Saimnieks LV / 2025.gads (Marts)
Bioloģiskā lauksaimniecība ir ilgtspējīgs un videi draudzīgs saimniekošanas veids, kas veicina augsnes auglības saglabāšanu un bioloģiskās daudzveidības aizsardzību. Tās pamatā ir dabiski un ekoloģiski risinājumi, kas veicina harmonisku mijiedarbību starp augiem, dzīvniekiem un vidi.
Šis ražošanas veids nav pasargāts no piesārņojuma un apdraudējuma riskiem. Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 nosaka stingrus standartus bioloģiskajai ražošanai, tādēļ ir svarīgi identificēt iespējamos riskus un kritiskos posmus, kas var ietekmēt bioloģiskās produkcijas kvalitāti. Piesārņojums var rasties dažādos ražošanas posmos, un tā avoti var būt gan ārēji, gan iekšēji.
Iespējamie piesārņojuma avoti bioloģiskajā saimniecībā
1. Augsnes auglība un piesārņojums – augsnes kvalitāte ir viens no būtiskākajiem bioloģiskās lauksaimniecības pamatiem. Lai gan bioloģiskajā lauksaimniecībā ir aizliegta sintētisko minerālmēslu un pesticīdu izmantošana, piesārņojums var rasties no vēsturiskiem saimniekošanas veidiem, blakus esošiem nebioloģiskiem laukiem vai gaisa piesārņojuma. Regulāri jāseko līdzi augsnes kvalitātei, ņemot vērā iespējamos piesārņojuma riskus.
2. Sēklas un stādāmā materiāla kvalitāte – bioloģiskās lauksaimniecības noteikumi pieprasa izmantot sertificētas sēklas un stādus, taču pastāv risks, ka tajos var būt...
Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!
Tuvojoties jaunajai lauksaimniecības darbu sezonai, pareiza tehnikas sagata...
Zirņi ir sens un nedaudz novārtā atstāts kultūraugs, kas nu piedzīvo savu r...
6. februārī lidostā Jūrmala pirmo reizi Latvijas lauksaimniekiem tika preze...
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes un Latvijas Valsts mežzinā...