Saimnieks LV / 2020.gads (Aprīlis.)
Lai pasargātu augus no patogēno mikroorganismu iedarbības, praksē plaši lieto sintezētos augu aizsardzības līdzekļus. Taču pasaulē arvien vairāk tiek aizliegtas vielas, kuras bija pierasts lietot augu aizsardzībā. Tādēļ ir laiks skatīties uz alternatīvām. Kā viens no augu stiprināšanas paņēmieniem ir specializēto mikrobioloģisko preparātu pielietošana. Mikroorganismi pret mikroorganismiem!
Mikrobioloģiskie preparāti augsnes un augu veselībai un ražībai
Lielākā daļa mikroorganismu ietekmē gan mūsu apkārtējo vidi un veselību, gan arī auga vidi un veselību. Katrs hektārs aramzemes satur 2–6 t sēņu un baktēriju. Vienā gramā augsnes ir līdz pat 108, t.i., 100 miljoniem dažādu baktēriju. Mikroorganismi – augu slimību ierosinātāji samazina kultūraugu ražas un pasliktina to kvalitāti. Efektīvs paņēmiens, kā ar tiem cīnīties, ir mikrobioloģiskie līdzekļi.
Latvijas daba kopumā ir samērā veselīga un neskarta, un ekoloģiskās nišas ir nosacīti aizpildītas. Ar mērķtiecīgu rīcību un mērenu, saprātīgu iejaukšanos mēs varam panākt optimālu efektu. Regulāri papildinot augsni ar labvēlīgajiem mikroorganismiem, kas izdalīti no Latvijas augsnes, nodrošinām augam labvēlīgo mikroorganismu pārsvaru, līdz ar to gūstam pārsvaru un kontroli pār patogēniem mikroorganismiem.
Latvijā radītiem mikroorganismus saturošiem līdzekļiem ir virkne labu īpašību:
• noteikta darbības vieta vidē;
• nebojā derīgos organismus;
• neizraisa negatīvus blakusefektus;
• neveidojas patogēno (kaitīgo) organismu rezistence (noturība) pret mikroorganismiem;
• palīdz augiem arī tādos gadījumos, kad augu patogēni kļuvuši rezistenti pret ķimikālijām;
• iedzīvojas augsnē, uzlabojot nākamā gada ražu.
Augiem labvēlīgie augsnes mikroorganismi dzīvo un intensīvi vairojas augu sakņu tuvumā – rizosfērā. Tie sadarbojas ar augu, piegādājot barības vielas, pārveidojot nešķīstošos savienojumus (fosfātus, kāliju u.c.) augam izmantojamā veidā. Savukārt augu saknes izdala gļotas, tā pievilinot mikroorganismus un noturot to veidotās kolonijas.
Latvijā radītie (SIA Bioefekts) mikrobioloģiskie mēslošanas līdzekļi ir unikāli – tas ir vietējais lepnums. Tie satur daudz dažādu augiem labvēlīgu mikroorganismu, kas, nonākot augsnē, izdala vitamīnus, augšanas stimulatorus un dabīgās antibiotiskās vielas, uzlabo augu apgādi ar minerālvielām, saista atmosfēras slāpekli un veido tā uzkrājumu augsnē. Uzlabojas augu vielmaiņa un attīstība, stiprinās rezistence. Augi ātrāk aug un kuplāk zied, sekmīgāk pretojas vides nelabvēlīgajiem faktoriem, mazāk slimo un, protams, – ražas faktors!
Šajā rakstā iepazīstināsim ar dažiem 2019. gada izmēģinājumiem, kas veikti Latvijas pētniecības institūcijās un zemnieku saimniecībās. Šo Latvijā radīto produktu sastāvā pamatā tiek izmantoti mikroorganismi no vairākām fizioloģiskajām grupām. Atbilstoši augu prasībām un vides apstākļiem tiek izvēlēti vispiemērotākie. Katrā produktā optimāli sabalansēta arī mikroorganismu daudzumu attiecība, kas gūta ilgstošās zinātniskajās izpētēs. Produktu sastāvos ir gan mikroskopisko sēņu pārstāvji (Trichoderma ģints), gan baktērijas (Azotobacter, Bacillus, Polyangium, Pseudomonas, Rhizobium, Streptomyces ģintis).
