, .
clearsky_day 10.9℃
Vārda dienu svin: Maija, Paija

Demonstrējumi lopkopībā – mācīšanās un pieredzes apmaiņa

Anda Purviņa , 22-01-2021
Demonstrējumi lopkopībā – mācīšanās un pieredzes apmaiņa

Jauna gada sākums allaž ir padarītā izvērtēšanas laiks – lai kādi arī būtu apstākļi. Kas 2020. gadā lopkopības demonstrējumu laukā uzsākts, kā paveikts, kā organizētas tradicionālās Lauku dienas, jautājām LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājai Anitai Siliņai. Viņa ir Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkoto lopkopības demonstrējumu koordinatore un dažkārt arī vadītāja.

– Cik lopkopības demonstrējumu ir Latvijā?
Anita Siliņa: – Kopš 2019. gada mainījusies demonstrējumu kārtība, tie notiek Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.−2020. gadam pasākuma Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi apakšpasākuma Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem ietvaros. 2019. gadā bija 12 demonstrējumi dažādās lopkopības saimniecībās. Nākamajā gadā tie turpinājās, bet no 4. ceturkšņa ir uzsākts darbs vēl pie četriem jauniem demonstrējumiem. Tos plānots pabeigt 2023. gadā.

– Kāds ir demonstrējumu mērķis?
– Lauksaimniecības demonstrējumi ir veids, kā uzskatāmi parādīt jaunus vai uzlabotus saimniekošanas paņēmienus un tehnoloģijas, kā arī saimnieku pieredzi un teoriju sasaistē ar praksi. Tie ir ilgtspējīgi un lauksaimniekiem saprotami, tos organizējam, lai mācītos no savstarpējās pieredzes, novērtējot, demonstrējot praktiskas lietas lopkopībā un veicot arī ekonomisko analīzi.

Otrs mērķis ir veicināt sadarbību starp lauksaimniekiem, zinātniekiem, nozares speciālistiem un lauksaimnieku organizācijām. Demonstrējumu organizēšanā ir iesaistīta gan Gaļas liellopu audzētāju biedrība, gan Latvijas aitu audzētāju asociācija, gan Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācija, mūsu partneri ir Zemnieku saeima, Agroresursu ekonomikas institūts, LZF un LLU.

– Kādi ir galvenie demonstrējumu virzieni?
– Tā kā Latvijā aiz graudkopības otra lielākā nozare ir piena lopkopība, tad lielākā daļa (deviņi) demonstrējumu ir tieši šajā nozarē, aptverot plašu problēmu spektru. Mums ir arī demonstrējums bioloģiskajā piena lopkopības zemnieku saimniecībā Kārkliņi, kur radām precīzu izpratni par proteīna nepieciešamību bioloģiskajās saimniecībās, kas nodarbojas ar piena lopkopību. Tas ir svarīgi gan piena ieguvei, gan ganāmpulka atražošanai.

Pārējie astoņi demonstrējumi ir dažāda lieluma piena lopkopības saimniecībās, un tēmas ir dažādas – par teļu audzēšanu, piena slaukšanas robotu izmantošanu, somatisko šūnu samazināšanas iespējām, vaislas telīšu atnešanās laiku, SEG emisiju samazināšanu, dzīvniekiem atrodoties ganībās, ganību izmantošanu, par piena sastāvu un piena sausnas rādītājiem, apsaimniekojot gan Latvijas Brūnās šķirnes (sarkano govju šķirņu grupa), gan Holšteinas melnraibās šķirnes govis. Spektrs ir plašs. Mazākā piensaimniecība ir ar 30 lopiem, savukārt lielākajā ir vairāk nekā 2000. Arī teritoriāli ar demonstrējumiem esam centušies noklāt visu valsts teritoriju.

Pirmo reizi ir demonstrējums zirgkopībā. Allažos zirgu novietnē Druvas, kur pie Ivetas Janelsiņas pētām Latvijas zirgu Siltasiņu šķirnes ķēvju ģenealoģisko ģimeņu nozīmi selekcijas darbā un veicam šķirnes ķēvju salīdzinājumu ģenētiskās efektivitātes uzlabošanai populācijā...

 

 

 

Pilnu interviju ar Anitu Siliņu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pat pensijā esot, jādarbojas!
Pat pensijā esot, jādarbojas!

Aizputniece Agnese Abersone savā mājā mazpilsētā gatavo dažādus gaļas izstr...

Vienkārši – katram lauksaimniekam
Vienkārši – katram lauksaimniekam

Ar saukli Vienkārši. Augt. Kopā (Simply. Grow. Together.) Latvijā jau vairā...

Sākt no nulles
Sākt no nulles

„Kad pats ieklausos tajā, ko stāstu, šķiet neticami. Kur man bija tas spēks...

Ar Latvijas sēklām mākam sarunāt
Ar Latvijas sēklām mākam sarunāt

Interviju ar Daci un Egonu Neibergiem sākam, apskatot SIA Firma Pasāža skai...