Saimnieks LV / 2018.gads (Novembris.)
Drošībai mūsdienās ir svarīga loma ikdienas dzīvē un darbā. Mēs runājam par drošību internetā, uz ielas, sabiedriskās vietās un citur. Šoreiz saruna ar speciālistu, kas rūpējas un uztur drošību, lai saprastu, kā par to varam padomāt un parūpēties arī mēs paši, – Roberts Lukss, GRIFS AG tehniskā departamenta direktors, kurš vienā no lielākajiem apsardzes uzņēmumiem strādā kopš tā dibināšanas 2002. gadā, savulaik sākot darbu kā pirmais tehniķis.
– Kādus pakalpojumus uzņēmums piedāvā?
– Sniedzam drošības pakalpojumus gan fiziskām, gan juridiskām personām. Piedāvājam gan fizisko apsardzi, gan visus iespējamos tehniskos risinājumus, kuri nemitīgi attīstās. Fiziskās apsardzes apjomi nepieaug gan cilvēkresursu izmaksu, gan tehnoloģiju iespēju dēļ. Kādreiz pat nelielos tirdzniecības centros pa nakti palika sargs, mūsdienās to aizstāj dažādas tehniskās sistēmas. Ar apsardzes sistēmām tiek uzraudzīta ugunsdrošība, ūdens un gāzes noplūde, saldētavu darbība un jebkuru citu sistēmu darbība, ja vien tās nepieciešams kontrolēt.
– Kā tehnoloģiju attīstība ietekmē apsardzes iespējas?
– Mūsu jomā jāseko līdzi tehnisko risinājumu jauninājumiem – kādā veidā ar iekārtām varam efektīvāk nosargāt objektus. Pašlaik cilvēkiem puse dzīves ir telefonā, arī apsardzes ziņā neatpaliekam, jo daudzi klienti vēlas telefonā kontrolēt to, kas notiek mājās –
apsardzes sistēmu, videonovērošanu, lai jebkurā brīdī varētu apskatīties, kas notiek mājā vai ap to, kā arī attālināti ieslēgt vai izslēgt apsardzes sistēmu.
– Kādi pakalpojumi ir pieprasītākie?
– Visbiežāk klientiem vajag vienkāršākās lietas – dzīvokļa vai biroja durvju, logu un telpu perimetra apsardzi. Bet, protams, ir objekti, kur apsardze ir ļoti komplicēta, tiek izmantotas gan video, gan apsardzes, gan piekļuves sistēmas un tā īstenošanai ir nepieciešamas jaunās tehnoloģijas. Šeit gan jābūt ļoti uzmanīgiem un kritiskiem, izvērtējot gan piedāvāto tehnisko risinājumu, gan pašu ieviesēju un pakalpojuma realizētāju. Neviena tehnoloģija nestrādās, ja tā nebūs pareizi ieviesta un izmantota. Piemēram, jābūt uzmanīgam ar kompānijām, kas sola 24 h video novērošanu, jo jāizvērtē, cik ekrānus cilvēks vienlaicīgi var novērot un kaut ko tajos ieraudzīt. Šādos objektos jābūt atbilstošiem tehniskiem risinājumiem, kas perfekti sadarbojas ar tām tehniskajām sistēmām, kas ir konkrētā apsardzes uzņēmuma dežūrdaļā. Tāpēc ir videosistēmas ar sarežģītiem algoritmiem, kas liek pievērst uzmanību ekrāniem, ja tur notiek kaut kas ārpus normas, kas iepriekš definēts, vai nostrādājis kāds no apsardzes detektoriem. Tad ekrānā ir skaņas signāls vai attēls, un nākamais solis jau ir operatora rīcība.
Atšķiras arī sistēmas darbība dienā un diennakts tumšajā laikā, jo kameras tumsā neredz. Tad papildus pievieno infrasarkano apgaismojumu, kas savā ziņā atrisina problēmu un kamerās mēs redzam notiekošo, bet specifiskais apgaismojums rada praktiski nepārtrauktu video attēla kustību, kaut vai fiksējot katru kukaini, kas palido garām, tādējādi radot regulārus trauksmes signālus. Līdzīgi ir ar lietu, sniegu, krītošām lapām un putniem. Bieži gadās arī viltus trauksmes, kad garām paskrējis suns vai kaķis. Rezultātā, ja sistēma regulāri rada šādas viltus nostrādes, tad šis risinājums ir pilnīgi nederīgs un noved pie tā, ka palaiž garām situāciju, kad trauksme ir tiešām reāla.
