, .
partlycloudy_day 12.4℃
Vārda dienu svin: Dzidra, Gunita, Loreta, Dzidris

Tirgotājiem nav jāpilda finansētāja funkcija

Ģirts VINTERS , 15-09-2021
Tirgotājiem nav jāpilda finansētāja funkcija

Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)

Lauksaimniecība ir viena no vadošajām Latvijas eksporta nozarēm, un Covid-19 krīzes apstākļos, kad vairākās citās nozarēs ir vērojams kritums, tai ir būtiska loma kopējo valsts makroekonomisko rādītāju izaugsmē. Pagājušajā gadā, kas aizritēja pandēmijas apstākļos, saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem augkopībā un lopkopībā bija vērojams kopējās produkcijas izlaides kāpums par 2.8 %. Varētu domāt, ka ar šādu pienesumu tautsaimniecībai finansējuma pieejamībai nevajadzētu būt problemātiskai. Taču reālā situācija liecina ko citu.

Kaut arī bankas pēc finanšu sektora un pandēmijas krīzēm lēnām atgriežas pie jaunu kredītu izsniegšanas lauksaimniekiem, to apjoms nespēj segt visas vajadzības. Lielai daļai banku ir sarežģīti izvērtēt un administrēt aizdevumus mazajām un vidējām saimniecībām. Nebanku finansētāju piedāvājumi ne vienmēr ir caurspīdīgi un lauksaimniekiem izprotami, bieži nebanku finansētāju reputācija rada nedrošību lauksaimniekos izmantot to pakalpojumus. Vadošo un nozarē zināmo nebanku finansētāju piedāvājums sākotnēji var šķist par dārgu, īpaši, ja to izmanto visu finanšu vajadzību segšanai ilgtermiņā.

Tā rezultātā daudzu gadu laikā ir izveidojusies sakropļota tirgus situācija, un lauksaimniekus lielā mērā finansē preču tirgotāji – minerālmēslu, ķīmijas, degvielas, tehnikas, rezerves daļu u.c. piegādātāji. Ja situāciju papēta dziļāk, tad top skaidrs, ka tas nav izdevīgi nevienai no pusēm. Kaut arī pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka šis finansējums ir par velti vai ļoti lēts, tā patiesībā ir ilūzija. Nauda vienmēr...

 

 

 

Pilnu rakstu lasiet Augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē

Pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, desmitā daļa – vairāk nekā 200 000 ha n...

Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana
Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana

Kā zināms, š.g. 8. martā Ministru kabinetā apstiprināta Ekonomikas ministri...

Mazie palīgi lielajos darbos
Mazie palīgi lielajos darbos

Viens no lielākajiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem Latvijā – SIA Vo...

Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?
Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?

Izrādās, katru dienu tualetes podā līdz ar atkritumiem noskalojam liela apj...