Saimnieks LV / 2024.gads (Maijs)
Ziemas kviešu veldres veidošanās galvenais cēlonis ir dažādu stiebra daļu izturība. Var izšķirt divus veldrēšanās veidus. – Ja stiebra pamatne ir vājāka, tad veldrēšanās biežāk notiek dažādu audzēšanas tehnoloģisko trūkumu dēļ. Savukārt, ja vājākas ir stiebra augšējās daļas, veldrēšanās biežāk notiek dažādu nelabvēlīgu laikapstākļu ietekmes rezultātā. Ja ir attīstīta spēcīga sakņu sistēma, veldre ir novērojama retāk.
Sējumu veldrēšanos var veicināt dažādi faktori: augsnes veids, lielas slāpekļa mēslojuma devas, sabiezināti sējumi, garstiebrainas šķirnes, vārpas svars, slimību izplatība, meteoroloģiskie laikapstākļi (lietus, vējš, krusa). Veldre tiešā veidā nesamazina ziemas kviešu ražu, bet apgrūtina labības novākšanu, kā rezultātā samazinās gan iegūtās ražas apjoms, gan kvalitāte. Lai novērstu vai mazinātu graudaugu sējumu veldrēšanos, tiek izmantoti augu augšanas regulatori.
Augu augšanas regulatori satur darbīgās vielas, kas ietekmē augu augšanu un attīstību, uzsūcas augā caur lapām, stiebriem un tiek aizvadīti līdz auga augšanas punktam. Tādējādi samazinās auga šūnu garums un palielinās šūnu blīvums, kas savukārt veicina stiebra sieniņu izturību un stiebru garumu samazināšanu. Pēc Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) statistikas datiem, otra lietotājiem visvairāk izplatītā AAL kategorija pēdējos gados ir bijuši tieši augu augšanas regulatori. Izmantojot AAL slodzes indeksa aprēķinus pēc Dānijā izstrādātas metodikas, kas ņem vērā ietekmi uz cilvēka veselību, ekotoksikoloģiju un potenciālo kaitīgumu videi, noskaidrots, ka tieši hlormekvāta hlorīdam ir augstākais...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...
Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...
Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba pared...
Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...