Dārzs un Drava / 2023.gads (RUDENS)
Mazkopšanas dārzs – mīts vai realitāte? Vai tas tikai tāds pats fantastisks iedomu tēls – kā vienradzis? Visi tādu grib, bet skaidras atbildes, kas tas īsti ir, nav. Turklāt nav tāda viena, visiem pareiza risinājuma.
Būsim ļoti piesardzīgi pret tādiem kategoriskiem apgalvojumiem kā „labi = pareizi” un „slikti = nepareizi” risinājumi. Kas vienā vietā būs ideāls risinājums, citai nepavisam nederēs. Kāds varbūt iebildīs: „Jā, jā... Ir taču profesionāļi, kuriem uzreiz pie rokas būs ideāla dārza recepte.”
Protams, skats no malas un profesionāls ieteikums, ja vien profesionāļa un saimnieku redzējums, gaume, estētiskā uztvere, morālās vērtības, mērķi saskan un ir skaidrs priekšstats par pieejamiem vai plānotiem resursiem. Var būt dažādi, arī principiāli atšķirīgi mazkopšanas dārza izveides scenāriji. Izvēle būs dārza saimnieku ziņā.
Ceļteka mēdz būt neierasta un ļoti eleganta.
Ar prieku dārza darbos
Kāds ir gatavs lielai fiziskai slodzei un ar prieku darbosies savā dārzā vai katru dienu no rīta līdz vakaram, cits brīvdienās, cits tikai vasaras sezonā. Atslēgas vārdi ir „ar prieku”. Tikai retajam mūsu laikos stundām ilgs fizisks darbs dārzā ir pieņemams. Tehnoloģiskie risinājumi krietni atvieglo un paātrina šo procesu. Mūsdienīgā izpratnē dārzā jāparedz vieta dažādām vajadzībām – darbam, sportošanai, aktīvai un mierīgai atpūtai. Apstādījumu pamatā tad ir skujeņi, ziedošie un dekoratīvā lapojuma krūmi, kas tiek papildināti ar ziemcietēm un sīpolpuķēm, ko nevajag katru gadu rakt ārā. Viengadīgās puķes – konteineros un tukšo vietu aizpildīšanai.
Kātu kāpostam jeb mangoldam ir augsta uzturvērtība un vienlaicīgi perfekts izskats.
Dārza palīgi
Kādam ir citas prioritātes un iespējas, tāpēc dārza darbi seonā vai visa gada garumā tiek uzticēti palīgiem. Tad ir svarīgi, lai saimniekam un palīgam sakristu redzējums par sasniedzamo rezultātu (dažreiz skaistuma izpratne mēdz stipri atšķirties). Vairākkārt redzēti kroplīgi apgriezti krūmi, ar trimmeri ievainoti koku stumbri, nopļautas neziedošas ziemcietes utt.
Daudz detaļu, grūti kopt, nav kopējas idejas.
Ir jau labi
Kādam nav principiāli svarīgi, kas notiek pie mājas. Ir mājoklis, kaut kādi koki, varbūt galdiņš un kaut kur puķu podi ar nokareniem augiem. Nav idejas par dārzu kā vienotu veselumu. Tad būtu jāsāk ar saimnieka estētiskā potenciāla attīstīšanu, lai viņam gribētos apzināti daiļot savu apkārtni.
Dārza rūķi
Kādi saimnieki tik ļoti aizraujas ar daiļošanu, ka dārzā nav nevienas brīvas vietiņas. Turklāt daiļo nevis ar augiem, kam pienākas galvenās lomas dārzā, bet ar stilistiski nesaderīgu dažādu krāsu un materiālu skulptūrām, lampiņām, podu turētājiem utt. Rezultāts – kā teicienā „gribējās, kā labāk, sanāca, kā vienmēr”. Šāda tipa dārzi konceptuāli disonē ar nesamākslota dabiskuma tendenci dārzu mākslas attīstībā.