– Kā lauksaimniekiem vislabāk apsargāt savus īpašumus?
– Lauku viensētas un saimniecības bieži ir tālu no lielākām apdzīvotām vietām, kas apgrūtina apsardzes reaģēšanas vienību piesaisti konkrētam objektam izsaukuma gadījumā. Tāpēc laukos cilvēkiem jāpaļaujas vairāk uz pašu spēkiem, kaimiņiem vai arī apsardzes uzņēmumu, kas tomēr var ierasties arī novēloti. Saimniekiem primāri pašiem vajadzētu kontrolēt savu apsardzes vai video sistēmu – ja kāds pa nakti tur pārvietojas, lai pirmais par to uzzina pats saimnieks. Visbiežāk šādas sistēmas būs lokālas.
– Kā izvēlēties apsardzes pakalpojumus?
– Vispirms jāsaprot, kas ir tas, ko gribam panākt ar šo drošības sistēmu. Kaut ko nosargāt, kontrolēt vai – faktu konstatēšanai jau pēc notikuma. Vislabāk jau pirms iekārtu izvēles un uzstādīšanas ir veikt objekta drošības auditu, ko piedāvā apsardzes kompānijas, kas ikdienā nodarbojas ar objektu apsardzi. Svarīgi ir nepaļauties tikai uz to speciālistu viedokli, kuru interesēs ir pārdot maksimāli vairāk kameru, signalizācijas detektoru u.tml. Ir bijuši gadījumi, kad telpā uzstādītas divas kameras, kas skatās viena uz otru, tajā pat laikā telpu pilnībā varēja nosegt viena kamera ar pareizu objektīva un vietas izvēli telpas stūrī. Jo objektā ir mazāk kameru, jo vieglāk to novērot un reaģēt uz pārkāpumiem.
Svarīgs faktors, kam jāpievērš uzmanība, – vai pakalpojuma sniedzējam ir licence drošības iekārtu uzstādīšanai vai apsardzes darbībai. Šāda prasība ir spēkā visiem ar apsardzi saistītiem uzņēmumiem kopš 2017. gada un jāievēro ne tikai apsardzes uzņēmumiem, bet arī sistēmu uzstādītājiem.
– Kā ierīko apsardzi?
– Par apsardzes sistēmas ierīkošanu vislabāk domāt, jau izstrādājot mājas projektu, kā arī celtniecības vai telpu remonta laikā. Tas nodrošinās iespēju ierīkot vadu sistēmas, kas vienmēr būs stabilākas savā darbībā un prasīs mazāk resursu to uzturēšanai nākotnē. Tomēr par drošību domāt nekad nav par vēlu. Ja runājam par saimniecību un ārā teritoriju apsardzi, vispirms jāapskata teritorija un jāplāno signalizācijas uzstādīšana pagalmā jeb ārpus dzīvojamās mājas. Šī sistēma sāks darboties, tiklīdz nevēlama persona būs iekļuvusi īpašumā. Uzdevumu atvieglo, ja teritorija ir nožogota. Tā jau pati par sevi ir norāde uz īpašuma piederību. Nākamais solis ir signalizācijas ierīkošana telpās, uzstādot durvju atvēršanas sensorus, kustību detektorus, stiklu plīšanas detektorus, kā arī nevar aizmirst par ugunsdrošības detektoriem. Domājot par lauksaimnieku saimniecības ēkām, noliktavām vai novietnēm, nav jēgas sargāt telpas, kurās nekā nav. Jāsabalansē izmaksas ar potenciālajiem riskiem, jo sargāt katru mazo lodziņu nav nepieciešams, ja lielais risks ir traktora aizdzīšana. Nākamais solis ir kustību sensori. Tos var uzstādīt visā dzīvojamajā mājā, ražošanas telpās, novietnēs vai atsevišķās tās daļās, piemēram, ēkas pirmajā stāvā. Šādas apsardzes sistēmas uzstādīšana pieļauj iespēju, ka signalizāciju iespējams ieslēgt zonās, kurās īpašnieks neatrodas. Piemēram, nakts laikā signalizāciju iespējams aktivizēt pirmajā stāvā. Ja īpašniekam ir mājdzīvnieks, piemēram, kaķis vai neliels suns, tad apsardzes sistēmu iespējams uzstādīt tā, lai tā nereaģētu uz objektu, kas ir vieglāks par noteiktu svaru.
