Saimnieks LV / 2020.gads (Novembris.)
Šogad jau trešo gadu divās zemnieku saimniecībās turpinājās vējauzas ierobežošanai veltītie demonstrējuma projekti Efektīvas vējauzas ierobežošanas stratēģijas izstrāde un demonstrējums un Augu maiņas izmantošana vējauzas izplatības efektīvai ierobežošanai dažādos Latvijas reģionos.
Projektā Efektīvas vējauzas ierobežošanas stratēģijas izstrāde un demonstrējums turpināja dažādu herbicīdu salīdzinājumu vasaras kviešu un vasaras miežu sējumos. Ņemot vērā iepriekšējā gada pieredzi, centāmies apstrādi ar herbicīdiem vasaras kviešu sējumā veikt laikus, kamēr vējauzas attīstība nepārsniedza vēlo cerošanas stadiju. Tā rezultātā izmantoto herbicīdu efektivitāte bija augsta, vējauza pēc apstrādes aizgāja bojā vai arī tās attīstība bija būtiski kavēta. Vēlāk laukā varēja pamanīt vējauzas skaras, jo augi attīstījās jau pēc apstrādes. Tomēr variantos, kuros veica vējauzas ierobežošanu, tās augu skaits bija būtiski mazāks nekā kontroles variantā, kur ierobežošanu neveica arī iepriekšējā gadā. Vējauzas augu skaits un iespēja, ka jaunie augi parādīsies pēc apstrādes ar herbicīdu, ir augstāka, ja lielāka augsnes sēklu banka laukā bijusi jau iepriekš. Tātad ierobežošanas efektivitātei ir arī ilgtermiņa sekas.
Lai laikus veiktu ierobežošanu, ir ļoti svarīgi atpazīt vējauzas augus, kamēr tie vēl ir agrīnā attīstības stadijā. Ir jāpievērš uzmanība tam, vai kviešu sējumā ir redzamas gaiši zaļas un mīkstākas, salīdzinot ar kviešu lapām, vējauzas lapas. Laikā, kad jāveic vējauzas ierobežošana ar herbicīdu, to garums parasti ir līdzīgs kviešu augu garumam vai tikai nedaudz lielāks, bet atšķirības ir labi pamanāmas.
Vasaras miežu sējumā vējauzas ierobežošanas efektivitāte arī bija apmierinoša. Plānojot vējauzas ierobežošanu un augu maiņu, īpaši platībās, kurās vējauzas izplatība ir liela, svarīgi ņemt vērā, ka vasaras miežos izmantojamo herbicīdu skaits ir mazāks, salīdzinot ar tiem, kuri ir reģistrēti lietošanai vasaras kviešos, arī darbīgo vielu dažādība ir mazāka.
Variantos, kuros veica apstrādi ar selektīvajiem herbicīdiem, vējauzas augu garums bija būtiski mazāks kā kontroles variantā un variantā, kurā veica apstrādi ar glifosātu saturošu herbicīdu rugainē. Augiem, kuru garums pārsniedz kultūrauga garumu, attīstās lielas skaras, uz kurām nogatavojas daudz sēklu, kas pasliktina ražas kvalitāti un sekmē turpmāko vējauzas izplatīšanos.
Vējauzas augu garums variantos pēc apstrādes ar atšķirīgiem selektīvajiem herbicīdiem un bez apstrādes pavasarī (varianti Kontrole un Glifosāts rugainē)
Kontroles variantā, kurā neveic vējauzas ierobežošanu, liela vējauzas blīvuma dēļ vasaras kviešu augi attīstījās daudz sliktāk nekā citos variantos, kā arī sakrita veldrē. Arī ražas rādītājs liecināja par vējauzas konkurenci: salīdzinot ar variantiem, kuros vējauza tika ierobežota, kontroles variantā vasaras kviešu raža bija mazāka vidēji par 20 %.
Saskaņā ar augu maiņas plānu vienā no demonstrējuma Augu maiņas izmantošana vējauzas izplatības efektīvai ierobežošanai dažādos Latvijas reģionos variantiem 2020. gadā audzēja ziemas kviešus. Zems nokrišņu daudzums un salīdzinoši zema temperatūra aprīlī kavēja vējauzas sēklu dīgšanu gan vasarāju, gan ziemāju graudaugu sējumos. Līdz ar to vienā no izmēģinājumiem vējauzas augi parādījās jau tad, kad ierobežošana vairs nebija iespējama. Otrajā izmēģinājumā vējauzas augi ziemas kviešu sējumā nebija attīstījušies. Tas liek atgādināt, ka ziemāju kultūraugu iekļaušana augu maiņā ir viens no svarīgiem paņēmieniem vējauzas ierobežošanā, jo rudenī sadīgušie kultūraugi spēj labāk konkurēt ar vējauzu, kura dīgst diezgan vēlu pavasarī. Taču, ja laukā ir liela vējauzas kolonija un sēklu daudzums augsnē ir liels, labvēlīgos apstākļos vējauza attīstās arī ziemāju sējumos. Vējauzas augu skaits ziemas kviešu sējumā nebija liels, salīdzinot ar vasaras kviešu variantu, taču bez ierobežošanas vējauzas augi bija sasnieguši lielu garumu, un sēklas bija nogatavojušās agri, vēl krietni pirms ražas novākšanas. Nākamajā gadā augu maiņā tiks iekļautas lauka pupas un ziemas rapši.
Vējauzas kolonija vasaras kviešu sējumā.
Šogad tika iesākts jauns projekts saistībā ar augu ierobežošanu – Jaunāko tehnoloģiju izmantošana nezāļu ierobežošanai laukaugu sējumos integrētajā audzēšanas sistēmā. Viens no tā mērķiem ir noskaidrot mehāniskās nezāļu ierobežošanas efektivitāti, salīdzinot ar ķīmisko ierobežošanu. Mehāniskās nezāļu ierobežošanas metodes ir aktuālas bioloģiskajās saimniecībās un arvien vairāk valstīs, kurās ir izplatītas pret herbicīdiem rezistentās nezāles (starp tām – parastā rudzusmilga, tīruma kumelīte, parastā virza, parastā gaiļsāre, zīda magone, parastā rudzupuķe un vējauza). Izmēģinot rotējošās ecēšas un ar īpašu optisko sistēmu aprīkotu rindstarpu kultivatoru, saimniecības īpašnieks iegūst daudz vērtīgas informācijas par šo iekārtu izmantošanas niansēm – kā jāpielāgo sējums, kāds ir piemērotākais braukšanas režīms un cik bieži un kā labāk veikt apstrādes. Pirmā gada rezultāti lauka pupu sējumā parādīja, ka mehāniskās ierobežošanas efektivitāte var būt tikpat liela kā apstrādei ar herbicīdu, bet rezultāts ir būtiski atkarīgs no augsnes apstrādes metodes un ka tā sasniegšanai ir nepieciešamas vairākas atkārtotas apstrādes. Projekts turpināsies arī nākamgad. Visvairāk uzzināt par jaunajām metodēm, kā arī redzēt tās darbībā varēs Lauka dienā ZS Vilciņi-1.
Vējauza ziemas kviešu sējumā 20. jūlijā. Vairums vējauzas sēklu jau ir izbirušas.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...