Funkcionāls dārzs
Mazkopšanas dārza veidošanā svarīgs aspekts ir plānošana, lai plānojums un labiekārtošanas risinājumi atbilstu tā īpašniekam un atrašanās vietai. Piemēram, dārza risinājumi lauku mājai, kur pastāvīgi dzīvo jauna ģimene, atšķirsies no tiem, kur saimnieki lauku mājās ierodas tikai brīvdienās vai kur dzīvo vientuļš pensionārs. Pierīgas apdzīvotās vietās ar moderna tipa jaunajām mājām brīvdabas stūrīšu veidošana izskatīsies nepiemēroti. Protams, tas netraucē izmantot atsevišķus elementus (augus, materiālus), bet 100 % vides pārveidošana izskatīsies ļoti nedabiski. Zemes gabals tiks izrauts no kopējā vides konteksta. Tāpēc gaidītā „Oho!” efekta vietā būs sanācis „Fui!”. Turklāt būs arī krietni lielākas izmaksas.
Lieli koki
Pēdējos gados paātrinātas māju būvniecības kontekstā manāma tendence stādīt uzreiz liela izmēra augus. Doma skaidra – izdarām, lai ātrāk var baudīt skatu. Arī šajā gadījumā viss nav tik viennozīmīgi. Vairākus gadus pēc kārtas vēroju divas koku rindas kādā publiskā vietā, kur tieši šī apsvēruma dēļ tika stādīti liela izmēra koki. Ik gadu kādi augi izkrīt un nākas tos aizvietot ar jauniem. Vienota skata joprojām nav. Sākotnējā pietiekami lielu koku stādījumu veidošanas summa jau dubultojusies. Mans ieteikums – labi padomāt pirms iegādes, pārliecināties par stādu kvalitāti un ieteikumiem tā kopšanā, lai nesagādātu sev papildu problēmas un darbu.
Daudz ieguldīto resursu, kopskats sadrumstalots, kā dažādas puzles nejauši saliktie gabaliņi.
Trends „ekoloģiskais dārzs”
Kam modes lieta, kam dzīves filozofija, kam dārza veidošanas stratēģija. Un atkal ir, pie kā piedomāt. Neietekmējam dabu sev apkārt (cik nu tas ir iespējams) vai veidojam neskartās dabas stūrīša ilūziju savā zemes gabalā. Minimizējam zāliena daļu vai aizvietojam to ar dabisko pļavu, priekšroku dodam tikai vietējiem augiem, labi orientējāmies koku/krūmu formās un protam tos saudzīgi veidot un kopt. Cita estētika, citi mērķi. Augi, kas tradicionāli tika uzskatīti pa nezālēm, pēkšņi iznāk uzmanības centrā. Visiem augiem dārzā ir funkcionāla nozīme un praktiskais pielietojums. Te būs vieta ārstnieciskiem augiem vai ēdamiem augiem ar dekoratīvo efektu. Piemēram, aso nātru dobe sēklu iegūšanai un uztura bagātināšanai. Zāli pļauj divas reizes sezonā. Neveidotos kokos vai krūmos ir putnu ligzdas. Tradicionāla daiļdārza izpratnē dabas tipa dārzs tiks uzstatīts par nekoptu. Taču, ja, veidojot dārzu, akcentēsim resursu pārdomātu izmantošanu un savas ekoloģiskās pēdas samazināšanu, tad tā kopšanas stratēģija mainīsies.
Ļoti daudz ierīkošanas un kopšanas darbu, pārmērīgi daudz mākslīgo elementu.
Dārza bez darba nemēdz būt. Samazināt darbu apjomu varam tikai mēs paši, izvēloties piemērotākos risinājumus. Veidosim dārzu, bet atļausim tam dzīvot arī savu dzīvi. Pārmērīgas kontroles laiks ir pagājis.
Dārza studijas tiešsaistes 3,5 mēnešu intensīvais kurss (15 nodarbības neklātienē) sāksies 20.09.2023. Mācību formāts – dārza koučings ar uzdevumiem un patstāvīga darba izstrādi.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...