Saimnieks LV / 2024.gads (Janvāris)
Eiropas Savienībā 2020. gadā bija 9.1 miljons saimniecību, no kurām lielāko daļu (aptuveni 93 %) var klasificēt kā ģimenes saimniecības (t.i., ģimenes pārvaldītas saimniecības, kurās 50 % vai vairāk no lauksaimniecībā nodarbinātā darbaspēka nodrošina ģimenes locekļi). Ģimenes saimniecības dominē ES lauksaimniecības struktūrā pēc saimniecību skaita, to ieguldījuma nodarbinātībā lauksaimniecībā un – mazākā mērā – pēc apsaimniekotās lauksaimniecības zemes platības un saražotās produkcijas vērtības.
Gandrīz sešās no katrām desmit saimniecībām (aptuveni 57 %) darbus paveica tikai saimnieks un viņa ģimenes locekļi. Vēl 36 % saimniecību ģimenes darbaspēks veidoja vismaz 50 % no kopējā darbaspēka.
2020. gadā ģimenes saimniecības apsaimniekoja lielāko daļu lauksaimniecībā izmantotās platības (aptuveni 61 % no 157.4 milj. ha), tajās bija lielākā daļa no kopējā lauksaimniecībā nodarbinātā darbaspēka (gandrīz 78 %), gandrīz 55 % ganāmpulka un aptuveni 56 % standarta izlaides*.
Lai gan 2020. gadā ne ģimenes saimniecības veidoja tikai aptuveni 7 % no visām saimniecībām ES, uz tām proporcionāli attiecās daudz lielāka lauksaimnieciskajā ražošanā izmantotās zemes platības daļa (aptuveni 39 %), kopējā darbaspēka daļa (aptuveni 22 %), ganāmpulka vienību daļa (aptuveni 45 %) un standarta produkcijas daļa (aptuveni 44 %).
Visās ES valstīs, izņemot Igauniju (65 %) un Franciju (58 %), ģimenes saimniecības veidoja vismaz 80 % no visām saimniecībām. ES valstis ar vislielāko ģimenes saimniecību īpatsvaru bija Grieķija, Rumānija un Polija (ģimenes saimniecības bija aptuveni 99 % no visām saimniecībām)...
Pilnu rakstu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...