Saimnieks LV / 2018.gads (Decembris.)
Tuvojoties Ziemassvētku un gadumijas laikam, der atcerēties, ka tas saistās ne tikai ar uguņošanas un salūta priekiem, bet arī cilvēku nejauši izraisītām ugunsnelaimēm. Tādēļ lieku reizi vērts pārbaudīt, vai darba kārtībā ir ugunsdzēsības aparāts. Varbūt tas vēl nemaz nav iegādāts?
Ugunsgrēkus iedala klasēs
Ugunsdrošības noteikumi paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra privātmājas būs jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu, kura dzēstspēja ir vismaz 21A 113B. Ko nozīmē šie cipari un burti? Ugunsgrēkus iedala noteiktās klasēs – atkarībā no tā, kādi priekšmeti vai vielas deg, ir A, B, C, F un D klases (kādas klases ar kuriem burtiem apzīmē, skatiet tabulā Palīgs ugunsdzēsības līdzekļu lietošanā). Privātmājās lielākoties atrodas priekšmeti, kas klasificējami kā atbilstoši A vai B klasei, tāpēc arī ir prasība, ka mājās jābūt ugunsdzēsības aparātam, ar kuru var nodzēst organiskas izcelsmes materiālus, šķidrumus, kūstošus cietus materiālus, piemēram, TV, datoru, fēnu, galdu, dīvānu.
21A 113 BC dzēstspējas ugunsdzēsības aparāti ir ar tilpumu 4–6 kg/l. Dzēšot ar šādu ugunsdzēsības aparātu, dzēšanas vielas pietiks aptuveni 15 sekundēm. Jo mazāka tilpuma ugunsdzēsības aparāti, jo zemāka dzēšanas klase un īsāks laiks, kas ir dzēsēja rīcībā, lai dzēstu ugunsgrēku sākuma stadijā.
Kādi ugunsdzēsības aparāti ir pieejami
Tirgū ir pieejami dažādu veidu ugunsdzēsības aparāti – gan atšķirīga pildījuma, gan atkarībā no lietošanas mērķa. Tādēļ, iekams gādāt ugunsdzēsības aparātu, ir skaidri jāapzinās, kādam nolūkam tas ir paredzēts (automašīnām, mājām, biroja telpām u.tml.), un attiecīgi jāizvēlas piemērotākais veids.
Ugunsdzēsības aparātus iedala:
Pulvera ugunsdzēsības aparāti – piemēroti izvietošanai ārā un neapsildāmās telpās, kā arī lietošanai automašīnā. Šī tipa ugunsdzēsības aparāts ir paredzēts tādu ugunsgrēku dzēšanai, kuros deg cieti materiāli un rodas kvēlojošas ogles, deg šķidrumi vai kūstoši cieti priekšmeti, deg propāns, butāns vai citas gāzes, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V, dzēšot vismaz no viena metra attāluma.
Ūdens – putu ugunsdzēsības aparāti – piemēroti, lai dzēstu cietus degošus materiālus, degošus šķidrumus un kūstošus priekšmetus, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma. Piemērotākais izvietošanai biroja telpās vai veikalos. Ūdens – putu pildījuma izmantošana nepiesārņos telpu, neatstās nosēdumus un nodrošinās minimālu ietekmi uz vidi.
F klases ugunsdzēsības aparāti – piemēroti, lai dzēstu pannas un citas gatavošanas ierīces, kurās tiek izmantoti augu vai dzīvnieku eļļas un tauki, kā arī elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma.
Ogļskābās gāzes jeb CO2 ugunsdzēsības aparāti – ar tiem var dzēst degošus šķidrumus un kūstošus cietus priekšmetus (plastmasas izstrādājumus, benzīnu, spirtu, laku, smērvielas), degošas gāzes, elektroiekārtas līdz 1000 V vismaz no viena metra attāluma.
Nopērkami arī ugunsdzēsības pārklāji, kuri izmantojami, lai dzēstu nelielus ugunsgrēkus virtuvē, kā arī situācijās, kad ir aizdedzies cilvēka apģērbs.
