Saimnieks LV / 2021.gads (Septembris.)
Sabalansēts P mēslojums ir svarīgs ekoloģisks pamats, kas nodrošina lielāku rentabilitāti ar normālām fosfora vērtībām augsnē. Ja saimniecībā ir kombinētā sējmašīna, izmantojiet kombinēto sēju arī rudenī, jo fosfors augsnē pārvietojas izteikti lēni.
Fosfors ir svarīgs sakņu attīstībai un augsnē pārvietojas izteikti lēni. Tāpēc fosfors ir jāiestrādā sējas laikā. Kombinētā sēja, iestrādājot NPK pavasarī, nodrošina ražas pieaugumu par aptuveni 5–10 %. Šis efekts ir zināms kopš astoņdesmitajiem gadiem, un tā ir plaši izmantota metode. Ziemas rapša kombinētā sēja rudenī ar NPK iestrādi arī ir populārs sējas veids.
Kombinētā sēja ar barības vielām vienmēr uzlabo gan rudens, gan pavasara sējas rezultātu. Kombinētā sējmašīna sējas laikā nodrošina nepieciešamā mēslojuma – MAP – izkliedi ziemas kviešiem, miežiem, tritikālei un rudziem.
Izmantojiet kombinēto sējmašīnu
Ziemāju kombinēto sēju ar fosforu izmanto ievērojami mazāk. Bet, ja saimniecībā ir kombinētā sējmašīna, ir iemesls to izmantot arī rudenī, lai iestrādātu mēslojumu MAP vai YaraMila Höst, iegūstot kultūrai augsekā nepieciešamo P un K daudzumu. Ja nav kombinētās sējmašīnas, alternatīva ir mēslot ar fosforu pirms sējas un tad ļaut sējmašīnai iestrādāt to augsnē. Tā kā fosfors augsnē pārvietojas izteikti lēni, nepieciešama vairāk nekā nedēļa, lai tas pārvietotos par 1 mm, tāpēc lietderīgāk iestrādāt fosforu sakņu tuvumā, nevis ļaut tām meklēt šo mikroelementu.
P bilance ir rentabla ilgtermiņā
Ilgtermiņa izmēģinājumos Zviedrijā, kuros sākotnējā augsne bija P-AL 6 (III klase), stratēģijas, kurās lietoja mazāk minerālmēslu nekā tika absorbēts, nodrošināja lielāko rentabilitāti pirmajos sešos gados. Bet lgtermiņā (12–18 gadi) minerālmēslu lietošana nodrošināja lielāku rentabilitāti salīdzinājumā ar tā absorbēšanu. Sākot ar mazākām augsnes vērtībām (P-AL 3, II klase), lielākā rentabilitāte tika sasniegta, mēslojot ar tikpat lielu P daudzumu, cik uzņem graudi, un vēl papildus izsējot 8 kg P uz hektāra.
Ekoloģiski pareizi
Tabulā esam simulējuši septiņu gadu augseku un paredzamos ražas līmeņus. Esam izstrādājuši arī tādu mēslošanas variantu, kurā tiek pievienots tikpat daudz fosfora, cik aizplūst no augsnes septiņos gados. Veiktajos izmēģinājumos saistībā ar fosforu netika novērots ražīguma pieaugums zirņiem, tādēļ mēs tiem mēslojumu nepievienojām. Tomēr vislabāk uz fosfora mēlojumu reaģē eļļas augi un vasarāji, savukārt ziemas kvieši nav tik prasīgi. Mēslojot tikpat, cik aizplūst no lauka, tas nozīmē, ka fosfora klase paliek nemainīga. Līdzsvars ir svarīgs ekoloģisks princips, kas arī nodrošina rentabilitāti ilgākā laika periodā, ja sākat ar normālām fosfora vērtībām.
Mēslojiet līdzās sēklai
Ja vēlaties uzlabot augsnes stāvokli, vislabāk ir eļļas augus un miežus mēslot ar papildu fosforu. Taču, tā kā nav NPK ar lielāku fosfora saturu, tad vispirms jāiestrādā papildu fosfors iespējami tuvu sēklai, izmantojot speciālo fosfora mēslojuma iestrādes sliedi, kas pieejama kā sējmašīnu papildaprīkojums. Savukārt augstā augsnes klasē, vēloties saglabāt fosforu, labākais veids ir samazināt augsekā ziemas kviešu sējumus un katru gadu nedaudz papildināt fosfora saturu augsnē.
