, .
partlycloudy_day 0.2℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Tehnikas risinājumi tiešās sējas (No-Till) tehnoloģijai

Kārlis MĒTRIŅŠ , 29-03-2023
Tehnikas risinājumi tiešās sējas (No-Till) tehnoloģijai

Saimnieks LV / 2021.gads (Novembris.)

Tiešās sējas (augsnes nekustināšana jeb angliski Zero-Tillage; No-Till) prakse pasaulē nav nekas jauns. Šis primāri ir veids, kā saimniecības strādā, piemēram, ASV, Kanādā, Austrālijā un ar vien plašāk Eiropā, lai augsni pasargātu no erozijas riskiem, barības vielu izskalošanās, saglabātu augsnē mitrumu, saglabātu un uzlabotu augsnes auglību un veselību, kā arī mazinātu lauksaimniecības negatīvo ietekmi uz vidi.

Šīs prakses galvenais uzdevums ir pēc iespējas mazināt augsnes kustināšanu, veicināt, lai laukos vienmēr aktīvi augtu saknes un augsne būtu nosegta ar biomasu (starpkultūras), piekopt ilgtspējīgu augu maiņu, lai mazinātu slimību un kaitēkļu riskus pamata kultūraugiem, kā arī augu maiņas ietvaros uzlabot viendīgļlapju un divdīgļlapju nezāļu apkarošanas efektivitāti. Lai ar panākumiem izmantotu šo tehnoloģiju savā ražošanas modelī, liela nozīme ir saimnieka zināšanām, izpratnei un vēlmei izglītoties papildus.

Kādus ieguvumus sniedz No-Till tehnoloģija
• Salīdzinoši mazāki ieguldījumi tehnikas iegādei un uzturēšanai. Strādājot pēc šīs tehnoloģijas, pietiek ar salīdzinoši mazākas jaudas traktoru (arī pēc iespējas vieglāku), No-Till sējmašīnu, miglotāju, kliedētāju, rugaines (salmu) ecēšām.
• Ietaupītas degvielas izmaksas. No-Till tehnoloģijas pamatdarbi ir ecēšana (1–2 reizes) un sēšana. Kā liecina pieredze, kopējais degvielas patēriņš uz hektāru, ecējot un sējot, ir līdz 15 l/ha.
• Mazākas tehnikas parka remonta un apkopju izmaksas.
• Krietni mazākas darba spēka izmaksas uz hektāru.
• Papildu ienākumi, saņemot oglekļa kredītus.
• Iespēja saņemt atbalsta u.c. maksājumus tiešās sējas tehnoloģijas īstenošanai.

Pasaule mainās, vides un klimata politikā arvien vairāk tiek akcentēta lauksaimniecības ietekme uz vidi. Konservējošā lauksaimniecība kļūst arvien populārāka, arī Eiropā. Nozīmīgs solis šīs tehnoloģijas uzsākšanai ir atbilstošas sējmašīnas izvēle.

Horizon Agriculture ir angļu uzņēmums, kas ražo No-Till sējmašīnas darbam visdažādākajos apstākļos un ir piemērotas dažāda tipa augsnēm.

NoTill sējmašīnas Horizon DSX tiek ražotas Spaldingā (Anglija), kur jaunā un modernā ražotne tika atklāta 2019. gadā un atrodas tikai 8 km attālumā no ražotāja saimniecības, kas kalpo kā galvenā produktu testēšanas vieta. Šīs piekabināmās pneimatiskās sējmašīnas ir pieejamas ar darba platumu 4–9 m. Aiz jaunā nosaukuma lauksaimniecības tehnikas tirgū stāv komanda ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi lauksaimniecībā, agronomijā un inženierbūvē. Galvenā ražotāja filozofija ir piedāvāt uzticamu augstākās kvalitātes tehniku ilgtspējīgai lauksaimniecībai, ar zemām izmaksām ilgtermiņā un ilgu kalpošanas laiku. Sējmašīnas ir ražotas tā, lai vēlāk būtu iespējams palielināt darba platumu un vienkārši veikt uzlabojumus, piemēram, aprīkojot ar dažādiem papildu mezgliem un risinājumiem (salmu tīrītāji, šķidro mēslojumu iestrāde u.c.), lai celtu darba efektivitāti. Piemēram, sējmašīnai ar 4 m darba platumu nākotnē to būtu iespējams palielināt līdz 6 m.