Avots: www.fnserviss.lv.
Jo lielāks aparāts, jo labāk nodzēsīs?
Jo lielāks tilpums ugunsdzēsības aparātam, jo mūsu rīcībā būs vairāk laika dzēšanai, iepildītās vielas pietiks ilgākam laikam. Taču dzēšanas rezultāts ir ļoti atkarīgs no dzēsēja iemaņām. Ja dzēsīs cilvēks, kas saprot, kā to darīt droši un pareizi, dzēšana izdosies labāk nekā tam, kas nemāk rīkoties ar aparātu. Tāpēc ļoti svarīgas ir apmācības – kā pareizi un droši dzēst ar ugunsdzēsības aparātu.
Automātiskais griestu ugunsdzēšamais aparāts.
Kā aparāts strādā
Lai ugunsdzēsības aparāts sāktu strādāt, ir nepieciešams pagriezt slēgšanas ierīces bloķēšanas šķērsi un ar spēku uzspiest uz tā. Pēc tam no sprauslas ar liela spiedienu sāk izrauties blīva vielu maisījuma strūkla, kas spēj nodzēst liesmas. Ir jāņem vērā, ka ugunsdzēsības aparāts sāk darboties uzreiz pēc slēgšanas ierīces atvēršanas, tāpēc ir nepieciešams laicīgi novirzīt sprauslu uzliesmojuma virzienā.
Automātiskais ugunsdzēsības aparāts
Tirgū tiek piedāvāti arī automātiskie pulverveida ugunsdzēsības aparāti, ko piestiprina pie griestiem. Tiesa, sortiments ne tuvu nav tik plašs kā parastajiem pārnēsājamajiem ugunsdzēsības aparātiem. Ierīce automātiski sāk strādāt, ja telpā tiek sasniegta noteikta temperatūra (aptuveni 60 un vairāk grādu). Šāda aparāta priekšrocības: lokāli automātisks, nav nepieciešama cilvēka klātbūtne; iespējams iegādāties dažādas nostrādāšanas temperatūras aparātus; ekonomisks risinājums. Automātiskie pulverveida ugunsdzēsības aparāti ir piemērots risinājums garāžām, noliktavām, stacionāro dzinēju telpām, sūknētavām, servera telpām, transformatora telpām, apgrūtinātas pieejas telpām.
Ielāgojiet!
Ja aizdedzies kas neliels, piemēram, Adventes vainadziņš, galda paliktnis vai sedziņa zem sveces, ugunsdzēsības pārklāja vietā dzēšanai lieliski var izmantot arī austu vilnas segu. Galvenais, lai materiāls, ko izmantosiet dzēšanai, nebūtu sintētisks, jo tas var radīt pretēju efektu un uguns liesmas var pieņemties spēkā. Protams, aizdegušos vainagu var apdzēst, uzlejot uz tā ūdeni, taču ļoti svarīgi atcerēties, ka ūdeni nekādā gadījumā nedrīkst izmantot elektroierīču dzēšanai vai arī dzēšot degošu eļļu vai taukus pannā. Tas var beigties traģiski.
Vajadzīga regulāra tehniskā apkope
Visiem ugunsdzēsības aparātiem nepieciešama regulāra vizuālā apskate un tehniskā apkope. Vizuālā apskate ir jāveic vismaz reizi gadā vai reizi sešos mēnešos, un to var veikt katrs pats, tam kvalificēts speciālists nav vajadzīgs. Apskates nolūks ir pārliecināties, vai aparātam nav mehānisku bojājumu, korozijas un vai ir pietiekams spiediens. Savukārt ugunsdzēsības aparāta tehnisko apkopi veic pēc ražotāja noteiktās garantijas un ražotāja noteiktā biežumā, taču ne retāk kā reizi piecos gados, ja ražotājs nav noteicis apkopes biežumu. Svarīgi, ka to drīkst veikt tikai speciālists ar nepieciešamajām prasmēm un izglītību ugunsdrošības jomā, kā arī tikai tam paredzētās apkopes vietās.