Kombinētais mēslojums nodrošina mijiedarbību
Izmantojot kombinēto mēslojumu, bieži tiek novērots mijiedarbības efekts. Daudzos izmēģinājumos esam ieguvuši lielāku ražas pieaugumu ar NPK produktiem nekā tad, ja šīs barības vielas pievienotu atsevišķi. Tāpēc vasaras miežiem un eļļas augiem NPK produktus vislabāk izmantot rudenī. Zviedrijā maksimālais atļautais N mēslojuma daudzums rudenī ir 60 kg/ha un bieži labas rapšu ražas ieguvei vairāk slāpekļa nav nepieciešams. Mēslojums NPK 17-5-10 YaraMila Raps ir pielāgots rapšiem, jo satur arī mikroelementus. Lai iedotu vēl vairāk fosfora eļļas rapšiem sējas laikā, interesants ir jaunais NPK 15-7-12.
Vasaras miežiem vajadzīgs tīrs P
Vasaras miežiem esam izvēlējušies bagātīgāko fosforu saturošo NPK produktu attiecībā pret slāpekli. Savukārt ziemas kviešiem varam izmantot tīru fosforu P20 vai MAP (monoamonija fosfāta) veidā. Parasti cenas ziņā MAP ir pats pieejamākais mēslojums, līdz ar to mēs iegūstam arī nedaudz papildu slāpekļa. Kālija papildināšanai vieglākās augsnēs efektīvi darbojas NPK 8-10.5-20.
Bagātīga raža III klasē
Vairumam kultūru maksimālās ražas ieguvei nepieciešams fosfora daudzums, kas atbilst III klases augšējai daļai T (P-AL skaitlis 6–8). Nepārtraukti un efektīvā veidā papildinot fosforu, tas nekļūs par kultūras augšanu ierobežojošu faktoru. Augsne spēj atgrūzt fosforu, tāpēc fosfora krājumu palielināšana ir lēns process. Tas nozīmē, ka var būt nepieciešms 100 kg/ha P, lai palielinātu P-AL līmeni tikai par vienu vienību. Tāpēc labāk kultūru mēslot katru gadu, nevis mēģināt atsevišķi papildināt augsni ar fosforu, lai vēlāk ietaupītu uz fosfora mēslojumu. Nav nejaušība, ka zemes ar lielāko P-AL vērtību bieži atrodas blakus saimniecības centrālajai daļā, kur visvieglāk izkliedēt kūtsmēslus.
Fosfora iestrādes sliedes ir pieejamas kā papildaprīkojums Väderstad Repid sējmašīnai. Tās pārvieto mēslojumu no tvertnes uz sēklu iestrādes lemesīšiem. Tādā veidā barības vielas nonāk tiešā sēklas tuvumā, nodrošinot fosforu augam jau agrīnā attīstības stadijā, kas ir īpaši svarīgi sakņu veidošanai un cerošanai.
Kālija saistība ar māla saturu
Nepieciešamība pēc kālija ir tieši saistīta ar māla saturu augsnē. Mālainās augsnēs ir daudz kālija un tā nekad netrūkst. Augsnēs ar zemu māla saturu kālijs neuzkrājas, tas aizplūst, tāpēc šādās augsnēs to ir grūti papildināt. Pat izkliedējot lielus apjomus mēslojuma, K-AL skaitļi jau pēc dažiem gadiem ir atpakaļ sākotnējā līmenī. Augi absorbē ievērojami vairāk kālija nekā tas nonāk sēklās, jo liels daudzums kālija nonāk stiebros. Zālaugi un kartupeļi no augsnes uzņem ievērojami vairāk kālija nekā eļļas augi un graudaugi. Zirņiem un cūku pupām kālija mēslojums ir vajadzīgs nedaudz.
K var pārmēslot
Vieglākās augsnēs svarīgi iestrādāt kāliju rudenī. Šī prasība neattiecas uz kombinēto sēju, jo kālijs ar nokrišņiem augsnē pārvietojas ātrāk. Tāpēc tīrumos ar zemu kālija saturu svarīgi ziemājus vēlreiz mēslot pēc sējas.
Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...
Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...
Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba pared...
Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...