DSX sējmašīna ar šķidro mēslojumu iestrādi.

Sēklas iestrādes tehnoloģija
Horizon DSX disks ir novietots ieslīpi – 15o vertikāli un nedaudz horizontāli, lai imitētu arkla vērstuves darbību, augsni paceļot, iestrādātu sēklu un maigi aizvērtu ar piespiedēju.
Galvenās šāda dizaina priekšrocības:
• Nav nepieciešams tik liels spiediens uz sējdisku, jo disks griežoties dabiski spiežas augsnē, tā samazinot sējrindas pārblīvējumu, it īpaši apstākļos ar lielu augu atlieku daudzumu.
• Salīdzinājumā ar citu ražotāju sējmašīnām sēšanas procesā augsne tiek kustināta ļoti maz.
• Relatīvi maza nepieciešamā traktora jauda un svars (6 m sējmašīnai uz līdzena lauka nepieciešami 140–170 ZS), mazāks degvielas patēriņš un mazāka augsnes blīvēšana.

Katras sējrindas sēklas iestrādes dziļums tiek regulēts ar sējdiska sāna gumijas atbalsta riteni (kalpo arī kā aktīvs sējdiska tīrītājs un lai neļautu atvērēja diska paceltai augsne tikt izmestai). Šāda veida vienmērīga dziļuma nodrošināšana ir pārāka par dizainu, kur dziļums tiek iestatīts ar aizmugurējo piespiedēja riteni, jo sēšanas dziļums tiek noteikts attiecīgi pret sēklas izbires punktu un ir vienmērīgāks atkarībā no lauka reljefa.

Aiz sējdiskiem ir iespējams uzstādīt piespiedēja plāksnītes, kuras aiz diska slīd pa vadziņu, uzlabo sēklas novietojumu vadziņas apakšā un sēklas kontaktu ar augsni, kā arī mazina gaisa kabatu risku. Šis aprīkojums ir īpaši piemērots sēšanai sausos apstākļos un seklā dziļumā.

Liela problēma No-till sējmašīnām ir vadziņas aizvēršana. Katrs DSX sējmašīnu aizvērējs ir aprīkots ar pneimatisku spilvenu, kura spiedienu ir iespējams regulēt no traktora kabīnes (regulējams spēks 6–90 kg diapazonā atkarībā no apstākļiem). Aizvērējs ir robots metāla disks. Savu darbu veic ļoti labi pat smagā, mālainā augsnē. Tam ir regulējams darba leņķis. Horizon piedāvā dažāda veida aizvērējus, bet primāri tiek izmantoti metāla diski.

Sējmehānisms ar sējmašīnas rāmi ir savienots, izmantojot izturīgu paralelograma konstrukciju, kas ražota no izlieta tērauda. Visiem kustīgiem savienojumiem ir izmantotas PTFE bronzas/tērauda bukses (4 gab. uz sējrindu) un asīm slēgtie gultņi, kas neprasa ikdienas smērēšanas/eļļošanas darbus. Paralelograma dizains nodrošina 320 mm vertikālo gājienu labai akmens aizsardzībai un nevienmērīgam lauka reljefam. Atvērēja diskam kopējot augsni, nemainās tā darba leņķis. Katra sējrinda ir aprīkota ar hidraulisku cilindru, kas ļauj katra diska spiedienu uz augsni palielināt līdz 60 bar. Šāds spiediens gan jāizmanto ļoti reti. Papildus sējdisku noslogošanai iespējams izmantot aizmugurējos sējmašīnas pacelšanas/nolaišanas cilindrus. Tie atvieglo sējmašīnas apgriešanu lauku galos, kā arī atvieglo sējmašīnas iestatīšanu un apkopi.