Zemnieku saimniecību teritorijā var uzstādīt arī video novērošanas kameras. Parasti tad īpašnieks pats veic īpašuma novērošanu, to ieraksta un arhivē, bet nepieciešamības gadījumā veic ierakstu apskati.
Pilnīgai drošībai iesakām uzstādīt arī ugunsdrošības signalizācijas sistēmu, kas brīdinās par dūmu vai uguns klātbūtni īpašumā, tādējādi īpašniekam ir iespēja novērst zaudējumus ātrāk un efektīvāk.
– Kā iesakāt apsargāt būvobjektus?
– Būvlaukumā un tam blakus esošā teritorijā parasti ir koncentrētas lielas tehniskas un materiālas vērtības – celtniecības materiāli, tehnika, transportlīdzekļi, iekārtas un instrumenti, tāpēc ir svarīgi domāt par to drošību. Viena no svarīgākajām lietām ir saprast un nodalīt atbildības, proti, kurš, par ko un līdz kuram brīdim atbild, jo no tā atkarīgs, kas organizē apsardzi. Parasti būvnieks ir atbildīgs līdz atslēgu nodošanas brīdim, bet, tiklīdz objektā strādā nevis viena firma, bet ir vairākas brigādes vai darbiem pa vidu ir tehnoloģiskas pauzes un celtnieku nomaiņa, tā par drošību jāsāk domāt arī saimniekam. Drošību var apdraudēt gan no ārpuses (no tiem, kuru nolūks ir nelikumīgi iekļūt objekta teritorijā un izdarīt zādzību vai iekārtu bojājumu), gan no iekšpuses, jo liels skaits strādnieku objektā arī ievērojami apgrūtina drošības saglabāšanu.Būvlaukuma drošības sistēmas galvenais mērķis ir efektīvas perimetra apsardzes sistēmas un caurlaides pārbaužu režīma radīšana, kas apgrūtinās neuzskaitītas preces izvešanu no objekta teritorijas. Visefektīvāk perimetra apsardzi var nodrošināt, uzbūvējot žogu, jo tad vienkāršāk apsargāt to, kas ir iekšpusē. Teritorijas sargāšanai būvniecības laikā ir vairāki risinājumi – uz stabiem var uzlikt video kameras vai kādus mobilos risinājumus, kas fiksēs un pārraidīs informāciju uz apsardzes uzņēmumu. Uz būvniecības laiku iespējama arī šādu iekārtu noma. Lielākos objektos, iespējams, nepietiks ar vienu kameru, tad būs jāierīko apsardzes sistēmu kombinācija. Jebkura video novērošana būs labāka par sargu, jo kameras neguļ un nekavē. Bet reizēm būs nepieciešamas iekārtas kombinācijā ar apsargu, radot drošāko risinājumu.
Par paliekošu apsardzes sistēmu un signalizāciju ēkas iekšpusē jādomā laikus, īstais brīdis ir, kad mājā sāk darboties elektriķi, lai var vienlaikus ierīkot arī apsardzes sistēmām paredzētos vadus.
Savukārt uz būvniecības laiku ir jāizvērtē, vai jāsargā visas telpas. Varbūt materiālus un instrumentus var novietot vienā telpā vai stāvā, kur organizēt apsardzi, izvietojot kameras un sensorus, kurus var arī iznomāt uz laiku.
Brīdinājumu par nevēlamu personu iekļūšanu īpašumā īpašnieks var saņemt īsziņas veidā mobilajā tālrunī vai apsardzes firmas dežūrdaļā, kas tālāk attiecīgi reaģēs. Turklāt, ja saimniecībā skan sirēna, tas jau ir pirmais signāls, kas liks zaglim satrūkties.
