Divu māsu – Madaras Feldmanes un Ievas Boginskas – uzņēmums “ApiMI”, kurā ražo dabīgo ķermeņa kopšanas kosmētiku, kas bagātināta ar bišu radītajiem produktiem, patlaban ir savas izaugsmes sākumā. Nosaukums “ApiMI” veidojies no divām daļām – “Api”, kas ir saīsinājums no apiterapijas (komplimentārā ārstēšanas metode, kur klasisko medicīnu papildina ar bišu produktiem). Apis ir arī Ēģiptes bišu dievība, bet MI ir abu saimnieču Madaras un Ievas iniciāļi.
Cilvēki vēl daudz ko nezina par bišu produktiem
“Ideja radās 2018. gadā, un tā bija manas māsas Ievas ierosināta. Man pašai bija grūtāks periods dzīvē un īsti nevarēju saprast, ko turpmāk vēlos darīt. Mēs abas vienkārši runājāmies par dzīvi un Ieva ierosināja: veidosim savu uzņēmumu! Jāsaka godīgi, es biju nobijusies – nu nē! Tas nav domāts man, tur jābūt milzīgām zināšanām un drosmei. Taču beigās domāju: ko es zaudēšu? Mēs abas vēl esam jaunas, tobrīd vēl abām bija mazāk par 30 gadiem. Ja neizdosies, vienmēr var atrast algotu darbu,” spriež Madara, piebilstot, ka māsa Ieva pēc izglītības ir būvinženieris ar maģistra grādu, bet pati – bakalaurs ķīmijas zinātnēs un maģistrs pārtikas zinātnē, un abām ir liela iepriekšējā darba pieredze labos savas nozares uzņēmumos.
Māsas ir no Vecpiebalgas, kur arī atrodas ģimenes mājas. Mācību laikā, protams, abas dzīvoja Rīgā, un Ieva joprojām mīt galvaspilsētā, bet Madara ir atgriezusies uz dzīvi Vecpiebalgā. “Vēlējos atgriezties laukos, jo gribēju pamēģināt, kā tas ir būt par uzņēmēju lauku apvidū. Šķiet, tas ir jaunības spars un enerģija, kas mudināja: viss būs labi, mēs visu varam, ir spēks.
Mūsu vecāki ir saistīti ar biškopību – tētis ir biškopis, bet mamma apiterapeits. Esam uzaugušas ar bitēm, bišu produktiem. Visu laiku no vecākiem esam dzirdējušas, cik vērtīgi ir bišu produkti!
Tajā laikā es ar savu domāšanu un iegūto profesiju spriedu: kā mēs varam pielietot bišu produktus?! Tas nav tikai medus, kuru mēs varam apēst, izšķīdināt ūdenī un iedzert veselības labā vai vēl citādi pielietot. Medu varam izmantot vēl savādāk, bet kādos produktos iestrādāt un kā piedāvāt citiem, jo cilvēki daudz ko nezina par bišu produktiem,” domā Madara, piebilstot, ka tādējādi tapa ideja par to, ka bišu produktus iespējams iestrādāt dabiskajā kosmētikā.
“Cilvēkiem patīk eksperimentēt, izmēģināt jaunus produktus. Ja negribas medu un citus bišu produktus ēst, tad varbūt uzklāt uz ādas? Mēs taču arī caur ādu varam uzņemam vērtīgas vielas. Pamazām sākām domāt, kādus produktus un ko mēs varētu izveidot uzreiz, kam nepieciešams ilgāks laiks, kā arī, kur veidot ražotni.
