, .
partlycloudy_night -0.4℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

Atstāt pēdas Latvijas vēsturē

Dace Drošprāte , 22-12-2022
Atstāt pēdas Latvijas vēsturē

Artis Vītiņš, Nacionālā botāniskā dārza direktora pienākumu izpildītājs. Precējies, sieva Inta, 2 pieauguši dēli (Artūrs un Eduards), 2 mazbērni.

–    Kā nokļuvāt Nacionālajā botāniskajā dārzā?
–    Esmu dzimis un audzis Kurzemē, Talsu rajona Strazdē. Pēc vidusskolas iestājos Latvijas Lauksaimniecības universitātē, kur studēju agronomiju. Galu galā agronoma profesiju gan neieguvu, taču pabeidzu Ekonomikas fakultāti. Universitātē iegūtās akadēmiskās zināšanas liku lietā savā kokaudzētavā. Tur pamazām izveidojās arī profesionāļu un speciālistu kontaktu loks. Iepazinu stādu audzētājus, Latvijas Dendrologu biedrību, arī Nacionālo botānisko dārzu, kas ir vieta, kur esošie un topošie speciālisti var iegūt gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas. Pirms desmit gadiem toreizējais Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns uzaicināja mani kļūt par savu vietnieku, jo dārzam akūti trūka to zināšanu un pieredzes, ko es biju ieguvis, darbojoties privātajā sektorā. Profesionālā ziņā šis man bija un joprojām ir milzu izaicinājums – veidot un radīt kaut ko daudz plašāku, atstājot arī savas pēdas Latvijas vēsturē.
 

–    Kas ietilpst jūsu amata pienākumos?
–    Jau uzsākot darba gaitas Nacionālajā botāniskajā dārzā, bija skaidrs, ka mans galvenais uzdevums būs rūpēties par dārza kopējo attīstību. Piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, tapis jauns oranžēriju komplekss Ex situ centrs, izveidota fantastiska  Latvijas simtgadei veltīta ekspozīcija – dobes etnogrāfiska ornamenta veidā, kur izvietota peoniju un dienziežu kolekcija, pilnībā rekonstruēta pārtikas, aromātisko un ārstniecības augu ekspozīcija, šobrīd tiek iekārtota Baltijā lielākā vides izglītības un informācijas centra ekspozīcija – augu valstība Botania. Šajā laikā realizēti arī vairāki infrastruktūras attīstības projekti, piemēram, daļēji atjaunota meliorācijas sistēma, izveidota jauna moderna automātiskās laistīšanas sistēma dārzā, labiekārtots taciņu tīkls, ieviestas dažādas viedās tehnoloģijas, piemēram, audio gids, kas mudina apmeklētājus izzināt dārzu patsāvīgi. Ikdiena paiet tik dinamiski, ka reizēm nepietiek laika vienkāršai pastaigai dārzā. Lai nu kā, bet dienas beigās ir milzu gandarījums par paveikto, par to, cik nemanāmi un harmoniski dārzs mainās un pielāgojas ne tikai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas prasībām, bet arī dabas izglītībai un rekreācijai.

–    Kāda ir Nacionālā botāniskā dārza loma valsts kontekstā?
–    Līdzīgi kā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiek uzglabāti dažādi valsts kultūrai...

 

Pilnu rakstu lasiet ŠEIT!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...