– Kas nepieciešams, lai ierīkotu video novērošanu vai signalizāciju?
– Elektrība un mobilo sakaru tīkls, ko izmanto visbiežāk, – tas attiecas gan uz apsardzi, gan kamerām, lai varētu pārraidīt videodatus un signālus no apsardzes sistēmām. Strādājam ar vairākiem operatoriem. Ja ir stratēģiski svarīgs objekts, var nodrošināt signālu dublēšanu vairākos tīklos. Savukārt vietās, kur ir liela objektu koncentrācija, parasti tiek izmantots radiotīkls, kas ir viens no drošākajiem un stabilākajiem ar informācijas pārraidi saistītajiem tīkliem.
– Ko dod apsardzes sistēma?
– Ja ir apsardze, tad objektu vai nu nemaz neiekāros, vai arī problēmu gadījumā zaudējumi būs mazāki. Apsardzes sistēma nenovērsīs zādzību, jo tās pāris minūtes no signalizācijas ieslēgšanās līdz apsardzes darbinieku ierašanās brīdim būs jebkurā gadījumā. Nostrādājot signalizācijai, visbiežāk ļaundari mūk projām. Ierodoties objektā, apsardze novērš lielāku zaudējumu iespējamību. Tāpēc īpašums un manta ir jāapdrošina, jo apsardzes uzņēmumi nav apdrošinātāji, kas segs jebkurus zaudējumus par nozagtu, piemēram, portatīvo datoru, kas atstāts pie pirmā stāva loga.
Diezgan bieži objektus, īpaši privātmājas, apzog laikā, kad cilvēki ir mājās. Tāpēc ir ieteikums ierīkot apsardzi un izmantot visas sistēmu iespējas, lietojot tā saucamos nakts režīmus, kad, saimniekiem guļot otrajā stāvā, ēkas pirmais stāvs tiek apsargāts. Šo pašu noteikti var izmantot arī dzīvokļos, nakts laikā pieslēdzot apsardzei tikai ieejas durvis. Reti kurš ļaundaris ies tālāk, ja noskanēs signalizācija un mājā ir cilvēki. Jebkurā gadījumā iesakām vērtslietas un skaidras naudas uzkrājumus glabāt bankā, lai māja nav jābūvē kā cietoksnis un jāpieņem darbā bruņota apsardze.
– Cik lietderīgi ir traktoros vai mašīnās ierīkot iekārtu, kas pārraida to atrašanās vietu?
– Ir uzņēmumi, kas nodarbojas ar šādu raidītāju ierīkošanu. Mēs savukārt varam apsargāt, tādā veida radot kopīgu pakalpojumu, bet jautājums ir par teritoriālo nosegumu. Ja transporta līdzeklis pārvietosies pa maršrutu, kur ir mūsu sadarbības partneri, tad varēsim tos piesaistīt, lai risinātu problēmu. Savukārt sarežģītāk ir situācijās, kad transporta līdzeklis ir iedzīts metāla konteinerā, kur parasti visu raidītāju signāli pazūd. Šajās situācijās ir jāizvērtē aprīkojamās tehnikas vienības vērtība un potenciālie zaudējumi, ja tā tiek nozagta. Ļoti svarīgi ir piefiksēt tieši zādzības momentu un nekavējoties reaģēt. Arī Latvijā ir pieejams šāds pakalpojums, kur nepieciešamības gadījumā tiek izmantotas pat speciāli aprīkotas lidmašīnas.
– Kādi ir zagļu paradumi?
– Vieni ir veiksmes meklētāji, kas iet daudzdzīvokļu mājās un rausta visas durvis. Vienmēr kādas būs vaļā. Pie durvīm parasti ir somiņas un mašīnu atslēgas, ko bez liekām pūlēm var ātri paķert un nozagt. Lai izvairītos no tādiem nepatīkamiem brīžiem, esot mājās, durvis vienmēr ir jāslēdz. Ir arī tādi ļaundari, kas gatavojas un zina, uz ko iet. Zādzības parasti veic nakts stundās uz rīta pusi, kad cilvēkiem ir ciešākais miegs.