Vecpiebalgā, kur ir ģimenes māja, piecās dažādās vietās atrodas arī dravas – bišu stropu ir vairāk nekā simts, un to saimnieks ir mūsu tētis Aivars Radziņš,” atklāj Ieva, piebilstot, ka tāpēc dabiskās kosmētikas ražotnei vieta tika izraudzīta Vecpiebalgas muižā, Inešos, un šai Latvijas gleznainajā vietā jau ir izveidojies vesels uzņēmumu ciemats – tur atrodas Piebalgas porcelāna fabrika, kas darbojas jau ilgus gadus, Sveču māja, kur top sveces, tagad arī Ievas un Madaras radītā dabiskās kosmētikas ražotne un vēl citi apņēmīgi vietējie uzņēmēji. “Mēs visi kopā Vecpiebalgā radām lielisku galamērķi Latvijas apceļotājiem – vienkopus piedāvājot aktīvu un radošu atpūtu ģimenēm,” piemetina Ieva.
Vērtīgās aplikācijas – unikāls produkts
“Pašas pirmās tapa propolisa un vaska aplikācijas: vienā – kokvilnas audumā iestrādāts propoliss, bet otrā – bišu vasks. Ļoti vienkārši ir tās lietot: ieliekot cepeškrāsnī apmēram 50 grādu temperatūrā, pēc divām minūtēm aplikācija kļūst silta un mīksta, bet tā nekūst un nelīp. Var likt uz ķermeņa daļas, kur ir saspringums – uzliekot šo aplikāciju, sāk ātrāk cirkulēt asinis, atslābināties saspringtie muskuļi, un pluss vēl ir tas, ko dod šie vērtīgie bišu produkti.
Piemēram, propolisam ir ne tikai ļoti patīkams aromāts, bet arī ārstnieciskas īpašības, jo bites to ievāc no koku un augu lapām, pumpuriem un augļu balzamiem, sveķiem, izsvīdumiem un izdalījumiem uz augu lapām un mizām.
Propolisa sveķainās vielas ir augu aizsargizdalījumi, bites tās pārnēsā uz savām kājiņām, stropā viņas šos sveķus apstrādā ar žokļa dziedzeru sekrētu, pievienojot iegūtajai masai vasku un ziedputekšņus.
Propolisam piemīt sāpi mazinošas, antibakteriālas, antioksidanta, reģenerējošas, antivirusiālas un pretsēnīšu īpašības. Bites stropā to izmanto kā dezinfekcijas līdzekli un spraugu nosiltināšanai,” propolisa vērtīgās īpašības uzskaita Madara, vēl piebilstot, ka tā aromātu ir arī patīkami ieelpot un papildus siltuma terapijai tā ir arī aromterapija.
Savukārt vasks ir maigāks, tam, protams, arī ir savs aromāts, ar kuru tas atver elpceļus un mīkstina ādu. Ieva piebilst, ka šīs vērtīgās aplikācijas ir lietojamas vairākkārt – var uzsildīt un atkal likt.
“Vēlos pastāstīt, kā tapa aplikācijas, jo tas nav tik vienkāršs process, kā var šķist sākumā. Kad biškopībā kasa nost no rāmjiem to, ko bites ir savilkušas uz tiem, rodas atkritumu produkts, kuru biškopji neizmanto un izmet. Mēs izdomājām, kā to atdalīt – gan no piemaisījumiem, gan vasku no propolisa, bet pēc tam radījām tehnoloģiju, kā vasku un propolisu iestrādāt starp auduma slāņiem, un tapa unikāls produkts – aplikācijas. Rezultātā mēs no neizmantojama biškopības produkta esam radījušas pavisam jaunu un inovatīvu produktu cilvēka veselībai un labsajūtai,” palepojas Madara.
Ziemassvētku dāvanas mīļajiem – jaunu produktu iniciators
Pirmajā darbības gadā tapa ne tikai aplikācijas. Tuvojās ziema, kad daudziem cilvēkiem saplaisā rokas un lūpas – tāpēc radās ideja, ka saviem tuvākajiem jāizveido Ziemassvētku dāvanas. Tobrīd radās lūpu balzams un roku krēms ar medu.
Laika gaitā šie produkti pilnveidoti, taču pirmās lieliskās atsauksmes saņemtas no draugiem un radiem, kuri zem eglītes saņēma pirmo sveicienu no “ApiMI”.
