, .
partlycloudy_night 4.7℃
Vārda dienu svin: Elīna, Drosma, Drosmis

SIA "Mārupes Siltumnīcas" zaļo visu cauru gadu

Elīna Tilaka , 15-09-2021

Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)

Mārupes siltumnīcās viesojāmies tieši stādīšanas laikā. Tas nenotiekot katru dienu, tā kā esam ieradušies īstajā brīdī, lai redzētu visus ražošanas posmus no sākuma līdz beigām. SIA Mārupes Siltumnīcas ir lielākais zemstikla dārzeņu audzētājs Latvijā. Uzņēmumam ir 42 gadu pieredze gurķu un tomātu audzēšanā. Siltumnīcās mūs sagaida un par uzņēmuma attīstību, ražošanas procesu un produktiem stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Maruta Kravale.

– Uzņēmuma pirmsākumi meklējami vēl padomju laikos. Kāds bijis tā attīstības ceļš līdz mūsdienām?
– Jā, siltumnīcas šeit ir jau no padomju laikiem. Pirmā tapa katlu māja, pie tās nolēma būvēt siltumnīcas. Tajās, tāpat kā tagad, audzēja tomātus un gurķus. Siltumnīcas tika būvētas ik pa vienam hektāram katru gadu un tā, līdz kopplatība sasniedza 7 hektārus. Pirmā siltumnīca tika uzbūvēta 1979. gadā. Tā gan vairs nav saglabājusies, jo vietā ir uzbūvētas jauna gaismas siltumnīca. 2005. un 2007. gadā tika uzbūvētas divas 3.5 m augstas siltumnīcas, ko varētu nosaukt par starpposmu starp vecajām un modernajām. Jaunās siltumnīcas nu jau ir 6.5 m augstas un ar apgaismojumu, kas nodrošina daudz labāku mikroklimatu un sniedz pilnīgi citu sajūtu gan cilvēkiem, gan augiem.

Par to, kā veidot jaunās siltumnīcas, braucām mācīties uz Somiju, jo tur ļoti daudzi audzē ar gaismām. Ja uz Nīderlandi, piemēram, ir jābrauc mācīties audzēt tomātus, tad gurķu audzēšanā zem gaismām eksperti ir somi. Palēnām arī pārējās siltumnīcas nomainīsim ar jaunām, jo atdeve, kas ir jaunajām siltumnīcām, nav salīdzināma ar vecajām.

– Kā uzsākāt strādāt Mārupes Siltumnīcās?
– Kad mācījos Bulduros, iepriekšējais uzņēmuma vadītājs Jānis Bērziņš aicināja praksē. Pēc skolas pabeigšanas atnācu šeit strādāt kā strādniece. Kādu laiku tā pastrādāju, tad izmācījos agronomiju LLU un kļuvu par agronomi šeit siltumnīcās. Nu jau strādāju Mārupē vairāk nekā 20 gadus. It kā liekas, ka nu jau vajadzētu visu zināt, bet atkal gads atnāk citāds – citāda gaisma, uzdarbojas citi kaitēkļi, tāpēc arvien kaut kas jauns jāapgūst. Ielido kāds jauns taurenis, un uzrodas kāds jauns tārps...

 

 

 

Pilnu interviju lasiet Augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām noskatīties Skatīt vairāk
Mācību video: Rudzu maize
Mācību video: Rudzu maize

Īstā maizes krāsnī cepta rudzu maize ar dabīgo ieraugu – kas gan var būt ga...

Latvijas novadu siera diena 2021
Latvijas novadu siera diena 2021

28.augustā Jelgavā notika „Siera klubs” rīkotie lielākie svētki sieram, sie...

Mārupes siltumnīcas zaļo visu cauru gadu
Mārupes siltumnīcas zaļo visu cauru gadu

Mārupes siltumnīcās viesojāmies tieši stādīšanas laikā. Tas nenotiek katru ...

Z/s Lazdiņi – jauns lauksaimnieks, strauja izaugsme
Z/s Lazdiņi – jauns lauksaimnieks, strauja izaugsme

Jauno lauksaimnieku un speciālistu trūkums laukos ir vispārzināms fakts, tā...