Bioefekta preparātu pārbaude uz pākšaugiem 2019. gadā.
Nitragīns pupām
Izmēģinājumi uz lauka pupām ‘Ada’ 2019. gadā Skrīveros. Zirņi pirms sējas apsmidzināti ar gumiņbaktēriju preparātu Nitragīns attiecībā ar ūdeni ir 1:1. Nitragīna izlietojums: 5 l uz 1 t pupu.
Izmēģinājumā iegūta augsta pupu sēklu raža. Kontroles variantā iegūta 3.08 t/ha sēklu raža. Nitragīna lietošana būtiski paaugstināja sēklu ražu – ražas pieaugums 0.74 t/ha.
Zemkopības institūta vadošā pētnieka Jāņa Vigovska secinājumi: izmēģinājuma dati liecina, ka variantā, kur sēklas pirms sējas apstrādātas ar Nitragīnu, iegūtās sēklas ir rupjākas, augiem veidojas bagātīgāka sakņu sistēma (skat. attēlu), konstatēti būtiski garāki augi (vidējais augu garums kontroles variantā 118.2 cm, bet variantā, kur sēklas tika apstrādātas ar nitragīnu, – 130.0 cm). Secinu, ka, sējot apstrādātas pupas ar Nitragīnu, šajā laukā ieguvu ražas pieaugumu līdz 16.8 %.
Lauka pupu saknes pēc ražas novākšanas.
Nitragīns zirņiem
Izmēģinājumi veikti 2019. gadā Braslavas pagastā, bioloģiskajā saimniecībā SIA Aloja Agro ar zirņiem ‘Bruno’. Zirņi pirms sējas apsmidzināti ar Nitragīnu attiecībā ar ūdeni 1:1. Nitragīna izlieto-jums: 5 l uz 1 t zirņu.
SIA Aloja Agro agronomes Lāsmas Jefimovas secinājumi: zirņu nogatavošanās šogad bija ļoti nevienmērīga. Ar Nitragīna preparātu apstrādātajā variantā apakšējās pākstis bija sasniegušas novākšanas pakāpi, bet augšējās vēl bija zaļas. Kontroles variantā zirņi nogatavojās straujāk. Salīdzinot abus variantus, var izdarīt secinājumus, ka, apstrādājot zirņus ar Nitragīna preparātu, zirņi turpināja savu veģetāciju un lēnāk sasniedza kulšanas pakāpi. Tiem uz saknēm bija krietni vairāk gumiņu nekā kontroles variantam. Secinu, ka, sējot ar Nitragīna preparātu apstrādātus zirņus, šajā laukā ieguvu ražas pieaugumu līdz 16.8 %.
Bioefekta preparātu pārbaude uz vasarāju labībām 2019. gadā
Izmēģinājumi 2019. gadā Dižstendē, bioloģiskajā laukā uz mie-žiem ‘Rubiola’, kviešiem ‘Uffo’ un auzām ‘Laima’. Sēklas pirms sējas apsmidzināts ar Trihodermīns, Biomikss un Subtimikss preparātiem, kuru izlietojums 5 l uz 1 t sēklas.
Stendes pētniecības centra vadošā pētnieces Ingas Jansones secinājumi: vērtējot ražas vasarāju graudaugiem, visām sugām bija vērojamas būtiski augstākas ražas ar Bioefekta preparātiem pret kontroli. Miežiem būtiskas ražas atšķirības nebija vērojamas apstrādē ar Trihodermīnu. Nav izskaidrojuma par augsto ražas pieaugumu auzām ‘Laima’, nepieciešams atkārtots izmēģinājums ar mikroorganismu darbību augsnē.
