, .
fair_night -1.6℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

Vietējo kartupeļu līdz pavasarim var nepietikt

Lauku tīkls , 15-10-2021
Vietējo kartupeļu līdz pavasarim var nepietikt

Sausuma dēļ šovasar kartupeļi auguši slikti, līdz ar to šī mūsu ēdienkartē tik ierastā dārzeņa cena šoruden, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir dubultojusies. Taču kartupeļu audzētāji atzīst: kartupeļus pērk daudz vairāk nekā citus gadus, pārdota jau liela daļa ražas, un līdz pavasarim Latvijā pašu audzēto kartupeļu varētu arī nepietikt.

Norok mazāk, nekā iestāda

Šogad kartupeļu raža Latvijā ir pusotru līdz pat piecas reizes mazāka nekā vidēji citus gadus – atzina Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle. Līdz ar to kartupeļu cena ir augstākā, kāda pieredzēta pēdējo gadu laikā. Salīdzinot ar pagājušo rudeni, patlaban kartupeļi maksā par 60 līdz 100 procentiem vairāk, to cena mazumtirdzniecībā patlaban ir apmēram 50–70 centu par kilogramu. “Līdz šim profesionālie kartupeļu audzētāji sūkstījās un mazās cenas dēļ izsvēra, vai kartupeļus vēl turpināt audzēt, jo uzpircēju piedāvātā kartupeļu iepirkuma cena tik tikko nosedza ražošanas izmaksas. Ja pērn zemnieki uzpircējiem tupeņus pārdeva par 12 centiem kilogramā, tad šogad pārpircēji kartupeļus iepērk par 25 centiem kilogramā,” stāsta Aiga Kraukle. “Nu zemnieki varētu atviegloti nopūsties, ja vien kartupeļu raža nebūtu tik slikta. Cena ir, tikai kartupeļu nav…” 

Zemnieki atklāj, ka dažos laukos raža ir labāka, turpretim citā tupeņu norakts pat mazāk, nekā iestādīts. Lielā mērā ražu ietekmējis sausums, kā arī šķirnes agrīnums vai vēlīnums. “Ja kādam laukam mitruma ticis vairāk, arī kartupeļi auguši labāk. Tāpat ļoti svarīgi bija tas, kurā attīstības stadijā kartupeļiem uznāca kritiskais sausums, taču, lai cik dīvaini tas nebūtu, tas nenozīmē, ka agrāk iestādīto kartupeļu raža ir labāka. Neviens nevarēja iedomāties, ka tieši vēlāk stādītie lauki būs labāki,” saka Aiga Kraukle. Tāpat ražu ietekmējuši arī Kolorādo vaboļu postījumi.

Maisos – lētāk

Vairāki aptaujātie Aizkraukles novada kartupeļu audzētāji atklāj, ka patlaban kartupeļus tirgo no 40 līdz 50 centiem kilogramā, ja cilvēks pērk vismaz maisu kartupeļu, taču tirgū kilogramu kartupeļus pārdod par 60 līdz 80 centiem. “Šādai cenai, kāda tā ir patlaban, bija jābūt jau pirms gadiem pieciem,” uzskata kartupeļu audzētāji.

“Mūsu pusē kartupeļi auguši normāli, raža ir vidēja, bet ne katastrofāli zema,” uzskatazemnieku saimniecība “Kalniņi” saimnieks Nikolajs Višņakovs no Aiviekstes pagasta. “Šogad raža bija ļoti atkarīga no šķirnēm – vēlās šķirnes neizauga, agrā un vidējās izauga diezgan labi.” “Kalniņos” šogad kartupeļi audzēti 10 hektāru platībā.

“Kartupeļu cena ir normāla,” uzskata saimnieks. Daļu ražas zemnieks pārdod cilvēkiem uz vietas mazumtirdzniecībā par 40 centiem kilogramā (pērn šī cena bija 25 centi), bet daļu – pārstrādātājiem. Zemnieku saimniecībai, kura kartupeļus audzē ar bioloģiskām metodēm, par kartupeļu piegādi noslēgts līgums ar bērnu pārtikas ražotāju “Rūdolfs” Rīgā, un uzņēmumam tos pārdod par 30 centiem kilogramā – apmēram par tādu pašu cenu kā pērn.

Pērk visai ziemai

Kāds kartupeļu audzētājs atklāj: lai gan cena pircējiem ir pārsteigums, par kartupeļu noietu sūdzēties nevar – cilvēki kartupeļus tāpat pērk un neuzskata, ka cenas kāpums ir iemesls, lai ēstu makaronus. “Protams, ir dzirdēts, ka šoruden banānus ir izdevīgāk pirkt nekā kartupeļus, taču lielākoties cilvēki saprot situāciju un saka: ja vien varēs atļauties, kartupeļus noteikti pirks,” saka kāds tirgū sastaptais dārzeņu pārdevējs.