– Cik svarīgi ir ugunsdrošības jautājumi būvlaukumā?
– Ugunsdrošība būvniecības laikā ir vēl viena svarīga lieta, kurai jāpievērš uzmanība. Esam daudz dzirdējuši par ugunsgrēkiem sabiedrībā zināmos būvobjektos, bet no tā nav pasargāti arī citi. Tāpēc, domājot par šiem riskiem, būvniecības laikā telpās jāizvieto ugunsdrošības detektori, kuri gan pa dienu jeb darbu laikā būs jāapsedz, lai ātri vien neaizsērētu ar putekļiem, bet naktī, brīvdienā jāatklāj. Tādēļ biežāk šādās situācijās izmanto siltuma, nevis dūmu detektorus, kas nebaidās no putekļiem un nostrādās uz temperatūras paaugstināšanos.
Protams, ja būvobjekts vēlāk pārtaps par publisku telpu, kurā atbilstoši likumdošanai ir jābūt ierīkotai ugunsgrēka atklāšanas signalizācijai, tad jau būvniecības laikā nepieciešams paredzēt kabelizāciju un sistēmas ierīkošanu, lai pie objekta atklāšanas nebūtu nepatīkami pārsteigumi, kas liedz saņemt, piemēram, darbības licenci.
– Vai apsardzes sistēmas var palīdzēt sakārtot ražošanu?
– Viens no pakalpojumu veidiem, ko piedāvā lielākie apsardzes uzņēmumi, ir iztrūkumu novēršanas iespējas, ko nodrošina video sistēmas vai darbinieku kontrole. Saskaņā ar statistiku lielāko daļu iztrūkumu veikalos un citos uzņēmumos rada darbinieki, nevis apmeklētāji. Vājie ķēdes posmi jeb vietas, kur var rasties iztrūkumi: preču pieņemšana, preču izkraušana un pārvietošana uz tirdzniecības zāli vai noliktavu, nepareiza ražošanas procesa plūsmas u.c. darbības vai procesi. Turklāt video kameru klātbūtne cilvēkus organizē, kā arī, ja kaut kas noticis, analizējot ierakstus, var redzēt iespējamās kļūdas vietu, kas palīdz izvairīties no šādiem gadījumiem nākotnē.
Ieviešot uzņēmumā darbiniekiem elektroniskās ieejas kartes, tas ne tikai disciplinē un palīdz uzskaitīt darba laiku, bet arī ārkārtas situāciju gadījumos palīdz saprast, vai visi darbinieki ir evakuējušies vai kāds vēl palicis ēkā.
Pieredze liecina, ka uzņēmuma darbībā neiesaistītu jeb neitrālu cilvēku veikta kontrole ir daudz auglīgāka nekā vadības vai darbinieku īstenotās pārbaudes. Turklāt, piesaistot cilvēkus no malas, vadītājs nezaudē pozitīvu novērtējumu savu darbinieku acīs, bet saglabā kontroli pār uzņēmumā notiekošo.
– Kādi būtu ieteikumi saistībā ar savu drošību.
– Viena no pamatlietām, ko cilvēki kļūdaini uzskata, – ar mani tas nenotiks. Nevajag dzīvot tādā pārliecībā, ka pie mums viss ir droši un nekad nekas nav noticis, – bieži tas ir tikai laika jautājums!
Otrs ieteikums – padomāt, kādu priekšstatu radām par sevi apkārtējos. Jo vairāk izrādīsimies, jo vairāk piesaistīsim uzmanību, īpaši tas attiecas uz komunikāciju sociālajos tīklos. Piemēram, iegādāts jauns traktors vai mašīna, un sociālajos tīklos to uzzina tie, kas par to nekad neuzzinātu, – iespējams, tad kādam rodas neveselīga interese un slikti nodomi. Gribas jau citiem parādīt, cik lieliski man klājas, bet vajadzētu padomāt, vai tas kādā brīdī nepagriezīsies pret tevi pašu. Labāk ievērot veco labo teicienu – sargā sevi pats, tad arī Dievs tevi sargās!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...