, .
clearsky_day 3.2℃
Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Tīrs ūdens – veseli dzīvnieki

Anda Purviņa , 12-07-2021
Tīrs ūdens – veseli dzīvnieki

Saimnieks LV / 2018.gads (Augusts.)

Latvija ir bagāta ar saldūdens resursiem, taču to sastāvā ir paaugstināta dabīgās izcelsmes dzelzs, mangāna un sulfāta jonu koncentrācija, kas pazemina tā kvalitāti. Lai uzlabotu dzeramā ūdens kvalitāti, viens no galvenajiem uzdevumiem ir atdzelžošana. To piedāvā veikt vācu uzņēmums Remon, kas pāris dienas pirms Jāņiem Tērvetē prezentēja ūdens atdzelžošanas sistēmu, kas ir ierīkota AS Agrofirma Tērvete lielfermā Tērces, kur mīt vairāk nekā 3000 slaucamo govju, kā arī mazākas jaudas iekārtu blakus esošajā jaunlopu novietnē. Pasākumā piedalījās gan uzņēmuma pārstāvji, gan saimnieki, kurus interesē kvalitatīva ūdens ieguve.

Attīrīšana uz marmora šķembām
„Uzņēmums Remon ir dibināts 1979. gadā, un tas ir vadošais kvalitatīva ūdens ieguves tehnoloģiju ražotājs Eiropā, kas tirgū piedāvā dažādas jaudas un veidu ūdens attīrīšanas un atdzelžošanas sistēmas. Tuvākajā nākotnē uzņēmums plāno uzsākt arī notekūdeņu attīrīšanas sistēmu ražošanu. Latvijā uzņēmums strādā jau piekto gadu.

Atdzelžošanas iekārtas lielfermā Tērces ir pirmais tik vērienīgs projekts, jo tur ir uzstādītas četras attīrīšanas iekārtas, kuras var darboties vienlaicīgi vai arī katra atsevišķi. Kopējā attīrīšanas sistēmas jauda ir 28 m3 ūdens stundā. Mazākas iekārtas Latvijā jau darbojas cūku, aitu, govju fermās un zivju audzētavās, kā arī biroja ēkā,” stāsta Remon pārstāvis Latvijā Gints Linavskis.

Remon ūdens attīrīšanas un atdzelžošanas darbības princips ir patentēts un salīdzinoši vienkāršs – lielākās vai mazākās tvertnēs ūdens ar speciālām sprauslām tiek izsmidzināts uz marmora šķembām, uz kurām nosēžas ūdenī esošais dzelzs, respektīvi, akmentiņi kalpo kā milzīgs filtrs. Šīs marmora šķembas tiek iegūtas no kalniem Dienviditālijā, un tās iekārtā kalpo apmēram septiņus gadus. Pēc tam speciālisti iesaka nomainīt šos akmentiņus, kas veic atdzelžošanu. Šim nolūkam ir speciālas iekārtas – kā lieli putekļu sūcēji, kas izsūc mazos akmentiņus no tvertnes, vidēji apmēram četras tonnas, lai iekārtā var iepildīt atkal jaunas marmora šķembas.

Ūdens tiek attīrīts no dzelzs, mangāna un sīkiem piemaisījumiem. Līdzko sistēmā veidojas aizsērējums, iekārtā automātiski ieslēdzas attīrīšanas sistēma. Ūdens attīrīšanas process tiek uzraudzīts un kontrolēts attālināti caur internetu.

Dienviditālijā iegūtās marmora šķembas kalpo kā ūdens filtrs.

Galvenais ieguvums – dzīvnieku veselība
Kā galveno ieguvumu no ūdens atdzelžošanas Gints Linavskis min dzīvnieku veselību, protams, nav mazsvarīgs arī ekonomiskais efekts, jo govs izdzer vairāk ūdens un dod vairāk piena, turklāt jaunās tehnoloģijas ir energotaupīgākas, to sūkņi aprīkoti ar frekvences sistēmām, kas minimāli patērē elektrību. Attīrītajam ūdenim nonākot kopējā ūdens sistēmā, tiek saudzētas arī specifiskās iekārtas, piemēram, slaukšanas roboti u.tml., ko mazgā ar atdzelžoto ūdeni, tāpēc tās mazāk aizsērē un kalpo ilgāk.

„Putnkopībā kvalitatīvam ūdenim ir īpaša nozīme, jo putnus neārstē ar šļirci, bet to veselības stāvokli uztur ar kvalitatīvu ūdeni, kuram var pievienot barības vielas. Vistām īpaši svarīgi ir vitamīni, savukārt, ja ūdenī ir daudz dzelzs, tad vitamīnu patēriņš ir lielāks, jo tie dzelžainā ūdenī tik labi nešķīst. Lietuvā vistu fermās jau veiksmīgi darbojas Remon ūdens atdzelžošanas iekārtas, bet Latvijas lielākie olu ražotāji pašlaik aktīvi pēta mūsu piedāvājumu un apsver iespēju tādus uzstādīt, tie gan būtu vēl lielāki nekā Tērvetē,” stāsta Gints Linavskis.

