Dārzs un Drava / 2024.gads (ZIEMA)
Foto: personīgais arhīvs, publikācijā izmantoti Bulduru tehnikuma Floristikas kursu audzēkņu darbi
Katram ir savi Ziemassvētki – kāds gaida dāvanas, kāds – gaismas at-griešanos pēc tumšā rudens vai Kristus dzimšanas dienu. Gaidīšanas jeb Adventes laiks mājās ienāk ar sveču un skuju smaržu, visbiežāk – Adventes vainagos.
Kad man kolēģe uzdeva jautājumu – kas modē šī gada Zie-massvētku rotājumos, samulsu. Tāpēc ka mode ir nepastāvīga, ekstravaganta, bieži vien arī dārga un tāla no reālās ikdienas. Jā – varētu nosaukt rotājumu krāsu toņus un materiālus, kas parasti ir vienoti ar interjera un tērpu modi, bet tad aptvēru, ka ir viena ļoti dabiska, ilglaicīga un skaista krāsa – zaļā. Tā būs modē katru gadu, jo ir taču arī Ziemassvētku eglītes krāsa.
Saskaņā ar tagad aktuālo fi lozofi ju par dabiskumu un ilg-laicīgumu arvien biežāk atgriežamies pie tradicionāliem augu materiāliem. Populārāki kļūst zaļie, svaigie un dabiskie rotājumi, klasiskos Adventes vainagus gatavojam nevis no čiekuriem un plastmasas dekoriem, bet no nebirstošu skuju koku zariem – gal-venokārt baltegles, kadiķa un priedes, kam pievienojam eikaliptu, efejas un īleksu.
Vainagus, kā ierasts, varam gatavot no vie-na veida skujām, bet var miksēt bezgala daudz dažādu materiālu – arī cipreses, patūjas un cied-ru priedes vienā vainagā. Vislabāk izskatīsies, ja tos vienmērīgi izkliedēsim pa visu vaina-ga virsmu. Tik, vainagu sienot, jāņem vērā, ka visi augi nav viena biezuma, un jāraugās, lai kopējais vainaga siluets būtu precīzs un akurāts. Zaļās krāsas silti vēsās nianses rada bagātīgu iespaidu, sevišķi, ja daudzveidīgas ir arī izmantoto augu faktūras. Tieši pretstatā tam varam izmantot viena auga īpatnības neierastā veidā – salīmēt priežu skujiņas pa vienai, radot stilistiski tīru, precīzu formu.
Dabiskajam sūnu zaļajam tonim, kas ir aktuāls tērpu modē, pievienojas stabilizēto (ar glicerīna šķīdumu piesūcināto nebirstošo) sūnu bezgala daudzveidīgā tonalitāte. Tās var iegādāties ļoti dažādās krāsās, zaļajai krāsai pieejami vairāki toņi. Aktualitāti vainagos nezaudē sausie augi un dzīvie grieztie ziedi. Tiesa, griezto ziedu izmantošana padara vainaga mūžu īsāku, toties tie ir grezni, it īpaši zaļais tonis rada patīkamu cerību par gaismas atgriešanos pavasarī. Joprojām iecienīti ir sukulenti, to mūžs ir nedaudz ilgāks. Tāpat kā sūnas, arī sausziedes varam iegādāties jau ķīmiski apstrādātas. Tās, atšķirībā no pašu dārzā ievāktajām, ir noturīgākas un saglabājas ilgāk.
Ja ir vēlme konkrētāk izpaust savu personību, jau minētajiem materiāliem var pievienot tik pierastās dekoratīvās stikla, plastmasas vai keramikas bumbiņas, aukliņas, pērlītes, krāsotus čiekurus vai pat viesus no meža – briežus, stirnas, putnus un rūķus. Tie vainagam piešķirs formu un krāsu daudzveidību, kā arī iepriecinās bērnus.
LAI ZAĻI ZIEMASSVĒTKI!
Inese Dimanta ir ļoti uzņēmīga un enerģiska jauna sieviete, kas jau vairāk...
Biškopībai Latvijā ir gadsimtiem sena vēsture. Šodien tā atrodas kritiskā ...
Pēdējo gadu laikā daudz runājam par valsts aizsardzību pret naidīgās kaimiņ...
Saimniecība Gaiķēni atrodas Kauguru pagastā, Valmieras novadā. Tās ir Mārti...