vienkāršāk un lētāk nekā glābt veco.

Augsne un tās sagatavošana
Zālienam piemērota viegla, ar barības vielām un trūdvielām bagāta augsne. Augsnes skābuma (pH) līmenim jābūt tuvu neitrālam, proti, 6.5–5.8. Zālienam ir nepieciešama vismaz 15–20 cm auglīgās augsnes kārta. Ja konstatējat, ka augsne neder zāliena ierīkošanai, neauglīgā augsne jānoņem un tās vietā jāatved auglīga augsne (melnzeme).

Pirms sējas augsne jāsagatavo – jāfrēzē, jālīdzina, jāblietē. Veicot augsnes planēšanu jeb līdzināšanu, veido kritumu virzienā prom no ēkām, lai mitros laikapstākļos un zālienu laistot ūdens netecētu uz ēkām. Zeme jānoblietē tā, lai, ejot pa noblietēto virsmu, iegrime būtu ne vairāk kā 1–2 cm. Pirms zālienu sēklu sējas ieteicams augsnē iestrādāt minerālmēslojumu (ja zāliens tiks sēts līdz jūlija beigām).

Zāliena sēja
Tieši pirms sējas ieteicams augsni uzirdināt ar grābekli.

Izsējas norma sēklu maisījumiem ir 20–35 g/m2.
Sējas process:
• Nelielas platības (līdz 600 m2) apsēj, sēklas izkaisot ar rokām.
• Lielākām platībām iespējams izmantot rokas zāliena sējmašīnas vai arī speciālās zāliena sējmašīnas (iespējams iznomāt).

Ja zāliens sēts ar rokām vai rokas sējmašīnu, sēklas augsnē iestrādā, iegrābjot ar grābekli – krusteniski. Tad veic augsnes pievelšanu ar speciālu tam paredzētu veltni (rulli). Piemērotākais laiks sējai ir no aprīļa sākuma līdz oktobra sākumam. Zāliens no pirmās dienas jānodrošina ar pietiekamu mitrumu, laistot mitrumam augsnē ir jābūt līdz 2 cm dziļumā.

Atkarībā no laikapstākļiem un diennakts temperatūras zāliens pilnībā sadīgst 2–4 nedēļu laikā. Pēc sadīgšanas un karstā laikā gan tikko sētais, gan esošais zāliens regulāri jālaista, lai tas varētu pilnvērtīgi funkcionēt un saulē neizdegtu. Vislabāk laistīt agri no rīta vai vēlu vakarā, lai zāliena lapiņām neradītu saules apdegumu.

Nezāles
Zālienā var sadīgt divu veidu nezāles:
• Viengadīgās nezāles (balandas, plikstiņš u.c.) – regulāri pļaujot zālienu, tās, palikušas bez galotnēm, iznīkst pašas, jo nespēj augt un vairoties.
• Daudzgadīgās nezāles (usnes, pienenes u.c.) – tās var ierobežot vai nu mehāniski – izdurot, izraujot, vai pielietojot augu aizsardzības līdzekļus, bet šajā gadījumā ieteiktu konsultēties ar speciālistiem (agronomiem, dārzniekiem u.c.), ko un kā lietot, iegādāties, lai nenodarītu ļaunumu zālienam, paši sev un četrkājainajiem draugiem.

Zāliena kopšana pirmajā gadā
Zāliens ir regulāri jālaista. Ja viena pamata mēslošana jau veikta, sējot zālienu, tad sezonā ir jāveic vēl viena pamata mēslošana, bet ne vēlāk kā jūlija vidū – augusta sākumā. Šajās mēslošanas reizēs izmanto kompleksos minerālmēslojumus, piemēram, NPK 15-15-15, NPK 12-18-21, NPK 24-18-25 u.c. (pirmais skaitlis šajos maisījumos nedrīkstētu būt zemāks par 10). Ja māc šaubas, ko izvēlēties, vienmēr konsultējieties ar jomas speciālistu.

Nākamā mēslošana jāveic rudenī – septembra beigās – oktobra sākumā. Tad vajadzētu izvēlēties komplekso minerālmēslojumu ar lielāku kālija un zemāku slāpekļa sastāvu, piemēram, NPK 6-20-30, NPK 8-20-30, NPK 5-10-25 u.c.

Pļaušana ir vissvarīgākais no kopšanas un uzturēšanas darbiem. Pirmā pļaušana jāveic, kad zāliens sasniedzis apmēram 10–12 cm augstumu. Šajā reizē drīkst nopļaut ne vairāk kā 1/3 no zāliena garuma. Katrā nākamajā pļaušanas reizē zālienu pļauj arvien zemāk, līdz tas sasniedz 4–7 cm. Pļaušanas biežums atkarīgs no zāliena augšanas intensitātes un vēlamā garuma, ko vēlaties uzturēt, aptuveni 1–3 reizes nedēļā.