Serviss 24/7
Remon savām iekārtām spēj nodrošināt servisu augstākajā līmenī. „Problēmas, kuras var atrisināt, elektroniski iejaucoties sistēmas darbībā, risina centrālajā birojā Vācijā, kur nonāk informācija no visām iekārtām un speciālisti redz un var novērst kļūdas, savukārt tehniskas problēmas risina tepat, jo Rīgā ir noliktava un attiecīgi varam operatīvi reaģēt,” skaidro Gints Linavskis.

Ūdens apgādes sistēmām ir svarīga drošība, tāpēc, ja ūdens atdzelžošanas sistēma iziet no ierindas, iekārta automātiski pārslēdzas uz tiešo ūdens padevi, lai ferma nepaliktu bez ūdens. Īslaicīga elektrības pārrāvuma gadījumā sistēma pati automātiski vairākas reizes stundā mēģina ieslēgties. Ja elektrības nav ilgāku laiku, tad iekārta jāiedarbina cilvēkam. Iekārtas apkope paredzēta reizi gadā vai atkarībā no atdzelžotā ūdens daudzuma.

Remon direktors Gerards Pama Agrofirma Tērvete saimniecībā.

Tērvetē uzlabojumi jau pirmajās dienās
Tērvetē Remon ūdens atdzelžošanas iekārta darbojas jau vairāk nekā mēnesi, bet uzlabojumi esot manīti jau pirmajās trīs dienās, stāsta AS Agrofirma Tērvete Piena lopkopības nozares vadītājs Andris Krastiņš: „Pirms iekārtas uzstādīšanas govju dzirdnes tīrījām vismaz divas reizes dienā, jo ūdenim veidojās bioloģiskā plēve un tas kļuva netīrs, tagad tās tīrām tikai vienreiz dienā, ūdens ir tīrs un dzidrs. Iepriekš dzelzs saturs dzeramajā ūdenī bija 5.7 mg/l, nu tas ir mazāk par 0.1 mg/l. Ūdenī esošais dzelzs dzīvniekiem nav vajadzīgs, savukārt biogāzes ražošanā tas noder, tāpēc ūdens pēc sistēmas pašattīrīšanās nonāk biogāzes ražotnē, tādējādi nepiesārņojot vidi un nodrošinot biogāzes ražošanai nepieciešamo dzelzi.”

Lielferma Tērces būvēta 2012. gadā, un pa šo laiku ūdens vadi ir tā aizauguši ar dzelzs rūdām, ka no 4 cm diametra caurulēm esot palicis tikai 1.5 cm. „Slaukšanas iekārtu karuseli jau vairs nevarēja izmazgāt, jo caurules sērēja ciet. Pirms tam bijām spiesti lietot dārgu ķīmiju, kas attīra un atdzelžo ūdeni, tagad uzstādītā iekārta lētāk nodrošina kvalitatīvu ūdeni un ir videi draudzīgāka. Govis vairāk dzer ūdeni, un tām arī labāk izmantojas minerālvielas un vitamīni,” stāsta Andris Krastiņš.

Pirms ūdens attīrīšanas iekārtas izvēles tērvetnieki Vācijā apmeklēja līdzīgu saimniecību ar 3200 govīm, kurai arī pirms atdzelžošanas iekārtu uzstādīšanas bijušas problēmas ar dzelžainu ūdeni, piena ieguves un uzglabāšanas telpās sienas, kur tiek mazgāts ar ūdeni, bijušas dzelteni brūnas. Tagad pamazām arī Tervetes fermā sienas kļūst tīrākas un baltākas. Tērvetnieku izvēli par labu Remon ietekmējusi gan cena, gan serviss, jo attālinātā iekārtas uzraudzība nesadārdzina pakalpojumu. Jebkura kļūda tiek paziņota monitoros Vācijā, arī saimniecībā nonāk šī informācija, bet speciālisti, protams, zina, kā risināt problēmu. „Noteicošais bija piedāvātais serviss un finanšu ekonomija, ko iegūstam, uzstādot šīs iekārtas, jo esam aprēķinājuši, ka šī investīcija mums atmaksāsies apmēram septiņos gados,” pārliecināts A. Krastiņš.

Nākotne un attīstība
Remon pārstāvji Latvijā plāno pakāpenisku attīstību, lai cilvēkiem veidotos izpratne, ka atdzelžošanas iekārtas nodrošina nemainīgas kvalitātes ūdeni un ka iekārtai ir nodrošināts pilns serviss.

„Plānojam tuvākā nākotnē kopā ar LLKC veikt pētījumu par ūdens kvalitātes ietekmi uz fermas ekonomiku, lai kvalitatīva ūdens izmantošanas ieguvumus varētu pamatot ne tikai teorētiski, bet jau ar mērījumiem un datu apkopojumiem,” noslēgumā uzsver Gints Linavskis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...