, .
heavyrain 9.4℃
Vārda dienu svin: Egils, Egīls, Nauris

Eksperts: Gaidāmās salnas lielākos postījumus nodarīs jau uzziedējušiem augļkokiem un ogu krūmiem

LETA , 28-04-2023
Eksperts: Gaidāmās salnas lielākos postījumus nodarīs jau uzziedējušiem augļkokiem un ogu krūmiem

Gaidāmās zemās gaisa temperatūras lielākos postījumus nodarīs jau uzziedējušiem augļkokiem un ogu krūmiem, atzīmēja Dārzkopības institūta Agrotehnisko pētījumu un šķirņu izvērtēšanas nodaļas vadītājs Edgars Rubauskis.

Viņš skaidroja, ka salnas visvairāk ietekmēs tos augus, kuriem ziedi būs atvērušies, bet pumpuriem zemās gaisa temperatūras nekaitēs. Vienlaikus būtiski ir tas, cik ilgi saglabāsies zemas temperatūras.

Tostarp Rubauskis minēja, ja zema gaisa temperatūra saglabājas visu nakti, augiem var tikt nodarīti būtiski kaitējumi, bet, ja aukstums ir tikai uz īsu brīdi, kā tas parasti notiek neilgi pirms saullēkta, augi netiks būtiski ietekmēti.

Viņš arī minēja, ka zemās gaisa temperatūras vairāk varētu ietekmēt mazdārzniekus un ogulāju audzētājus.

Tāpat Rubauskis norādīja, ka šogad augļukoku un ogu krūmu ziedēšanas laiks ir sācies par apmēram pusotru nedēļu agrāk nekā pagājušajā gadā, bet ir jārēķinās, ka starp Latvijas reģioniem var būt pat divu nedēļu atšķirība augu attīstībā. Piemēram, Latvijas ziemeļu daļā ir vairāk pumpuru nekā ziedu, kamēr, piemēram, Dobeles apkaimē zied plūmes, ķirši, aprikozes, jāņogas, upenes, kā arī dažviet persiki.

Savukārt Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja un krūmmelleņu audzētāja Māra Rudzāte aģentūrai LETA atzīmēja, ka līdz šim augļkokiem un ogu krūmiem laika apstākļi ir bijuši labvēlīgi, taču salnu un zemo gaisa temperatūru ietekme uz augiem atšķiras pa reģioniem, turklāt bojājumu apmērs ir atkarīgs no tā vai zemnieki izmanto aizsarglīdzekļus vai nē.

Savukārt Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš aģentūrai LETA norādīja, ja vien gaisa temperatūra nesamazināsies līdz -4 vai -5 grādiem, postījumu nebūs.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka jebkura temperatūru maiņa augiem ir nelabvēlīga, turklāt patlaban notiek intensīva plaukšana. Ziedi vēl nav pilnībā atvērušies, bet plaukšanas laikā tie ir "jēli" un jūtīgi. Lai gan zemo temperatūru ietekmē nobremzēsies augu attīstība un plaukšana, risks ir minimāls.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...

AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā
Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā

Gaidot Scandagra Latvia 15 gadu jubileju, ikviens bērns un jaunietis vecumā...

Iznākusi Meža gadagrāmata 2024
Iznākusi Meža gadagrāmata 2024

2023. gada nogalē izdota žurnālistes Anitas Jaunbelzeres lolotā ikgadējā “M...