Kāpēc medu iestrādāt roku krēmā, stāsta Madara: “Medum ir mitrinošas īpašības, tas labi mitrina ādu kombinācijā ar attiecīgajām eļļām. Protams, bāze tika veidota tāda, lai roku ādu pabarotu un aizsargātu tieši ziemas aukstajos mēnešos.
Savukārt lūpu balzams ir uz bišu vaska bāzes kombinācijā ar attiecīgajām eļļām, lai lūpas padarītu maigas un aizsargātu no aukstajiem ziemas vējiem.”
Dabiskais ir īpaši lielisks
Ieva atklāj, ka tad, kad māsa Madara devās atpakaļ uz laukiem, uz dzimto Vecpiebalgu, viņa iestājusies “bezdarbniekos”, tad radies Nevalstisko organizāciju projekts un jaunās sievietes ieguvušas savam projektam pirmo finansējumu, par kuru iegādājušās pirmās iekārtas un izejmateriālus. Iegūtā summa bija pieci tūkstoši eiro, bet klāt vēl likts ģimenes sakrātais ieguldījums.
“Mums ir laboratorijas aprīkojums, lai varētu testēt produktus un, protams, ražošanas iekārtas. Viss ir pielāgots katram attiecīgajam produktam, jo tur ir diezgan daudz dažādu nianšu, kuras paši varam pielāgot.
Tētis ir biškopis, kurš ievāc bišu produktus, Madara – ražotāja, produktu radītāja, bet es esmu mūsu uzņēmuma pārdošanas cilvēks, kuram patīk cipari, uzņēmuma ekonomists un finansists vienlaikus.
Esam piedalījušies diezgan daudzos projektos un ir gūts atbalsts. Pirmkārt, jau pašas Vecpiebalgas izsludinātajos projektos,” pauž Ieva, piebilstot, ka ļoti liels atbalsts gan morāli, gan ar finansējumu ir arī Biznesa inkubators.
Patlaban dabīgās kosmētikas ražotāju Latvijā ir ļoti daudz. “Mūsu mērķis ir vairāk pievērsties apiterapijai (ārstēšana ar bišu produktiem – Red.). Esam startējušas tieši šai virzienā. Mūsu doma ir vairāk virzīties uz specializētiem produktiem, kuri ir vērtīgi veselībai,” pauž Madara.
“Var novērot tendenci – tie cilvēki, kuriem ir jau zināmas bišu produktu lieliskās īpašības, vēlas pamēģināt arī mūsu ražoto kosmētiku un novērtēt tās ietekmi veselību un labsajūtu.
Tie, kuriem bišu produkti ir sveši, nedaudz baidās, un mūsu darbs ir izglītot, kas īsti ir šie bišu produkti, kā tie palīdz un kā varam tos pielietot ikdienā.
Dažreiz nākas saskarties ar viedokli, ka roku krēms ar medu būs ķēpīgs un lipīgs. Taču tā vis nav – tas ir krēms, kura formulā iestrādāts medus, piešķirot papildus savas vērtīgās īpašības. Jāatceras, ka viss, ko mēs apēdam vai uzsmērējam sev virsū, kaut kur krājas. Ja mēs, piemēram, ziežam uz sejas krēmu, kura sastāvā ir mikroplastmasa, kaut kur organismā tā paliek. Domāju, ka cilvēki sāk apzināties, cik dabiskais tomēr ir lielisks. Iespējams, katram no mums ir, ko mainīt savos ikdienas paradumos?” vaicā Madara, piebilstot vēl, ka lieliski ir apzināties, ka ražo savu produktu no izejvielas, kura dabā pilnībā sadalās un tai nekaitē.