Cietes saturs palielinājās variantā, kur graudi apstrādāti ar Biomikss. Kviešiem apstrādes variantos ar Biomikss un Trihodermīns ir augstāks lipekļa saturs, salīdzinot ar kontroli. Vērtējot mikrobioloģisko preparātu ietekmi uz vasarāju labībām, pēc labību kūļu analīzes iegūts šāds rezultāts: kopējam stiebru skaitam un produktīvo stiebru skaitam ir vērojama tendence pieaugt visām sugām, izņemot auzas, variantā ar Trihodermīnu. Būtisks stiebru skaita pieaugums, apstrādājot ar Biomikss un Trihodermīnu miežus, ar Biomikss – auzas. Auzām, apstrādājot ar mikrobioloģiskiem preparātiem, novēroti garāki stiebri, vidēji stiebru garums izmainās pret kontroli: Subtimikss – 6.00 cm, Biomikss – 6.45 cm, Trihodermīns – 5.63 cm. Garākas skaras ir vērojamas variantā ar auzām, kas apstrādātas ar Subtimikss un Trihodermīns, kā rezultātā palielinās graudu svars vārpā. Slimību izplatība netika novērota.
Biomikss auzām
Izmēģinājumi uz auzām ‘Laima’ 2019. gadā Braslavas pagastā, bioloģiskajā saimniecībā SIA Aloja Agro.
Sēklas pirms sējas apsmidzinātas ar Biomikss preparātu, tā izlietojums 5 l uz 1 tonnu sēklas. Apstrāde un sēja veikta 29. aprīlī.
SIA Aloja Agro agronomes Lāsmas Jefimovas secinājumi: mikrobioloģiskā preparāta Biomikss izmēģinājums ar devu 5 l/t graudu tiek veikts pirmo gadu. Pērn šajā laukā tika audzēts sarkanais āboliņš. Veicot lauka apskati cerošanas sākumā, tika novērots, ka ar mikrobioloģisko preparātu apstrādātajām auzām ir spēcīgāka un lielāka sakņu sistēma. Vizuāli tika konstatēts, ka, lietojot mikrobioloģisko preparātu Biomikss, auzas ir garākas un veido druknāku stiebru nekā kontroles variantā. Pirms auzu nogatavošanās attīstības stadijas abi izmēģinājuma varianti vizuāli izlīdzinājās, bet joprojām druknāki auzu stiebri bija novē-rojami ar mikrobioloģisko preparātu lietotajā variantā.
Kulšanu veicām 4. septembrī. Auzu raža no lauka tika ievesta ar 18.7 % un 18 % mitrumu un 6–7 % piemaisījumu, ko sastā-dīja nezāļu sēklas un augu daļas. Secinu, ka, auzas pirms sējas apstrādājot ar mikrobioloģisko preparātu Biomikss (deva 5 l/t graudu), var iegūt par 27.5 % lielāku ražu. Slimību izplatība netika novērota.
Bioefekta preparāta pārbaude uz kartupeļiem 2019. gadā
Izmēģinājumi 2019. gadā Dižstendē, bioloģiskajā laukā uz kartupeļiem ‘Rigonda’ un ‘Joglas’. Sēklas pirms sējas apsmidzinātas ar Subtimikss preparātu, tā izlietojums 5 l uz 1 t sēklas.
Stendes pētniecības centra vadošās pētnieces Ingas Jansones secinājumi: apstrādājot ar preparātu Subtimikss, ir vērojama tendence veidoties augstākai kartupeļu ražai. Liela nozīme ir šķirnes izvēlei. Izmēģinājumi uz kartupeļiem 2019. gadā Braslavas pag. bioloģiskajā saimniecībā SIA Aloja Agro. Sēklas pirms sējas apsmidzinātas ar Subtimikss preparātu, tā izlietojums 5 l uz 1 tsēklas.
SIA Aloja Agro agronomes Lāsmas Jefimovas secinājumi: secinu, ja augsnes struktūra un mikroklimats lauka daļā ir bijis optimālās robežās, tad mikrobioloģiskais preparāts veicina gan ražas, gan cietes pieaugumu.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...