Aparātu veidu plusi un mīnusi
Pulvera ugunsdzēsības aparāts. Vispiemērotākais ugunsdzēsības aparāta veids automašīnām. Šādi ugunsdzēsības aparāti šobrīd ir arī visbiežāk sastopami Latvijas uzņēmumos un mājsaimniecībās, jo tie ir ļoti efektīvi.
Plusi: augsta dzēstspēja; var lietot līdz mīnus 30 °C temperatūrā; laba cena, ja salīdzina ieguvumus pret cenu.
Mīnusi: pulvera ugunsdzēsības aparāts nebūs piemērotākais risinājums visās situācijās. Proti, ir jārēķinās ar negatīvām blaknēm: dzēšanas viela ir pulveris, kas dzēšot iekļūst vissīkākajās plaisās, spraugās un var sabojāt dzēšamo objektu un arī lietas, kas atrodas līdzās degošajam objektam; tāpat šis aparāts nav piemērots degošas eļļas vai dzīvnieku tauku dzēšanai.Ūdens – putu ugunsdzēsības aparāts. Ūdens putu ugunsdzēsības aparātu pieredzējuši ugunsdrošības eksperti iesaka kā piemērotāko variantu mājām, birojiem, kā arī veikalu telpām.
Plusi: saudzīgs pret vidi – dzēšanas viela ir videi draudzīgs materiāls; saudzīgs pret īpašumu – izmantojot ūdens putu ugunsdzēsības aparātus, lietotājs var būt drošs, ka netiks sabojāti priekšmeti, kas atrodas dzēšanas tuvumā; nelielas atkārtotas uzpildīšanas izmaksas; var dzēst arī elektrības izraisītus ugunsgrēkus līdz 1000 V.
Mīnusi: zemāka dzēšanas klase nekā pulvera ugunsdzēsības aparātam; nevar uzglabāt un lietot temperatūrā, kas zemāka par mīnus 5 °C; nevar dzēst degošu eļļu vai dzīvnieku taukus; nav ieteicams dzēst gāzveida vielas.F klases ugunsdzēsības aparāts. F klases ugunsdzēsības aparāts ir paredzēts virtuves ugunsgrēku dzēšanai.
Plusi: iepildītais šķidrums ir apkārtējai videi draudzīgs; dzēšot ugunsgrēku, netiek bojātas vai piesārņotas lietas, kas atrodas apkārt; īpašas izplūdes sprauslas nodrošina, lai viela netiktu izšļakstīta uz cilvēka ķermeņa vai mēbelēm; iespējams dzēst elektrību līdz 1000 V.
Mīnusi: F klases aparāti nav piemēroti gāzveida vielu dzēšanai.CO2 ugunsdzēsības aparāts
Ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparātus speciālisti iesaka izmantot elektroiekārtu izraisītu ugunsgrēku dzēšanai, cīņai ar degošiem šķidrumiem (piemēram, benzīnu, dīzeļdegvielu) un degošām gāzēm.
Plusi: dzēšanas viela ir oglekļa dioksīds (CO2), kas nerada piesārņojumu un saglabā tīru vidi; īpaši piemērots elektroiekārtu dzēšanai, kā arī var dzēst degošus šķidrumus un gāzes.
Mīnusi: ar ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparātu nevar dzēst ugunsgrēkus, kuros deg cieti materiāli, izraisot ogļu veidošanos. Tādēļ speciālisti iesaka līdzās ogļskābās gāzes (CO2) ugunsdzēsības aparātiem telpās izvietot arī pulvera vai ūdens putu ugunsdzēsības aparātus; šīs ierīces ir smagākas par pulvera un ūdens – putu ugunsdzēsības aparātiem, esot vienādam tilpumam; dzēšot ar šo ugunsdzēsības aparātu, jāuzmanās no apsaldēšanās riska, jo dzēšanas laikā ogļskābā gāze (CO2) atdziest līdz pat – 60 °C.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...