Zāliena kopšana un uzturēšana
Zāliena grābšana pēc ziemas ir pirmais darbs, kas jādara, kad sniegs ir nokusis un zeme apžuvusi, aptuveni marta sākumā. Pa ziemu zālienā var būt parādījies sniega pelējums (pavasarī zālienā saskatāmi dažādu izmēru balti pelēcīgi aplīši). Šo problēmu var atrisināt ar grābšanu. Pat tad, ja zāliens pēc ziemas izskatās veselīgs, šī darbība veicinās tā ātrāku pamošanos un zaļošanu.

Lai zāliens būtu skaists, biezs, kvalitatīvs un kalpotu ilgus gadus, nezaudējot savu izskatu un kvalitāti, tas obligāti jāmēslo. Pirmo reizi mēslo, kad zālienam parādās pirmais zaļums. Parasti tas ir aprīļa sākumā – vidū. Šajās mēslošanas reizēs izmanto amonija nitrāta mēslojumu, kas palīdz zālienam atjaunoties pēc ziemas (daudzums ~30g/m2). Otro reizi mēslo, kad zāliens jau vairākas reizes ir nopļauts (aptuveni ar trīs nedēļu intervālu). Šajā reizē izmanto kompleksos minerālmēslojumus, piemēram, NPK 15-15-15, NPK 12-18-21, NPK 24-18-25 u.c. (daudzums ~25g/m2). Trešo reizi mēslo apmēram jūnija vidū – pirms Līgo svētkiem. Izmanto kompleksos minerālmēslojumus, piemēram, NPK 15-15-15, NPK 12-18-21, NPK 24-18-25 u.c. (daudzums ~25g/m2). Ceturto reizi mēslo jūlija beigās – augusta sākumā. Izmanto kompleksos minerālmēslojumus, piemēram, NPK 15-15-15, NPK 12-18-21, NPK 24-18-25 u.c. (daudzums ~25g/m2). Piektā mēslošanas reize ir rudenī (septembra beigās – oktobra sākumā). Tad vajadzētu izvēlēties komplekso minerālmēslojumu ar lielāku kālija un zemāku slāpekļa sastāvu, piemēram, NPK 6-20-30, NPK 8-20-30, NPK 5-10-25 u.c. (daudzums ~25g/m2).

Zālienu ieteicams mēslot pirms lietus. Sausā laikā mēslojot, zāliens pirms mēslošanas kārtīgi jāsalaista, lai minerālmēslojums vieglāk izkustu un nonāktu augsnē. Mēslošanu neiesakām veikt lielā tveicē un karstā saulē, lai zālienu neapdedzinātu. Pēc mēslošanas ieteicams zālienu savlaicīgi nopļaut (maksimums 12 cm augstumā), lai saules stari tiktu klāt arī zāles apakšējām daļām un pēc pļaušanas zāliens neizskatītos bāls.

Vertikulācija un aerācija
Zāliena augsne ar laiku sablīvējas, līdz ar to mazāk piekļūst barības vielas, gaiss un ūdens. Tad zāliens sāk izskatīties slikti. Tāpēc reizi gadā ieteicams to kārtīgi izķemmēt jeb vertikulēt. To paveic ar īpašu iekārtu, kas ar speciāliem asmenīšiem dažu centimetru dziļumā sagraiza zāliena velēnu. Veicot šo procedūru, zālienam tiek iztīrīta arī filca kārta (atmirusī un nopļautā zāle), kas nav savākta, kā arī lapas, zariņi un visi citi atkritumi, kas sakrājušies uz augsnes. Pēc vertikulācijas zālienu nogrābj un dārza atkritumus aizved.

Aerācija ir gaisa ievadīšana augsnē, ko dara ar aeratoru (īpaša iekārta/rullis, kas aprīkots ar pilnmetāla vai dobām tapām). Aerāciju vēlams veikt reizi trīs gados, ja ir veikta zāliena vertikulācija, vai katru gadu, ja vertikulācija nav veikta.

Laistīšana
Lai zāliens būtu zaļš un veselīgs, to ir nepieciešams regulāri laistīt (vismaz 1x nedēļā), sausuma periodos jālaista biežāk. Vienā laistīšanas reizē vajadzīgi aptuveni 20–30 l ūdens uz kvadrātmetru zāliena.

Sēklu maisījumu varianti
• Saulainām vietām – Turfline Ornamental, Turfline Sunshine
• Ēnainām vietām – Turfline Shadow, Shademaster
• Intensīvai noslodzei – Turfline Sport, Sportmaster, Golfmaster
• Plašu teritoriju apzaļumošanai – DLF Robustica, Turfline Ornamental, DLF Road
• Krāšņam zālienam – Turfline EcoLawn, Turfline Turbo, Sportmaster, Golfmaster
• Universālam zālienam – Turfline Ornamental, Turfline Sunshine, Turfline Sport
• Ilgmūžīgam zālienam – Shademaster, Sportmaster, Golfmaster

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi

Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...

Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu
Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu

Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...

Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei
Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei

Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...

Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka
Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka

Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...