Jāatzīmē, ka Vecpiebalgas uzņēmējas ražošanas apjomu pielāgo pieprasījumam – viss saražotais tiek pārdots, piebilstot, ka “ApiMI” dabīgo kosmētiku var iegādāties ne tikai e-veikalā www.apimi.lv, bet arī Rīgas, Cēsu, Madonas un citos Latvijas veikalos. Kā piemēri tiek minēti veikali “Riija”, “Bišu bode”, “Porcelāna galerija”, “Pie Karlīnes”, “Sveču māja”, veikals “Daba”, kura filiāles ir daudzviet Latvijā, un vēl citās tirgotavās.
Retāk māsas ar saviem produktiem ir sastopamas tirdziņos, galvenokārt vietējos – tad cilvēki nākot klāt aprunāties, vēlas uzzināt, kas atkal jauns tapis. Uzņēmējas bilst, ka tirdziņu formāts ir lielisks, lai satiktu cilvēkus – uzrunātu jaunus klientus un aprunātos ar esošajiem, bet cilvēku stereotips, ka tirdziņos ir mājražotājs, nav vēlamais, jo kosmētika nedrīkst būt mājražotāja radīts produkts. Šī iemesla dēļ ļoti tiek izvērtēts, uz kuriem no tirdziņiem doties, un šīs reizes tiek uztvertas kā maza produkcijas izstāde, kur galvenais nav tirdzniecība, bet komunikācija ar klientiem.
Bites “iebalzamē” pat peli
Uzņēmuma “ApiMI” klāstā ir ne tikai iepriekš nosauktās aplikācijas, četri lūpu balzama veidi, roku krēms, bet arī krēms pēdām, sejas krēms gan sievietēm, gan vīriešiem un ķermeņa losjons.
Pēdu krēmā bez vērtīgā propolisa klāt ir arī ceļmallapu ekstrakts. Krēms domāts ļoti sasprēgājušai, traumētai ādai, to lieliski var lietot arī uz sausajiem roku elkoņiem un ceļgaliem. “Veidojot produktu formulas, mēs vērtīgos bišu produktus kombinējam kopā ar Latvijas augu ekstraktiem, un tie viens otru labi papildina, dod lielāku efektivitāti.
Jauni produkti ir domās un uz papīra, arī eksperimenti tiek veikti, taču jāatceras, ka jaunas formulas izveide nav nedēļu un mēnešu darbs, bet gan aizņem vismaz gadu. Jaunu produktu radīšana ir lēnāka, jo visam jābūt līdzsvarā un arī ģimenēm jāvelta laiks, ne tikai darbam,” uzsver Madara. Ieva piebilst, ka šobrīd ir lielāks pieprasījums pēc viņu ražotajiem produktiem un tāpēc arī vairāk jāražo.
Pilnīgi savādāk tiek iekārtotas ražošanas telpas – lai būtu lielāka efektivitāte un rastos laiks arī jaunu produktu izstrādei.
Meitenes arī pašas ikdienā lieto savu ražoto kosmētiku. “Ja Madara būtu saražojusi visu to, kas sejai un ķermenim ikdienā ir vajadzīgs, tad man mājās būtu tikai “ApiMI” kosmētika. Taču mums nav domas ražot dekoratīvo kosmētiku, kā arī – no ķermeņa kopjošās kosmētikas, kura ādai ikdienā ir vajadzīga, vēl nav radīti visi nepieciešamie produkti,” saka Ieva.
“Starp citu, senajā Ēģiptē valdniece Kleopatra ar medu sasmērēja visu ķermeni un tad mazgājās – tas bija jaunības eliksīrs. Arī senie domātāji Aristotelis un Hipokrāts medu un bišu produktus lietojuši, lai saglabātu spēku un enerģiju.
Ar propolisu arī savulaik cilvēkus iebalzamēja.
Esam novērojušas dabā: pēc tam, kad bites stropā nodzeļ peli, tās to “nopropolisē” – pilnībā iebalzamē. Pavasarī to var vienkārši paņemt un izcelt no stropa – tā nav piesārņojusi stropu, un vide ir sterili tīra,” novērojumos dalās Madara.
