Ar jēdzienu – tesmeņa profilaktiskie līdzekļi saprotam visus preparātus, kas domāti pupu apstrādei. Tie tiek dalīti divās grupās atkarībā no pielietojuma − pirms vai pēc slaukšanas.
Pirmsslaukšanas apstrādes līdzekļi
Tos lieto, lai būtu vieglāk notīrīt netīrumus no pupiem un iespēju robežās dezinficētu pupu ādu. Kāpēc tas vajadzīgs? Pupu tīrība vistiešākajā veidā ietekmē gan piena kvalitāti, gan visa ganāmpulka tesmeņu veselību.
Daži vienkārši piemēri – no netīra pupa pienā var iekļūt 5000–20 000 tūkstoši baktēriju vienā mililitrā piena. Vēl – baktēriju skaita samazinājums, tīrot pupus ar sausu salveti, ir 4 %, ar mitru – līdz 40 %, savukārt dezinficējošā līdzeklī samitrināta salvete un pupa nosusināšana likvidē vismaz 85 % baktēriju. Svarīgi atcerēties, ka uz pupa esošās baktērijas, īpaši lipīgo mastītu izraisītājas – zelta stafilokoks, streptokoks (Staphylococus aureus, Streptococus agalactiae) ar slaukšanas aparātu var pārceļot uz nākamajām piecām līdz sešām govīm, ja vien neveic slaukšanas aparātu starpdezinfekciju. Tāpēc nepieciešams pirms slaukšanas pupus kārtīgi notīrīt, samazināt baktēriju skaitu un līdz minimumam samazināt to pārnešanas risku uz citām govīm.
Ir līdzekļi, kas paredzēti papīra vai drēbes salvešu mitrināšanai, ir līdzekļi, kurus uzputo un ar diptrauciņu uznes uz pupiem, lai atmiekšķētu netīrumus un atvieglotu to notīrīšanu. Līdzekļu sastāvā esošie biocīdi nodrošina daļēju, bet nereti arī pilnīgu mikrobu iznīcināšanu. Biežāk sastopamie biocīdi, kas ietilpst šo līdzekļu sastāvā, ir – pienskābe, hlorheksidīndiglukonāts (CHG), jods, ūdeņraža peroksīds. No GEA ražotajiem zīmoliem var izcelt šādus Latvijā pieejamos: Oxi Cid Pre (putojošs līdzeklis uz ūdeņraža peroksīda bāzes), Dermapre F (anjonu aktīvās vielas), Lux Pre (satur jodu), Senso Pre (satur hlorheksidīndiglukonātu).
Pupu pēcslaukšanas apstrādes līdzekļi
Tos iedala divās lielās grupās – līdzekļos, kas domāti pupu apstrādei ar iemērkšanu (dipēšanu), un pupu apstrādei ar uzsmidzināšanu.
Dipēšanai domātie līdzekļi atšķirībā no smidzinājamajiem ir daudz viskozāki, praktiski nepil un fiziski noslēdz pupa kanālu, kas pēc slaukšanas ir vaļā. Ja govs pēc slaukšanas nedodas ēst pie barības galda vai piesietā turēšanā netiek pasniegta barība, tad govs visdrīzāk apguļas, pupa kanālam nepaspējot aizvērties. Noslēdzot pupa kanālu ar līdzekli, tiek novērsta iespēja baktērijām caur kanālu iekļūt tesmenī un izraisīt mastītu.
Šajos līdzekļos ietilpst biocīdi, piemēram: jods, pienskābe, CHG. Atsevišķi noteikti ir apskatāms no diviem komponentiem kopā jaucams līdzeklis, kur ķīmiskas reakcijas rezultātā rodas dezinfekcijas komponents – hlora dioksīds. Lūdzu nejaukt ar hloru, kas tiek izmantots iekārtu un virsmu dezinfekcijai. GEA piedāvātais divkomponentu līdzeklis ir Twin Dip, jodu saturošie līdzekļi ir LuxDip25, LuxDip50B, LuxSpray15, LuxSpray50. Ar pienskābi – SalvoDip B, ar hlorheksidīndiglukonātu – SensoDip50, SensoDip50 R (ar repelentu lidojošu kukaiņu atbaidīšanai) SensoSpay50.
Izsmidzināmie līdzekļi vislabāko pielietojumu ir guvuši AMS (slaukšanas roboti) iekārtās. Pupu apsmidzināšanu izmanto arī tradicionālajās slaukšanas iekārtās, bet tur kvalitatīva pupu apstrāde ir atkarīga ne tikai no slaucēju profesionalitātes, bet arī no godaprāta – cik rūpīgi pups tiek apsmidzināts un vai līdzeklis trāpa arī pupa kanālā.
Kāpēc ir vajadzīgi un kādam nolūkam ir domāti pēcslaukšanas līdzekļi?
Līdzekļi domāti pupu pēcslaukšanas apstrādi veic, lai
1) likvidētu piena atlieku plēvīti uz pupa (piens ir ideāla vide un barotne baktēriju augšanai);
2) apkoptu slaukšanas laikā samocīto pupu (slaukšana ilgst vismaz 8 minūtes);
3) lai pupu ādā pēc slaukšanas atjaunotu mitrumu;
4) dezinficētu pupu ādu;
5) aizzīmogotu pupu kanālus, lai tajos neiekļūtu patogēnie mikrobi.
Ādas mitruma atjaunošanai domāts glicerīns propilēnglikols, ādas sakopšanai − lanolīns, alantoīns, alvejas ekstrakts, kurus izmanto arī cilvēkiem domātajā kosmētikā.
Kādus tesmeņa kopšanas līdzekļus izvēlēties
Sastāvā esošajiem biocīdiem ir atšķirīga iedarbība uz mikrobiem. Visus mikrobus nonāvē tikai jods, un pret to mikrobiem nekad neveidojas rezistence, ko bieži maldīgi min par pamatu jodu saturoša līdzekļu periodiskai nomaiņai pret citu līdzekli – ar citu biocīdu sastāvā.
Ja vērtējam pēc līdzekļu krāsām, tad vienīgā nemainīgā brūnā krāsa ir līdzekļiem, kuru sastāvā ir jods. Cita sastāva līdzekļu krāsa var būt zila, zaļa, sarkana, dzeltena – atkarībā no tā, kura no organiskajām krāsvielām tiek izmantota, bet noteikti kāds no spilgtajiem, košajiem toņiem. Galvenais, izvēloties līdzekļa krāsu, – lai pat pa gabalu būtu labi redzams, vai slaucēja ir pupus apstrādājusi.
Izvēlieties savām gotiņām vislabākos, vispiemērotākos, viskvalitatīvākos tesmeņa profilaktiskos līdzekļus atkarībā no izmantotās slaukšanas iekārtas tipa, no fermas bakterioloģiskās situācijas un slaucēju kvalifikācijas. Pašlaik tirgū ir milzīgs lētu tesmeņa kopšanas līdzekļu piedāvājums, tomēr pārsvarā lētumu panāk, taupot uz aktīvās vielas koncentrācijas vai pat neesamības rēķina. Nekautrējieties lūgt speciālistu padomu vai palīdzību jums piemērotāko līdzekļu izvēlē! Neizmirstiet, ka govis ir naudas ražošanas mašīnas – dodiet tām vislabāko, kopiet tās un rūpējieties par tām, nēsājiet tās uz rokām vārda tiešā vai pārnestā nozīmē!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...