, .
cloudy 10℃
Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Ar ko sākt savu meliorācijas projektu?

Elīna Andiņa , 28-10-2021
Ar ko sākt savu meliorācijas projektu?

Saimnieks LV / 2017.gads (Maijs.)

Meliorācijas sistēmu uzturēšana un atjaunošana ir aktuāla daudziem Latvijas lauksaimniekiem. Taču, ar ko sākt projekta īstenošanu? Par risinājumiem, projekta izveidi, būvnieka izvēli un nozares izaicinājumiem stāsta Angelika Bondare, Latvijas hidromelioratīvo būvnieku asociācijas valdes locekle.

– Tad, kad lauksaimnieks redz, ka viņa apsaimniekotais zemes gabals ir pārlieku mitrs, ir jāsāk domāt par meliorāciju. Norādīšu galvenos punktus, kas būtu jāveic, lai rezultātā nonāktu pie atbilstoša un kvalitatīva meliorācijas projekta.

1. Jāiepazīstas ar informāciju par savu zemes gabalu meliorācijas kadastrā: www.melioracija.lv.

2. Jāatrod sava reģiona meliorācijas inspektors, lai saņemtu konsultāciju par pareizāko rīcību savā zemes gabalā un iepazītos ar svarīgāko informāciju par to. VSIA Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi mājaslapā www.zmni.lv atrodams reģionālo inspektoru saraksts. Tāpat inspektors varēs sniegt atzinumu par zemes meliorācijas sistēmu stāvokli gadījumos, ja tiks piesaistīts struktūrfondu atbalsts.

3. Izvērtēt, vai ir iespējams un nepieciešams piesaistīt finanses darbu īstenošanai, izmantojot ES fondu atbalstu (caur LAD). Iespējams, remontdarbus var veikt pašu spēkiem. Ja projekts tiks veikts ar ES fondu atbalstu, būs nepieciešams projektētājs un sertificēts meliorācijas speciālists. Valsts nozīmes meliorācijas sistēmu apsaimniekotājiem vai tiesiskajiem valdītājiem izsludinātā pieteikšanās 1. kārtā pasākumam Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā tiek pagarināta līdz 01.12.2019.

4. Sertificēta meliorācijas speciālista piesaistīšana. Latvijas melioratoru biedrības mājaslapā www.lmb–melio.lv iespējams atrast sertificēto hidromelioratīvās būvniecības speciālistu sarakstu, kur arī norādīts, vai speciālisti veic projektēšanu, būvdarbu vadīšanu vai būvuzraudzību.

5. Izvēlēties būvuzņēmumu, kas specializējas melioratīvajā būvniecībā, var arī no Latvijas hidromelioratīvo būvnieku asociācijas biedru saraksta, kas ir pieejams mājaslapā www.hidromelioracija.lv.

6. Kā izvēlēties kvalitatīvu būvniecības darbu veicēju? No 2017. gada 1. maija būvniecības speciālisti tiks klasificēti pēc vairākiem parametriem – profesionālās pieredzes (veiktie projekti, speciālistu kvalifikācija u.c.), finansiālajiem rādītājiem (apgrozāmie līdzekļi, likviditāte – apgrozāmo līdzekļu attīstība pret īstermiņa saistībām, maksātspēja u.c.) un ilgtspējas rādītājiem (kvalitātes vadības sistēmas u.c.).

Ja iepirkums tiek veikts caur Iepirkumu uzraudzības biroju, saimniekam ir tiesības uzstādīt tādus kritērijus, ko viņš uzskata par svarīgākajiem. Proti, var izvēlēties zemāko cenu vai saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, norādot kritērijus un to īpatsvaru, ko pats iepirkuma veicējs uzskata par būtiskākajiem, piemēram, uzņēmuma pieredzes apjoms, garantijas laiks, atmaksas sistēma, cenu nenorādot kā galveno izvēles kritēriju.

Izvēloties būvniecības darbu veicēju, vienmēr svarīgi ir noteiktie darba izpildes termiņi, garantijas laiks un samaksas nosacījumi. Tāpat, saņemot struktūrfondu atbalstu caur LAD, ir iespējams slēgt darījuma konta līgumu, kas nozīmē, ka par veiktajiem darbiem saimnieks savu finansējuma daļu un LAD ES struktūrfondu finansējumu ieskaita darījuma kontā, no kura tiek veikta samaksa par veiktajiem darbiem. Tas gan paildzina samaksas saņemšanu par darbiem būvniekam, bet to var atļauties, ja būvnieks ir finansiāli spēcīgs. Tāpat ir iespējams sadalīt maksājumus vairākās daļās. Noteikti var uzņēmumiem prasīt atsauksmes par viņu iepriekš veiktajiem būvniecības darbiem.

7. Būtu svarīgi, lai uzņēmums tāpat kā sertificēti speciālisti tirgū darbotos vismaz trīs gadus. Citādi ir risks saņemt ļoti sliktas kvalitātes pakalpojumu – no speciālistiem bez iepriekšējās pieredzes. Informāciju par būvniecības speciālistiem var apskatīt Būvniecības informācijas sistēmā bis.gov.lv, kur apkopots būvniecības speciālistu, būvinspektoru un būvkomersantu reģistrs, redzams uzņēmumu apgrozījums, darbinieku skaits u.tml.

