, .
partlycloudy_day 19.2℃
Vārda dienu svin: Ritma, Ramona

AgroPlatforma – online tikšanās vieta graudu audzētājiem un uzpircējiem

Elīna Andiņa , 22-06-2021
AgroPlatforma – online tikšanās vieta graudu audzētājiem un uzpircējiem

Saimnieks LV / 2018.gads (Maijs.)

Iespējams, nākotnē zemnieki saviem mazbērniem stāstīs par laikiem, kad graudi vēl tika pārdoti, sazvanoties vai pat klātienē tiekoties zemniekiem ar uzpircējiem un cenšoties vienoties par izdevīgākajām cenām. Mūsdienās, kad lielākā daļa uzņēmēju strādā digitālajā vidē, ir tikai likumsakarīgi, ka arī graudu tirdzniecība notiek ar datora starpniecību, tādējādi ekonomējot laiku un naudu. Solis nākotnē ir aprīlī savu darbību uzsākusī graudu pirkšanas – pārdošanas vietne – AgroPlatforma.

„Ikdienā strādājot nozarē, jūtam, ka pastāvīgi tiek zaudēts laiks un nauda, jo viens graudu tirdzniecības darījums mēdz aizņemt neiedomājami daudz laika un pūļu,” stāsta uzņēmuma AgroPlatforma pārstāvis un lauksaimniecības eksperts Gatis Bērziņš. „Darījumi ir pakļauti dažādiem riskiem un kļūdām gan no lauksaimnieku puses, gan no graudu pircēju puses. Tāpat attiecības starp abām darījumu pusēm ne vienmēr ir vienlīdzīgas.”

Kā biržā
„Ideja par šādas platformas izveidi radās, vērojot darījumus finanšu pasaulē – biržās. Aizdomājos, ka būtu ērti, ja arī lauksaimniecībā darījumi varētu būt tikpat vienkārši un ērti koordinējami. Šī ideja man ienāca prātā jau pirms sešiem gadiem, taču tobrīd nebija iespējams to realizēt tehnoloģiskā ziņā. Pirms pusotra gada sapratu, ka ir pienācis īstais brīdis, sākām strādāt pie tehniskās izstrādes, projekts attīstījās, un nu tas ir pieejams ikvienam graudu audzētājam un uzpircējam,” stāsta AgroPlatforma valdes loceklis Juris Kazulis. Gatis Bērziņš papildina: „Pakalpojumu nozare pēdējos gados ir ļoti strauji digitalizējusies, tāpēc nemitīgā zemnieku un uzpircēju sazvanīšanās nešķita mūsdienām atbilstošs darījumu slēgšanas veids. Daudz ātrāk, ērtāk un vienkāršāk viss notiek online. Esam radījuši instrumentu, kas palīdzēs arī zemniekiem strādāt efektīvāk.”

Viens no šādas platformas mērķiem ir optimizēt graudu tirgu tā, lai pircēji un pārdevēji būtu vienlīdzīgās situācijās – lai abām pusēm būtu skaidri standarti, skaidras cenas un visiem vienādi noteikumi. Ja viss notiek godīgi, nevienam nav iemesla apvainoties.

Darbības princips
AgroPlatforma šobrīd pieejama no datora, planšetdatora vai mobilā telefona. Paredzēts, ka tuvāko mēnešu laikā tiks pabeigta arī aplikācijas izstrāde.

AgroPlatformu izmanto divas lielas grupas – graudu audzētāji un graudu uzpircēji. Audzētājiem tā ir iespēja sekot līdzi aktuālajiem darījumiem, redzēt konkrētā brīža graudu cenas, pieprasījumu, kvalitātes prasības utt., kā arī ievietot savu sludinājumu, ja ir vēlme pārdot graudus, un saņemt uzpircēju piedāvājumus. Abas puses internetā vienojas par savstarpēji izdevīgākajām cenām un nofiksē tās. Darījumi notiek līdzīgi kā internetbankā – lai nofiksētu darījumu, ir jāievada drošības kods, kas tiek saņemts telefona īsziņā.

