, .
cloudy -3.1℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Traktortehnikai jaunas prasības apgaismes un bremžu iekārtām

Zemkopības ministrija , 29-03-2022
Traktortehnikai jaunas prasības apgaismes un bremžu iekārtām

Valdība otrdien, 29. martā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos noteikumus par traktortehnikas un tās piekabju valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļiem, nosakot jaunas prasības apgaismes un bremžu iekārtām, lai uzlaboti satiksmes drošību uz autoceļiem.

Diezgan bieži traktortehnikas vai tās piekabes īpašnieki (turētāji) mēdz nomainīt ražotāja uzstādīto apgaismes ierīču un gaismas signālierīču novietojumu vai arī tās aizsedz, tādēļ 2023. gada 1. janvārī stāsies spēkā vienoti tuvās, tālās, miglas, gabarītu virzienrādītāju, bremžu gaismas un atstarotāju izvietojuma parametri. Lai īpašnieki (turētāji) varētu sakārtot savu tehniku atbilstoši noteikumu prasībām, ir paredzēts pārejas periods līdz 2022. gada 31. decembrim.

Spēkā esošie noteikumi paredz, ka visa traktortehnika un tās piekabes ir aprīkotas ar darba bremžu iekārtu, izņemot piekabes, kurām darba bremžu iekārtu nav paredzējis izgatavotājs. Jaunie noteikumi paredz, ka turpmāk bez darba bremzēm un stāvbremzēm būs atļauts ekspluatēt tikai tās piekabes, kuru pilnā masa nepārsniedz 2500 kilogramus.

Jaunie noteikumi paredz vēl virkni jaunu nosacījumu. Lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību, ir vairākas jaunas svarīgas prasības:

    • lai nodrošinātu traktortehnikas un tās piekabes riepu labu saķeri ar ceļu segumu, turpmāk pieļaujamais riepas protektora minimālais dziļums traktortehnikai un tās piekabēm nedrīkstēs būt mazāks par 2,0 milimetriem līdzšinējā 1,0 milimetru vietā,
    • lēngaitas transportlīdzeklim, kuram izgatavotāja noteiktais maksimālais braukšanas ātrums nepārsniedz 30 km/h, kā arī to piekabēm ir jābūt aizmugurē piestiprinātai pazīšanas zīmei– sarkanam fluorescējošam vienādmalu trijstūrim,
    • piekabēm (puspiekabēm), kuru garums, ieskaitot jūgierīci, pārsniedz 8 metrus, kā arī piekabēm (puspiekabēm), kuru pilna masa pārsniedz 10 tonnas, aizmugurē jābūt piestiprinātām pazīšanas zīmēm – dzelteniem gaismu atstarojošiem taisnstūriem ar sarkanu fluorescējošu apmali.

Pašlaik spēkā esošie noteikumi paredz: ja traktortehnikai vai tās piekabei ir veikta pirmās vai otrās kategorijas pārbūve, tad divas reizes pēc kārtas - vērtējot pārbūves procedūru un veicot valsts tehnisko apskati - tiek vērtēts, vai traktortehnika vai tās piekabe ir tehniskā kārtībā un atbilst satiksmes drošības prasībām. Lai nebūtu divas reizes jāveic viens un tas pats darbs, turpmāk pārbūvētai traktortehnikai vai tās piekabei tehniskās apskates uzlīmi (talonu) izsniegs bez tehniskā stāvokļa kontroles, ja tiek iesniegts derīgs pirmās vai otrās kategorijas pārbūves atzinums.

Patlaban informācija par traktortehnikas tehniskās apskates kontroles vietu un laiku tiek publicēta plašsaziņas līdzekļos. Pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā šī visa informācija par apskatēm visā Latvijā būs pieejama vienuviet - VTUA tīmekļvietnē www.vtua.gov.lv.

Tehniskās apskates protokolu vai tehniskās kontroles protokolu tehniskās apskates vietā patlaban sagatavo un izsniedz rakstiski. Turpmāk VTUA inspektori protokolu sagatavos elektroniski, ievietos to zemkopības nozares e-pakalpojumu vietnē https://epakalpojumi.zm.gov.lv/ un vienlaikus nosūtīs uz tehnikas īpašnieka (turētāja) elektronisko e-adresi, ja tāda būs izveidota. Pastāvēs iespēja protokolu saņemt arī papīra formātā.

Sākot no 2024. gada 1. janvāra, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrai (VTUA) būs tiesības tehnisko kontroli traktortehnikai uz ceļiem veikt patstāvīgi bez Valsts policijas (VP) līdzdalības. Tas ļaus VP darbiniekus neiesaistīt VTUA funkciju izpildē un neatraut no tiešo ceļu satiksmes uzraudzības pienākumu veikšanas.

“Noteikumi par traktortehnikas un tās piekabju valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļiem” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu

Ekonomiskās attīstības potenciāls Latvijas lauksaimniecībā, Zaļā kursa iete...

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%
Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas visā Latvijā pieaugušas vi...

Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta
Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta

Vietējiem ražotājiem sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta, secināts La...

"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!
"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!

27. janvārī notika "Saimnieks LV" abonēšanas loterijas izloze....