Saimnieks LV / 2025.gads (Marts)
Andrejs Olefirenko ir no Ukrainas, kur vada uzņēmumu, kas pārdod un apkalpo agrodronus un sniedz augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu miglošanas pakalpojumus. Kopā ar partneri viņš 2021. gadā nodibināja uzņēmumu Dron AgroFlot.
Tāpat kā jebkura cita inovācija, šis virziens lauksaimniecībā netika atzīts uzreiz. Taču progresa attīstību neapturēt. Vienmēr ir novatori, pat tik konservatīvā jomā kā lauksaimniecības uzņēmējdarbība. Ukrainā agrodronu tehnoloģiju uzvaras gājiena sākums datējams ar 2020. gadu, jau pēc gada lielākā daļa agro uzņēmumu pasūtīja miglošanas pakalpojumus un izmēģināja šo tehnoloģiju saviem laukiem.
No amatieriem sāka veidoties lielas agrodronu pakalpojumu kompānijas, un līdz 2022. gadam Ukrainā, pēc dažādu avotu datiem, bija vairāk nekā 1300 lauksaimniecības dronu.
„Pašlaik mūsu klienti saņem plašu un kvalitatīvu pakalpojumu klāstu lauku apstrādē ar fungicīdiem, herbicīdiem un insekticīdiem, veicam arī desikāciju. Taču ne visi lauksaimnieki apzinās potenciālos ieguvumus, izmantojot šo tehnoloģiju lauku apstrādei,” skaidro Andrejs.
Lielākie ieguvumi, lauku apstrādē izmantojot bezpilotu lidaparātus:
Izmaksas
Veiktspējas ziņā divi lauksaimniecības bezpilota lidaparāti aizvieto vienu augstākās klases pašgājēju smidzinātāju, turklāt divu lauksaimniecības dronu komplekti ir ievērojami lētāki. Dronu apkopei nav nepieciešama eļļas un filtru nomaiņa, atkrīt dzinēja vai transmisijas remontdarbi. Ūdens piegāde pašgājējam ar patēriņu 200 l/ha ir daudz dārgāka nekā agrodronam, kas patērē tikai 10 l/ha. Vēl pieskaitīsim klāt degvielas izmaksas – 100 ha apstrādei ar videi draudzīgu dronu nepieciešami aptuveni 25 l, bet pašgājējam vismaz 100 l/ha.
Ražas pieaugums un augsnes veselība
Droni neatstāj tehnoloģiskās sliedes. Rezultātā, pēc mūsu novērojumiem, ražas pieaugums ir no 4 % (kviešiem) līdz 11 % (rapšiem). Turklāt augsnes sablīvēšanās problēma tiek atrisināta bez papildu ieguldījumiem, jo dronam nav fiziska kontakta ar grunti.
Augsnes veselība
Apstrādājot augus no konvencionālā miglotāja ar 200 l devu, veidojas liela izmēra pilieni, daļa to ar pesticīdiem nonāk zemē un gruntsūdeņos. Turklāt lielie pilieni iesūcas pakāpeniski, tāpēc augiem var rasties apdegumi. Ražotāji iesaka tik lielas devas, ņemot vērā, ka daļa produkta tiks iztērēta nelietderīgi vai sliktas ūdens kvalitātes dēļ produkts zaudēs savu efektivitāti. Turpretī ar dronu ultra mazapjoma miglošanas tehnoloģiju pat ar devu 8 l/ha teju visi ierastie kultūraugi viegli panes arī augstas pesticīdu koncentrācijas, jo pilieni ir ļoti smalki un ātri iesūcas augu lapās, neapdedzinot tās...
Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!
Ar tūkstošo EasyCut B 950 Collect vienību KRONE apliecina savu ražojumu aug...
„Zaļumnīca ir neliels ģimenes uzņēmums, kas audzē stādus, dārzeņus, ēdamās ...
Auzas (Avena sativa L.) ir vērtīgs vitamīnu, minerālvielu, šķiedrvielu un a...
Aprīlis ir tas laiks, kad norit zirņu sēja. Agros pavasaros zirņus var sēt ...