“Domāju, ka līdz pavasarim Latvijā audzēto kartupeļu  nepietiks,” saka kāds Seces puses zemnieks. “Esmu ievērojis, ka cilvēki cenšas nodrošināties visai ziemai, un patlaban kartupeļus pērk vairāk nekā pērn šajā laikā. Esmu pārdevis jau apmēram 70 procentu ražas.”

“Nezinu, vai pie vainas ir saceltā ažiotāža, taču patlaban cilvēki kartupeļus tiešām pērk vairāk nekā citus gadus. Ja parasti saviem pircējiem tos visu gadu piegādāju pa maisam, tad tagad cilvēki cenšas uzreiz iegādāties krājumus visai ziemai,” saka Nikolajs Višņakovs. “Ja tā turpināsies, mūsu saimniecībā līdz jaunajam gadam kartupeļu vairs nebūs.”

Lielāka cena ir arī lopbarības kartupeļiem, tā sasniedz 10 centu kilogramā, bet to ir maz, un gribētāji pat gaida rindā, lai pie lopbarības kartupeļiem tiktu.

Vietējiem cena nemainīsies

Vai kartupeļiem cena vēl augs? “Latvijā diezgan daudz saimnieku vēl rok kartupeļus, un diez vai kāds patlaban var prognozēt, vai cena celsies,” bilst Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja. “Cenas nosaka piedāvājums tirgū. Ja Latvijā daudz “ienāks” citās Eiropas valstīs audzētie kartupeļi, iespējams, ka cenas pat kritīsies.”

Arī zemnieki ir vienisprātis: pērkot pie ražotājiem, kartupeļi vairāk nemaksās, taču tirdzniecībā cena būs atkarīga no ievesto kartupeļu daudzuma. Patlaban no citām Eiropas valstīm pārpircēji kartupeļus arī iepērkot par apmēram 25 centiem kilogramā.

Vaicāta, vai Latvijā audzēto kartupeļu patērētājiem pietiks līdz pavasarim, Aiga Kraukle bilst: “Šajā jautājumā varu izteikt vien savu personīgo viedokli. Patiesībā nevienam Latvijā nav ne jausmas, cik daudz kartupeļu mūsu valstī izaudzē – tos audzē katrā mazdārziņā, līdz ar to oficiālie statistikas dati ir maz pārliecinoši un ticami. Mēs katru gadu sakām: mums ir savi kartupeļi, taču šobrīd to pārliecinoši nevaru teikt, jo man piezogas šaubas. Esmu dzirdējusi ieteikumu, lai cilvēki nesteidz pirkt kartupeļus, to pietiks, bet skaidrs ir tas, ka ražas ir ievērojami mazākas, es teiktu – dramatiski zemas, kādas neviens pēdējos gados nav pieredzējis. Labi zinu, ka dažā mazdārziņā, kur iestādīja piecus grozus kartupeļu, noraka tikai trīs. Tātad arī viņiem vajadzēs tos pirkt. Varētu būt, ka Latvijā audzēto kartupeļu līdz pavasarim nepietiks, taču tas nenozīmē, ka veikalā to nebūs. Būs!”

Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta datiem šogad Latvijā kartupeļus audzēja apmēram 7300 hektāru platībā – informē Aiga Kraukle. Šajos datos nav iekļauti mazdārziņi un platības, kurās cilvēki kartupeļus audzē savām vajadzībām un nedeklarē platības, lai saņemtu platībmaksājumus.

Dārgāki arī burkāni

Šogad karstuma un sausuma dēļ cieta arī citi dārzeņi, un arī tas ietekmējis cenas – tās pieaugušas arī burkāniem un citiem dārzeņiem. Turklāt pārsteigumu šovasar sagādājuši puķkāposti – vasarā šķita, ka tie neizaugs, bet augusta lietus “atmodināja” augšanas procesu, un daudzi puķkāpostu ražu vāca septembrī. Arī dārzeņu audzētāji teic, ka septembrī un vēl oktobra sākumā tirgo puķkāpostus, kas tikko no lauka novākti. Aizkraukles tirgū gan tos neizdevās atrast. Taču biju ļoti pārsteigta, ka manā dārzā tie pēkšņi patiešām izauguši – balti, tīri un svaigi.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Starpnozaru konference: “Vesela saimniecība = vesela augsne, ganāmpulks un finanses”
Starpnozaru konference: “Vesela saimniecība = vesela augsne, ganāmpulks un finanses”

Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...

29. novembrī Engurē notiks ikgadējā Zivsaimniecības konference
29. novembrī Engurē notiks ikgadējā Zivsaimniecības konference

29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...