Savukārt Ieva atceras, ka abas ar māsu tētim Aivaram gājušas pie bitēm palīgos. Tomēr viņa atzīmē, ka gan ar bitēm, gan propolisu jābūt piesardzīgiem. Piemēram, cits, labu gribot, uzliek propolisu uz sāpoša zoba, bet, ja to notur par ilgu, var nomērdēt zoba sakni. Tāpēc ir svarīgas zināšanas un sapratne, ko tu dari, lai neizdari sev un savai veselībai kaitējumu.
Izcilas atsauksmes lieliskai produkcijai
“Īsti negatīvs vērtējums par mūsu kosmētikas produktiem līdz šim nav saņemts. Piemēram, bija īpašs kompliments no kāda vīrieša, ka šī kosmētika ir labākais, ko viņš līdz šim lietojis.
Cilvēki pie mums ļoti bieži atgriežas, jo iepatīkas produkcija, un tas ir pats labākais novērtējums un, protams, liels prieks. Īpaši daudz komplimentu ir par mūsu lūpu balzamu. Kad uzņēmums “Dzintars” uz laiku apturēja darbību, veikalos nebija cilvēku iemīļotā lūpu balzama. Tad bieži varēja dzirdēt komentāru: beidzot man ir “Dzintara” aizvietotājs un es esmu priecīgs!
Sievietes, piemēram, priecājas arī par mūsu maigo lūpu spīdumu, kas izceļ katras lūpu dabīgo toni un papildina ar vieglu mirdzumu,” atklāj Ieva.
Abas ražotājas palepojas, ka viņu produkcija iegādājama arī Ungārijā, kosmētikas un bišu produktu veikalā, piebilstot gan, ka ungāriem bijis smags gads un inflācija vēl lielāka nekā Latvijā. Bija paredzējuši jaunu kosmētikas partiju pasūtīt uz Ziemassvētku laiku, bet tas nav izdevies. Nepārdeva tik daudz, cik bija paredzēts, bet šobrīd plānojot jaunu pasūtījumu.
Arī Šveicē var iegādāties “ApiMI” dabīgo medus kosmētiku, salona veikalā.
Bet pašos pirmsākumos roku krēmu un lūpu balzamu varēja iegādāties arī Beļģijas galvaspilsētā Briselē – Ziemassvētku PopUp veikalā.
“Mums noteikti daudz vairāk jāstrādā eksportam. Var teikt, ka mēs tagad tikai šai lietā startējam. Pagaidām mums nav vēl pasūtījumi veikalu ķēdēm – tad apjoms būtu pilnīgi cits. Kad ražotnē pabeigsim automatizācijas procesu, arī ražošanas jaudas kļūs krietni vien lielākas,” lēš Madara, bet Ieva piebilst, ka abām tas nav tikai bizness, bet arī mīlestības darbs. Tāpēc tiek darīts savādāk, nevis viss izmaksāts algās, bet ieguldīts jaunās iekārtās, papildināts izejvielu klāsts, tiek veidoti skaisti iepakojumi – uzņēmums pamazām top plašāks.
Šogad abas māsas cer ātrāk pabeigt darbus pie automatizācijas, lai var vairāk laika veltīt jauniem produktiem un eksperimentiem. Kā arī ne tikai strādāt pie izpētes, bet ir vēlme vēl vairāk popularizēt tieši bišu produktus – cik tie cilvēkiem daudz var dot ikdienas labsajūtas uzlabošanai.
Šoreiz parunāsim par veselīgām fiziskām aktivitātēm. Ne par darbu, arī ne p...
Gan ķiploki (Allium sativum), gan sīpoli (Allium) ir pasaulē atzīti garšau...
Zemnieku saimniecībā Kugras Jaunsvirlaukas pagastā, Jelgavas novadā jau 30 ...
Ai, ai – nu kas tad interesē mūsdienu bērnus? Tik braukāt ar pirkstu pa vi...