Dārzs un Drava / 2024.gads (VASARA)
Foto: personīgais arhīvs
Balta krāsa dobēs ir brīnišķīga – tā labi izceļas uz zālītes fona, nav uzbāzīga un kontrastē ar pārējo krāsu varavīksni. Ja baltas krāsas ziemcietēm ir sīki ziediņi, tas ir labs fons, lai izceltu citu ziedu formas.
ŠĶAVVEIDA ASTERE (ASTER PTARMICOIDES) piesaista uzmanību ar skaisti veidotiem ziediņiem, kas paceļas tievos kātos virs cera aptuveni 40 cm augstumā. Kompakts, smalki veidots augs ar šaurām lapām, ilgstoši zied no jūlija līdz pat septembrim, ziediņi atgādina mazas margrietiņas ar gaiši dzeltenīgiem vidiņiem. Ārkārtīgi pieticīga astere, aug gan pilnā saulē, gan pusēnā, labi pacieš sausumu.
KALNAMĒTRAS (CALAMINTHA) ŠĶIRNE ‘TRIUMPHATOR’, reizēm saukta par piparmētru, ir ap 50 cm augsta ziemciete ar smalkiem dzinumiem, kas veido glītu, stāvu, samērā kompaktu ceru. Radniecība ar piparmētrām dara savu ‒ viss augs ir aromātisks, pieticīgs un mazprasīgs augšanas apstākļu ziņā. Sīki, balti ziediņi bagātīgi izkārtojas pa visu dzinumu. Pievilina kukaiņus, kas ļoti darbīgi rosās pa sīkajiem taures veida ziediem. Tā kā dzinumu ir daudz, tie ir smalki un diezgan blīvi, veidojas balts ziedu mākonis, kas labi izskatās gan dobes apmalē, gan starp puķēm ar lielām ziedu galvām, piemēram, rozēm. Ziedēšanas laiks ir no jūlija līdz pat septembrim, tā ka par šo balto mākoni var priecāties ilgi. Stādīšanai izvēlas saulainas vietas, vidēji mitras augsnes ar vidēju trūdvielu daudzumu. Kopšana rūpes nesagādā – cerus nogriež pēc noziedēšanas vai atstāj ziemot līdz pavasarim.
ĒRIKVEIDA ZIEMASTERES (ASTER ERICOIDES) ŠĶIRNE ‘FIRST SNOW’ ‒ viena no daudzajām miķelīšu šķirnēm, kas apbur ar savu vainaga formu vien. Blīvi zarots, strups, ieapaļš, ar viegli pārkareniem dzinumiem, lapojums viegli pelēkzaļš. Dzinumi blīvi noklāti ar sīkiem, maziem ziediņiem. Īsta kupena! Latvijas apstākļos gan sāk ziedēt diezgan vēlu, septembrī, taču tīri labi pacieš rudens salnas un priecē līdz oktobrim vai pat siltam novembrim. Vērtīga forma ne tikai vizuāli, tā ir pieticīga un sausumizturīga, aug smilšainās un nabadzīgās augsnēs. Vainags labi nosedz zemi – tātad mazāk nezāļu, kā arī kavē zemes izdegšanu vai izskalošanos spēcīgās lietavās. Atstājot pa ziemu nenogrieztu, jauks dārza elements dobē.
ŠĶAVU PELAŠĶIS (ACHILLEA PTARMICA) ‘NOBLESSA’ ‒ audzelīga ziemciete, kas stipri maz atgādina pelašķi. Ziediņi ir koši baltas, pildītas, mazas lodītes ar tumšākiem vidiņiem, zied ilgstoši, bagātīgi, no jūlija līdz septembrim. Lapojums sulīgi zaļš, smalks. Šis pelašķis veido atvases, tāpēc jāuzmana, lai savlaicīgi ierobežotu nevajadzīgu izplešanos dobē. Augšanas apstākļu ziņā pieticīgs. Jūtas labi saulē, pusēnā, sausās un vidusmēra dārza augsnēs.
Inese Dimanta ir ļoti uzņēmīga un enerģiska jauna sieviete, kas jau vairāk...
Biškopībai Latvijā ir gadsimtiem sena vēsture. Šodien tā atrodas kritiskā ...
Pēdējo gadu laikā daudz runājam par valsts aizsardzību pret naidīgās kaimiņ...
Saimniecība Gaiķēni atrodas Kauguru pagastā, Valmieras novadā. Tās ir Mārti...