Dārzs un Drava / 2018.gads (Vasara.)
Furunkuli un pinnes mēdz piemeklēt cilvēkus diezgan bieži, īpaši tos, kuriem ir novājināta imūnsistēma, ādas mikrotraumas, pastiprināta sviedru un tauku dziedzeru darbība, dažādi vielmaiņas traucējumi. Cēlonis slēpjas organisma iekšienē, ārpusē – uz ādas, parādās sekas. Cilvēki jau parasti cenšas likvidēt tieši šīs sekas – smērēt visādus krēmus, ziedes, likt kompreses. Jā, arī to var darīt, taču svarīgākais ir novērst cēloni, sakārtot vielmaiņas norises organismā, nodrošināt organismu ar vitamīniem. Un te atkal noderīgi var būt ārstniecības augi.
Ko lietot vielmaiņas sakārtošanai
Vielmaiņas traucējumu novēršanai var izmantot dažādas drogas, populārākās ir trejdaivu sunīša laksti, mellenes lapas, zemeņu lapas un ogas, diždadža saknes, pienenes saknes, vārpatas sakneņi, vijolīšu (tīruma, trejkrāsu) laksti, tīruma kosas laksti, brūklenes lapas, virzas laksti, vītolu un kārklu miza. Daļu no šīm drogām iespējams vēl ievākt. Savukārt ar dažādiem vitamīniem bagātas ir gaiļbiksītes lapas, upenes lapas un ogas, nātru lapas, arī zemeņu lapas un ogas, bērzu lapas, avenes, rožu, smiltsērkšķa, irbenes augļi.
No minētajām drogām vai to maisījuma var gatavot tējas, uzlējumus, kas lietojami gan iekšķīgi, gan ārīgi – apmazgājumiem, kompresēm. Labāku efektu panāk, uzlējumu lietojot vienlaikus gan iekšķīgi, gan arī ārīgi.
Sīpoli, sulas un citas zāles
Furunkulu ātrāk likvidēt palīdz ceļmallapu apsējs – ceļmallapas saburza vai sastampā, lai sāk izdalīties sula, tad piesaitē uz nakti. Tas mazina gan sāpes, gan pietūkumu. Tāpat var izmantot arī sīpolu – to apcep uz pannas (bez taukvielām) un piesaitē furunkulam. Apsēju maina vairākas (4–5) reizes dienā.
Savukārt pinnes, kas ir viena no aknes formām, dziedēt palīdz dažādu augļu sula – aveņu, irbeņu, zemeņu, ar kuru apmazgā seju vairākas reizes dienā. Tāpat efektīvas ir sasmalcinātu pelašķa lapu kompreses. Var gatavot uzlējumu no pelašķa lakstiem un kumelīšu ziediem (vienādās daļās). 1 ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 30 minūtes ievilkties, nokāš. Dzer pa ¼ glāzes 3 reizes dienā un ar šo uzlējumu arī apmazgā sejas ādu.
Dažas drogu maisījumu receptes
• nātru lapas, bērzu lapas, upenes lapas;
• diždadža saknes, vijolīšu laksti, pelašķa laksti;
• zemeņu lapas, vārpatas sakneņi, bērzu lapas.
Drogas parasti samaisa vienādās daļās, ņem 2–3 ēdamkarotes maisījuma, termosā aplej ar 2–3 glāzēm verdoša ūdens, atstāj uz nakti. No rīta nokāš, uzlējumu sadala 3–4 daļās un katru porciju izdzer 30 minūtes pirms ēšanas. Daļu uzlējuma var izmantot arī ādas bojājuma apmazgāšanai.
Jāatceras arī par vitamīniem
Bagātīgs vitamīnu un citu organismam nepieciešamu vielu klāsts atrodams arī uzturā lietojamos augu valsts produktos – salātos, dillēs, pētersīļos, sīpolos, dažādos dārzeņos, augļos. Noderēt var arī A vitamīna preparāti un omega-3 taukskābes, bet tie gan vairāk piestāv rudens un ziemas periodam. Tagad jāizmanto viss, ko piedāvā vasara – saule, kustības, daudzveidīgs, zaļš uzturs.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...