Sējdiski ir novietoti divās rindās, katra sējrinda ir pamīšus priekšējai un aizmugurējai rindai. Standartā iespējams sējmašīnas aprīkot ar dažādām rindstarpām 16.7–25 cm. Katru sējrindu ir iespējams pacelt, lai sētu platākās rindstarpās bez sējmehānisma nodiluma un augsnes kustināšanas.

Strādājot ar pneimatiskajām sējmašīnām, ir ļoti svarīgi, lai sēkla vadziņā iekristu ar savu svaru un netiktu izpūsta no vadziņas pārlieku lielā gaisa apjoma dēļ. DSX sējmašīnas ir aprīkotas ar, iespējams, labākiem cikloniem tirgū (D-Cup, Austrālija), garantējot simtprocentīgu gaisa apjoma izvadīšanu no sēklvada, pirms sēkla tiek novadīta vadziņā. Tas sniedz vairākas priekšrocības:
• sēkla iekrīt vadziņā ar savu svaru, nav sēklas izpūšanas riska;
• iespējams palielināt hidrauliskā ventilatora apgriezienus, tādējādi samazinot sēklvadu bloķēšanās risku (pārlieku liels ventilatora ātrums var kaitēt sēklai un paātrināt sēklvadu dilšanu);
• zābaciņa nosprostošanās gadījumā sēkla ar lieko gaisa apjomu tiek pūsta ārā no ciklona, ko operatoram ir viegli pamanīt.

DSX sējmašīnas sējrinda.

Tvertne un izsējas dozēšana
Sējmašīnas ir aprīkotas ar centrālo sēklas materiāla uzpildes tvertni (tilpums 4700 l), ko var sadalīt trīs daļās, tā nodrošinot līdz trīs produktu sēšanu vienlaicīgi. Sēklas izsējas dozatori ir elektroniski pieskaņojami sēklas dozēšanai, izmantojot GPS radaru. Dozēšanas mehānisms izgatavots no nerūsējošā tērauda un plastmasas, lai pasargātu šo mezglu no korozijas. Tvertņu izbires ir aprīkotas ar šīberiem, lai būtu iespējams nomainīt dozēšanas rullīšus arī ar piepildītu tvertni. Katrs tvertnes nodalījums ir aprīkots ar diviem līmeņa sensoriem. Sējmašīnas ir iespējams aprīkot ar šķidrā mēslojuma iestrādes sistēmu, kur mēslojuma tvertne var tikt uzstādīta uz sējmašīnas un/vai arī uz traktora priekšējās uzkares.

Sējrindas virsskats.

Precision Planting aprīkojums
Viena no Horizon priekšrocībām ir tās ciešā sadarbība ar ASV uzņēmumu Precision Planting, kas ražo dažāda veida inovatīvas tehnoloģijas, kas uzlabo tiešās sējas sistēmas efektivitāti un sējmašīnas veiktspēju. Sējmašīnas iespējams aprīkot ar Precision Planting tehnoloģijām:
CleanSweep – spuraini augu atlieku (salmu) tīrītāji pirms sējdiskiem. Pneimatiski regulējami no kabīnes. Ieteicamais rindstarpas attālums, tos lietojot abās rindās, – sākot no 20 cm.
SeederForceSeederForce ir automatizēta katras sējrindas individuāla spiediena spēka regulēšanas sistēma, izmantojot noslodzes sensorus (pieejams no 2022. g.).
SmartFirmer – augsnes sensors. Mēra organisko vielu saturu, temperatūru, mitrumu, sniedz saimniekam plašāku informāciju mēslošanas plāna izstrādei. Primāri tiek aprīkots ar Horizon PPX precīzās izsējas sējmašīnām.

Lai uzzinātu vairāk par Horizon Agriculture tiešās sējas tehniku, sazinieties ar Horizon Agriculture pārstāvi Latvijā SIA Graintech.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...