Saimnieks LV / 2023.gads (Marts)
Zemeslode turpina griezties, un mūsdienu paaudze arvien vairāk domā, kā to saglabāt iespējami ilgākam laikam. Aizstājam degvielas automobiļus ar elektroautomobiļiem, elektrības ražošanai izmantojam saules enerģiju, apkurei vairāk lietojam atjaunojamos energoresursus utt.
Graudu kaltēšanai arvien vairāk lauksaimnieku izvēlas un arī Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums prioritāri tiek novirzīts kaltes kompleksiem ar atjaunojamās enerģijas izmantošanu. Mēs tos saucam par BIO katliem, kuros kā degvielu izmanto bioloģisko kurināmo – šķeldu, kūdras briketes, graudus un to atbiras.
Viens no galvenajiem kurināmā veidiem šajos katlos ir koksnes šķelda, kuras patēriņš ir ievērojami zemāks, nekā lietojot dīzeļdegvielas vai arī šķidrās gāzes apkures iekārtas.
Katrs kaltes īpašnieks var parēķināt, cik viņš iztērē, kurinot dīzeļdegvielas katlu, un cik būtu iztērējis, ja lietotu šķeldas apkures iekārtu – BIO katlu.
Piemēram, 1000 kW/h (katls strādā ar 1000 kW jaudu 1 h) iegūšanai ir nepieciešams 105 l dīzeļdegvielas vai 78 kg šķidrās gāzes, vai arī 1.5 m3 sausas šķeldas.
Tāpat saimnieks var daļu šķeldas aizstāt ar atsiju no graudu tīrītājiem un piemaisījuma nosūcējiem, ko sadedzina, samaisot ar šķeldu. Piemēram, atsijas no rapša deg ar ļoti lielu siltuma atdevi. Tomēr jāņem vērā, ka, kurinot bez piemaisījumiem, šķeldas katls nav tik bieži jātīra, jo ir mazāk putekļu, līdz ar to arī mazāk pelnu...
Pilnu rakstu lasiet Marta SAIMNIEKS LV numurā!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...