Zemniekiem tiek piedāvāti divi cenu fiksēšanas veidi. Redzot konkrētā brīža preču biržas cenas, tās ir iespējams fiksēt manuāli. Tas ir ērti, ja graudaudzētājs nemitīgi seko līdzi tirgus pārmaiņām un ir gatavs uz tām reaģēt. Ikdienā laiku ekonomēs otrs veids – izmantojot autofiksāciju, tātad pārdevējs nosaka vēlamo graudu cenu, kad preču biržā cena sakrīt ar pārdevēja vēlamo, darījums nofiksējas automātiski, zemnieku un graudu pircēju par to informējot ar īsziņu telefonā, e-pasta vēstulē un paziņojumu interneta platformā.

Šogad platformas izmantošana ir bezmaksas, savukārt nākotnē par to būs jāmaksā. Plānots, ka maksās tā puse, kura izvietojusi sludinājumu, un cena tiks noteikta atbilstoši darījumu apjomam. AgroPlatforma ir piemērota ikvienam, kurš darbojas graudu audzēšanas, pirkšanas – pārdošanas biznesā. Nav nozīmes, cik lieli ir apjomi, galvenais, lai ir vēlme efektivizēt procesus un izvēlēties iespējami izdevīgākos piedāvājumus.

Darījumu drošība
AgroPlatformas izveidē īpaša uzmanība veltīta drošībai – sadarbības līgumus ir izstrādājuši profesionāli juristi, pirms konta izveides platformā ar elektronisko parakstu vai klātienē tiek parakstīts līgums, kurā definētas savstarpējās saistības. Pirms līguma parakstīšanas tiek izvērtēta klientu reputācija, kredītvēsture, lai izvairītos no iespējamām problēmām nākotnē. AgroPlatformas komandā strādā profesionāls risku izvērtētājs, kuram ir liela pieredze šajā jomā.

Par drošību domāts arī tehnoloģiskajā platformas izstrādē – visi dati glabājas sertificētos datu centros Eiropā, tādējādi tiek garantēta maksimāli augsta datu drošība.

Būtiskākie ieguvumi
AgroPlatforma ir graudu tirdzniecības procesu instruments, kas vienlīdz labi noder abām darījumu pusēm – lauksaimniekam un graudu pircējam. Kā zināms, graudu cenu pasaulē, t.sk. Latvijā, nosaka pasaules cenu biržas, kuru publicētie cenu indeksi tiek izmantoti cenu noteikšanā graudu darījumos. AgroPlatforma ir savienojums ne tikai starp lauksaimnieku un graudu pircēju, bet arī savienojums ar cenu biržu. Abām pusēm iesaistoties darījumos ar AgroPlatformu, tiks samazinātas graudu iepirkuma tiešās izmaksas un iegūts lielāks ātrums un efektivitāte cenu noteikšanas procesos. Darījumi kļūs pārskatāmāki, drošāk apsekojami un tādējādi gan lauksaimniekiem, gan graudu pircējiem izdevīgāki. Abām darījuma pusēm iegūstot papildu izdevīgumu, iegūs arī Latvijas valsts. Risinājums ļaus papildināt valsts oficiālo statistiku, jo visi darījumu dati tiks uzkrāti datu bāzēs.

Nākotnes plāni
Platforma darbojas vēl tikai nepilnu mēnesi, taču jau šobrīd tai ir vairāk nekā 50 reģistrētu lietotāju. Paredzams, ka lielākā aktivitāte sāksies rudenī, kad būs novākta raža un zināmi precīzāki apjomi, kvalitāte.

Šobrīd Agroplatforma darbojas vien Latvijas tirgū, taču tās veidotāji iecerējuši nākotnē paplašināt darbību arī ārvalstīs. Tāpat arī esošās funkcijas tiks papildinātas ar jaunām, piemēram, statistikas analīzes iespējām, lai varētu salīdzināt informāciju, tādējādi gudrāk pieņemot lēmumus. AgroPlatforma ir risinājums, kuram līdzvērtīga Eiropā šobrīd nav, lai gan lauksaimniecības nozare ir viena no galvenajām ekonomiku veicinātājām daudzās valstīs. Platformas izstrādātāji paredz, ka risinājums nozares kopējo apgrozījumu ļaus celt līdz pat 15 %, kā arī dos pozitīvu impulsu nozarei kopumā.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...