Valdība apstiprināja noteikumu projektu, kurā paredzēts atvieglināt prasības piektās ekoshēmas atbalstam par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošu lauksaimniecības praksi, šķidrmēslu iestrādi un precīzu tehnoloģiju izmantošanu, informēja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.
Noteikumu grozījumi paredz samazināt iesniedzamās informācijas apjomu, piesakoties atbalstam piektajā ekoshēmā, nosakot informācijas iesniegšanai vienu datumu gadā - 5.novembri.
Tāpat grozījumi paredz aizstāt obligāto prasību par Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) izveidotās Lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvaldības sistēmas (LIZ PS) izmantošanu, piedāvājot alternatīvo iespēju aktuālo informāciju uzskaitīt saimniecības izvēlētā elektroniskā uzskaites sistēmā, ko piedāvā privāto pakalpojumu sniedzēji, kā arī "excel" failos vai arī turpinot izmantot LIZ PS.
Ministrijas pārstāvji skaidro, ka ir dzēsta obligātā prasība par mēslošanas plāna sagatavošanu VAAD uzturētajā sistēmā pēc vienotās metodikas līdz 22.maijam, paredzot, ka līdz 30.jūnijam mēslošanas plānu lauksaimnieks izveido paša izvēlētā elektroniskā sistēmā, kurā, aprēķinot slāpekļa vajadzību saimniecībai, netiek pārsniegtas noteikumu pielikumā noteiktās slāpekļa normas kultūraugiem.
Lai apliecinātu precīzo tehnoloģiju lietošanu minerālmēslu izkliedei vai augu aizsardzības līdzekļu apstrādei, izsmidzināšanai attiecīgajā laukā, lauksaimnieki par vismaz 10% no atbalstam pieteiktajiem laukiem varēs augšupielādēt GPS datus VAAD uzturētajā sistēmā, izmantojot Lauku atbalsta dienesta (LAD) mobilo lietotni, uzņemt ģeomarķētus fotoattēlus, kā arī šos failus uzglabāt paša izvēlētā elektroniskā uzskaites sistēmā vismaz trīs gadus, skaidro ZM pārstāvji.
Tāpat ministrijas pārstāvji norāda, ka augsnes agroķīmiskās izpētes vai agroķīmisko pakalpojumu sniedzēju datiem vai augsnes paraugu analīžu rezultātiem ārpus īpaši nitrātu jutīgajām teritorijām ar noteikumu grozījumiem noteikts garāks derīguma termiņš - septiņi gadi.
Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) stratēģiskajā plānā piektās ekoshēmas precīzo tehnoloģiju pasākumam 2024.gadā paredzēts finansējums 4,2 miljoni eiro, kas veido 5% no kopējā ekoshēmām paredzētā 85,2 miljoniem eiro finansējuma, skaidro ZM pārstāvji.
2023.gadā piektās ekoshēmas precīzo tehnoloģiju pasākumā pieteicās 1255 lauksaimnieki, piesakot atbalstam 480 171 hektāru lielu lauksaimniecības zemes platību. Savukārt atbalstam apstiprināti tika 1005 iesniegumi un 362 249 hektāri lauksaimniecības platības.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...