, .
clearsky_day 17.8℃
Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Tiešā sēja. Art vai neart?

eAgronom sadarbībā ar Agroresursu un ekonomikas institūtu (AREI) , 14-11-2023
Tiešā sēja. Art vai neart?

Saimnieks LV / 2023.gads (Septembris)

Lauksaimniecības nozarē arvien lielāku popularitāti iegūst minimālās apstrādes, t.sk. tiešās sējas tēmas. Balstoties uz diskusijām par piemērotāko augsnes apstrādi, ne viens vien lauksaimnieks ir sācis apsvērt – varbūt ir pienācis laiks izvērtēt savu augsnes apstrādes un sējas tehnoloģiju? Ņemot vērā Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) veikto pētījumu rezultātus par augsnes sablīvēšanos, to arot un nearot, vēlamies noskaidrot, vai tiešā sēja ir labākais augsnes apstrādes veids un kāpēc.

Kas ir tiešā sēja?
Tiešā sēja ir, kad kultūraugi tiek sēti iepriekš neapstrādātā, neartā laukā vai tādā, kur veikti pavisam nelieli priekšapstrādes darbi, piemēram, salmu izlīdzināšana, ja tas nepieciešams.

Šī gada pirmajā ceturksnī noslēdzās AREI (sadarbībā ar astoņām saimniecībām) pētījums, kurā, īstenojot Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstības (ELFLA) programmas projektu Progresīva zemkopības sistēma kā pamats vidi saudzējošai un efektīvai Latvijas augkopībai, secināts, ka, nearot augsni, tā potenciāli ir mazāk blīva un tās agrofizikālās īpašības uzlabojas.

Pētījumā tika salīdzināti trīs augsnes pamatapstrādes veidi – aršana, minimālā apstrāde un tiešā sēja. Dažādu saimniecību tipu (bioloģiskā, konvencionālā, ar lopkopību un bez) laukos tika noteikta augsnes penetrometriskā pretestība jeb spēks, kāds nepieciešams noteikta diametra koniska stieņa iespiešanai augsnē. Tāpat tika noteikts augsnes relatīvais mitrums un augsnes tilpummasa.

Jo daudzveidīgāka augseka, jo mazāks augsnes blīvums
Kā zināms, sējot starpkultūras, uzlabojas augsnes struktūra un auglība, kā arī neizmantotā slāpekļa akumulācija un augu barības vielu aprite. Tāpēc starpkultūru audzēšanai tiek pievērsta aizvien lielāka lauksaimnieku uzmanība, ko sekmē arī attiecīgie MK noteikumi par starpkultūru audzēšanu, paredzot platību maksājumus...

 

 

Pilnu rakstu lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sēšanas realitāte jaunā līmenī
Sēšanas realitāte jaunā līmenī

Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...

Letālie gēni – klusie slepkavas Holšteinas šķirnes ganāmpulkos
Letālie gēni – klusie slepkavas Holšteinas šķirnes ganāmpulkos

Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...

AS Smiltenes piens – ilgtspējīgas investīcijas un jauni piena produkti
AS Smiltenes piens – ilgtspējīgas investīcijas un jauni piena produkti

AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...

Vairāk piena no katra hektāra
Vairāk piena no katra hektāra

Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...