, .
cloudy 6.7℃
Vārda dienu svin: Valts, Rinalds, Rinalda

Biopesticīdu loma lauksaimniecībā

Margita TOMSONE , 22-01-2024
Biopesticīdu loma lauksaimniecībā

Saimnieks LV / 2023.gads (Oktobris)

Lai iegūtu kvalitatīvu, ekonomiski izdevīgāko ražas apjomu, sējumi un stādījumi jāaizsargā pret kaitēkļiem un slimībām. Taču Eiropas Savienības veiktās pārreģistrācijas rezultātā atļauto darbīgo vielu un līdz ar to arī augu aizsardzības līdzekļu (AAL) klāsts ar katru gadu sašaurinās. Šo procesu ietekmē arī Eiropas Komisijas jaunā ķīmisko vielu stratēģija. Visvairāk to izjūt specifisku kultūru (piemēram, dārzeņu un augļaugu) audzētāji.

Sabiedrība, politikas veidotāji un ieinteresētās puses pieprasa arvien augstākus standartus lauksaimniecībai un pārtikas ražošanai. Eiropas Savienības Zaļais kurss izvirza savus noteikumus – ražot pārtiku, saudzējot vides resursus, samazinot negatīvo ietekmi uz vidi, tajā skaitā par 50 % samazinot ķīmisko AAL lietošanu. Klimata pārmaiņas vēl vairāk saasina šos jautājumus. Nākas meklēt alternatīvus risinājumus, kas ir efektīvi, droši un videi draudzīgi.

Lai gan ķīmiskie AAL daudzos gadījumos ir vienīgā iespēja efektīvi kontrolēt konkrēto kaitīgo organismu, ļoti svarīga un arvien lielāka nozīme tiek pievērsta augsekai un bioloģiskās izcelsmes līdzekļiem jeb biopesticīdiem*. Lielāko daļu biopesticīdu ir atļauts izmantot bioloģiskajā ražošanā.

Jau tagad lauksaimnieki izmanto bioloģiskas izcelsmes līdzekļus, ja vien tādi ir izstrādāti konkrētu kaitīgo organismu ierobežošanai un ir pietiekami efektīvi. Potenciālie ieguvumi ietver palielinātu barības vielu uzņemšanu, aizsardzību pret kaitēkļiem un slimībām, spēcīgāku sakņu sistēmu, vispārēju ražas uzlabošanos un labāku kultūraugu noturību stresa situācijās (piemēram, karstumā).

Dabā sastopamo organismu un vielu izmantošana lauksaimniecībā var dot lielu labumu cilvēku veselībai un videi. Vienlaikus jābūt ļoti uzmanīgiem, pieņemot, ka visi dabīgās izcelsmes produkti ir droši vai drošāki. Produktu izcelsme un to drošums ir atšķirīgas lietas. Kaitīgas vielas pastāv arī dabā, piemēram, zināmākie ir dabā sastopamie toksīni – botulīna toksīns un mikotoksīni, kas var parādīties ar mikroskopiskām sēnēm inficētos graudos.

2022. gadā tika publicēti Eiropas projekta OPTIMA rezultāti**. Šī projekta mērķis bija izstrādāt videi draudzīgu integrētās augu audzēšanas sistēmu ar visaptverošu pieeju...

 

 

Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Gata Grauduža mīlestības darbs
Gata Grauduža mīlestības darbs

Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...

ZS "Tīrumkalni" ar stabilitāti uz tu
ZS "Tīrumkalni" ar stabilitāti uz tu

Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...

Teļu mītnes ietekme uz veselību
Teļu mītnes ietekme uz veselību

Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba pared...

Harijs Panke par Food Union: darbosimies tāpat kā līdz šim, tikai vēl pārliecinošāk
Harijs Panke par Food Union: darbosimies tāpat kā līdz šim, tikai vēl pārliecinošāk

Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...