8. Ja vēlaties redzēt, kāds ir būvniecības uzņēmuma finansiālais stāvoklis, ieteikums apskatīt arī Lursoft datu bāzi www.lursoft.lv, kas ir maksas pakalpojums. Te iespējams redzēt datus par uzņēmuma likviditāti, maksātnespēju u.tml.

Izvēlieties savu projektētāju un būvnieku laikus! Saskaņā ar vides aizsardzības atzinumiem valsts notekas var tīrīt no 1. jūlija līdz 30. novembrim, taču šis periods speciālistiem ir visaizņemtākais praktisko darbu veikšanai. Tieši tāpēc visas iepirkuma procedūras, projektēšanu u.tml. būtu vēlams veikt rudens – ziemas periodā, lai marta sākumā uzreiz varētu ķerties pie pirmajiem darbiem.

Svarīgi pirms līguma slēgšanas aprunāties ne tikai ar uzņēmuma vadītāju, bet arī ar pašu meliorācijas speciālistu, jo tieši no sadarbības ar viņu būs atkarīgs, cik ātri un kvalitatīvi varēs īstenot projektu un izpildīt saimniecības prasības.

Es ceru, ka sabiedrība arvien vairāk sapratīs, ka meliorācija ir visaptveroša infrastruktūra, ka tā ir svarīga visiem, kas dzīvo konkrētā teritorijā, jo tādā veidā ūdens no noteikta punkta zemes iekšienē tiek aizvadīts uz jūru. Bez kopīga darba, veidojot šo sistēmu, tas nenotiks! Ja kaut kur ūdenstece ir pārtraukta, vienalga – ar naftas vadu, pilsētu vai biotopu, tad apstājas visa sistēma. Kad to sapratīs visu iesaistīto nozaru pārstāvji, apstākļi meliorācijā uzlabosies!

Pērn 9. novembrī Angelika Bondare (centrā), pārstāvēja Latvijas hidromelioratīvo būv-nieku asociāciju, slēdzot sadarbības līgumu ar LLU Vides un būvzinātņu fakultāti, Saldus un Smiltenes tehnikumiem, lai veicinātu hidromeliorācijas un hidrotehnikas speciālistu sagatavošanu.

Meliorācijas speciālistu trūkums bremzē nozares attīstību

Pēc Latvijas melioratoru biedrības Sertifikācijas centra datiem, 2016. gadā valstī darbojās 192 sertificēti meliorācijas speciālisti. Šo speciālistu vidējais vecums ir 60 un vairāk gadi; tas nozīmē, ka valstī ir akūts šo profesionāļu trūkums. Lai šo situāciju vērstu par labu, Latvijas hidromelioratīvo būvnieku asociācija kā savu primāro mērķi ir izvirzījusi pēctecības radīšanu nozarē, lai tā pēc pāris gadiem vispār vēl varētu pastāvēt. Tāpēc asociācija pērn 9. novembrī noslēdza četru pušu sadarbības līgumu ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultāti, Smiltenes tehnikumu un Saldus tehnikumu, lai veicinātu jaunu hidromeliorācijas un hidrotehnikas speciālistu sagatavošanu, uzlabotu nozaru profesionālo izglītību, mūžizglītību un popularizētu hidromeliorācijas un hidrotehnikas nozari.

Pašlaik LLU ir iespējams iegūt augstāko izglītību hidroinženierzinātnē, savukārt tehnikumos izglītību varēs iegūt vidējā posma speciālisti, kas melioratīvās būvniecības uzņēmumiem arī ir ļoti aktuāli. Pērn, iesaistoties visām ieinteresētajām pusēm, tika izstrādāts profesijas standarta projekta pieteikums Hidrobūvju būvniecības tehniķis, lai tehnikumos varētu veikt sertificēto meliorācijas speciālistu palīgu apmācību. Tāpat šie vidējā posma speciālisti varētu strādāt lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, kūdras nozarē, palīdzot uzturēt kārtībā meliorācijas sistēmas. Plānots, ka mācību laikā varēs iegūt arī būvtehnikas vadītāja apliecību u.c. prasmes.

Saldus tehnikums jau no rudens uzņems jauniešus 2017./2018.m.g. divās grupās – pēc pamatskolas un vidusskolas varēs apgūt hidrobūvju būvtehniķa profesiju divus un četrus gadus ilgā programmā. Savukārt Smiltenes tehnikumā tiks veidota programma hidrobūvju būvtehniķiem uz ceļu būvtehniķu programmas bāzes, kas skolā ir labi attīstīta. Plānots, ka pēc 3. līmeņa profesionālās izglītības programmas Hidrobūvju būvniecības tehniķis apgūšanas tehnikumos studijas varēs turpināt LLU, kas kalpos kā melioratoru izglītības pamatbalsts, nodrošinot akadēmiskos bāzi un speciālistus.

Meliorācija ir pamats, bez kura nevar pastāvēt produktīva lauksaimniecība, mežsaimniecība, ceļu struktūra un civilā būvniecība. Meliorators kā vides inženieris – tā nav pagātnes profesija, tā ir un būs arī nākotnes profesija!

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...