, .
cloudy 14.8℃
Vārda dienu svin: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Swedbank un "Arbonics" piedāvā atbalsta veidu, lai sekmētu jaunu meža platību rašanos

Swedbank , 11-09-2023
Swedbank un "Arbonics" piedāvā atbalsta veidu, lai sekmētu jaunu meža platību rašanos

Finansējums jaunu mežu stādīšanai - to piedāvā Swedbank sadarbībā ar klimata tehnoloģiju jaunuzņēmumu “Arbonics”. Aizdevuma mērķis ir sniegt atbalstu zemes īpašniekiem, kuri veic saimniecisko darbību, tādejādi veicinot jaunu meža platību rašanos. Aizdevumu iespējams izmantot, lai segtu sākotnējās apmežošanas izmaksas. 

Viens hektārs bērzu meža ar labu augsni 60 gadu laikā piesaista gandrīz 360 tonnas oglekļa uz vienu hektāru. Ja noteiktās kvalitātes oglekļa kredītu tirgus cena ir, piemēram, 50 eiro, apmežošanas projekts, pārdodot oglekļa kredītus uzņēmumiem, nopelna aptuveni 18 100 eiro par hektāru. Vienības cena var manīties un tirgus analītiķi lēš, ka šī summa piecu vai desmit gadu laikā var pieaugt. Pirmie kredīti tiek ģenerēti pirmos piecus gadus, un tas ir tas brīdis, kad zemes īpašnieks saņems pirmos ienākumus, taču nepieciešamas investīcijas, lai uzsāktu apmežošanu. 

Latvijā koku stādi un stādīšana var izmaksāt līdz pat 1500 eiro par hektāru, kas ir ievērojamas sākotnējās izmaksas zemes īpašniekiem, kuri vēlas veikt apmežošanu, tāpēc radīts jaunais aizdevuma veids. Lai tam pieteiktos, zemes īpašniekiem jāpārbauda īpašuma atbilstība un potenciālā apmežošanas stratēģija, veicot oglekļa iespēju analīzi, ko nodrošina “Arbonics” platforma, izmantojot datos balstītu metodi. Tā pārbauda gan zemes piemērotību apmežošanai, gan sniedz sākotnējās aplēses par ienākumiem no oglekļa kredītu pārdošanas. Ņemot vērā minētās analīzes rezultātus kā vienu no aspektiem, Swedbank piedāvās apmežošanas aizdevumu zemes īpašniekiem. 

Partnerības ietvaros klimata tehnoloģiju jaunuzņēmums veiks apmežošanas darbības klimata ieguvumu analīzi un atbalstīs zemes īpašniekus, nodrošinot visu nepieciešamo dokumentāciju aizdevuma pieteikumam. Savukārt Swedbank piedāvās finansējumu jauna meža ierīkošanai ar labākiem nosacījumiem. Abas iesaistītās puses ir pārliecinātas, ka šis ir viens no instrumentiem, kā mazināt klimata pārmaiņas.

Kā viena no reģiona vadošajām bankām, par vienu no savas darbības galvenajiem mērķiem esam nosprauduši ilgtspējīgas nākotnes veidošanu. Lai nodrošinātu, ka klimatam draudzīgas investīcijas kļūst arvien izplatītākas zemes īpašnieku vidū, paplašinām finansējuma produktu klāstu, piedāvājot mūsu klientiem atbalstu ilgtspējīgāku izvēļu veikšanai. Minētā sadarbība nodrošinās ērtāku un efektīvāku finansējuma iegūšanu mūsu klientiem,” norāda Swedbank Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs Jānis Zaļums. 

Esam pārliecināti, ka finanšu nozare kļūst par spēcīgu instrumentu cīņā pret klimata pārmaiņām, tāpēc esam gandarīti par sadarbību. Šī partnerība iemieso būtiskas pārmaiņas banku nozarē, finansējot ilgtspējīgākas un klimatam draudzīgākas izvēles,” stāsta “Arbonics” līdzdibinātājs Kristjans Lepiks.

Pirmreizējā apmežošana ir process, kurā notiek meža stādīšana zemē, kas līdz šim izmantota citos veidos vai nav tikusi izmantota vispār. Meža stādīšana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā cīnīties ar klimata pārmaiņām, jo meži ir viena no nedaudzajām dabiskajām ekosistēmām, kas var uzkrāt oglekli un palīdzēt kompensēt cilvēku radītās CO2 emisijas. Zemes īpašniekiem, savukārt, šī ir iespēja piedalīties brīvprātīgajā oglekļa tirgū, gūstot papildu ienākumus no oglekļa kredītiem. Brīvprātīgais oglekļa kredītu tirgus šobrīd ļoti strauji attīstās. Sistēma, kas paredzētas oglekļa kredītu maiņai, proti, siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai, novēršanai vai izņemšanai, kļūst populāra arī Latvijā, un mežu vai zemju īpašnieki aizvien aktīvāk interesējas par šīm iespējām nodarboties. 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sāksies stirnu āžu medību sezona
Sāksies stirnu āžu medību sezona

Šā gada 1. jūnijā sāksies stirnu āžu medību sezona. Savukārt stirnu kazu un...

Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam
Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam

Uzdod savu jautājumu par kādu ar mežsaimniecību saistītu tēmu - MKPC konsul...

Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība
Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība

Ikvienam zemes īpašniekam būtu jāzina, ka viņš ir atbildīgs par dabas vērtī...

PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsācis meža dzīvnieku vakc...