, .
partlycloudy_night 22.4℃
Vārda dienu svin: Maksis, Maksims, Raivis, Raivo

Eksperte: Vai varam iedomāties, ka Latvijā vispār neaugs kartupeļi?

Valsts augu aizsardzības dienests , 15-08-2023
Eksperte: Vai varam iedomāties, ka Latvijā vispār neaugs kartupeļi?

Kartupeļi latviešiem ir svarīga pārtikas sastāvdaļa, bet vai varam iedomāties, ka Latvijā vairs vispār neaugs kartupeļi, vai to raža samazināsies par 50%? Šausmas! Bet tā ir realitāte, ja Latvijā paradīsies kartupeļu karantīnas organisms Ralstonia solanacearum, brīdina Valsts augu aizsardzības dienesta Augu karantīnas departamenta Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Jevgeņija Trofimova.

Eiropas Savienībā no trešajām valstīm kartupeļus ievest nedrīkst, tomēr sociālajos tīklos dažkārt parādās informācija par dārzniekiem entuziastiem, kas savas kolekcijas papildināšanai slepus čemodānā ieved, piemēram, kartupeļu bumbuļus no Dienvidamerikas. Kaut šķietami sākotnēji šāda rīcība lielu ļaunumu nenodara, patiesībā apdraudēta tiek kartupeļu audzēšana visā Latvijā.

Iepriekš pieminētais kartupeļu karantīnas organisms Ralstonia solanacearum ir baktērija, kas izraisa slimību – kartupeļu tumšo gredzenpuvi. Diemžēl šī baktērija nav vienīgā, kas potenciāli apdraud kartupeļu audzēšanu un kas varētu radīt lielus postījumus.

Ne velti Eiropas Savienībā ir vesels saraksts ar karantīnas organismiem – tie ir baktērijas, nematodes, vīrusi, sēnes, kā arī kukaiņi un citi kaitēkļi ar paaugstinātu bīstamību un spēju izraisīt postošas augu slimības, kuras apkarot bieži vien var tikai pilnībā iznīcinot augus, sējumus, dārzu vai siltumnīcu. Citiem vārdiem sakot, karantīnas organismi ir kaitīgie organismi, kuri Eiropas Savienībā nav sastopami vai ir sastopami ierobežotās teritorijās, kuri tiek aktīvi ierobežoti un var radīt nepieņemamu ekonomisku, ar vidi saistītu vai sociālu ietekmi.

Lai uzlabotu vispārējo kartupeļu fitosanitāro stāvokli, kartupeļu audzētājiem katru gadu jāatjauno sēklas materiāls ar sertificētiem sēklas kartupeļiem 10% apmērā no apstādāmās platības. Un šajā stāstā atslēgas vārds ir “sertificētiem” – tas nozīmē, ka sēklas kartupeļi ir pārbaudīti un brīvi no karantīnas organismiem.

Lai uzlabotu iedzīvotāju izpratni par augu veselības nozīmi un mūsu ikdienas rīcību, kas to apdraud, jūlija beigās Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde EFSA, Eiropas Komisija un ES dalībvalstis uzsāka kampaņu "Augu veselība - dzīvībai" jeb #PlantHealth4Life. Aicinu atbalstīt kampaņu! Kampaņas #PlantHealth4Life tīmekļvietnē ir pieejami materiāli, kas tulkoti arī latviešu valodā – materiāli presei, videomateriāli un sociālo mediju ziņojumi, kurus varat kopīgot savos kanālos. Kopīgiem spēkiem mēs varam nodrošināt veselīgāku nākotni sev, sabiedrībai kopumā un videi!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konkurss – #TasteTheOceanContest
Konkurss – #TasteTheOceanContest

#TasteTheOcean (tulkojumā no angļu valodas – “Izbaudi okeānu”) ir Eiropas S...

Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...

AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā
Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā

Gaidot Scandagra Latvia 15 gadu jubileju, ikviens bērns un jaunietis vecumā...