, .
partlycloudy_night 12.8℃
Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

STOP nelegāliem un viltotiem augu aizsardzības līdzekļiem

Margita TOMSONE , 15-04-2021
STOP nelegāliem un viltotiem augu aizsardzības līdzekļiem

Saimnieks LV / 2019.gads (Maijs.)

Ikviens lauksaimnieks sastopas ar situācijām, kad nepieciešams izmantot dažādus augu aizsardzības risinājumus kultūraugu slimību, nezāļu un/vai kaitēkļu apkarošanai. Viens no efektīvākajiem ir ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu (turpmāk AAL) lietošana gadījumos, kad ar citām metodēm nav iespējams apkarot kultūraugiem kaitīgos organismus.

Ar katru gadu samazinās pieejamo ķīmisko AAL klāsts lauksaimniekiem. Tā iemesls ir darbīgo vielu pārvērtēšanas process Eiropas Savienībā, kura rezultātā ievērojams skaits lauksaimniekiem līdz šim pieejamo darbīgo vielu tiek izņemtas no atļauto darbīgo vielu saraksta. Jaunu produktu ienākšana tirgū notiek daudz lēnāk. Lai izveidotu jaunu AAL, nozarei ir nepieciešami vairāk nekā desmit gadus ilgi pētījumi un pārbaudes, kā arī ieguldījumi simtiem miljonu eiro apmērā līdz jauna produkta nonākšanai tirgū. Jāpiebilst, ka prasības AAL laišanai tirgū Eiropas Savienībā ir vienas no augstākajām pasaulē.

Samazinoties legāli pieejamiem AAL, pieaug risks nelegālo un viltoto AAL izplatīšanai Eiropā, tajā skaitā arī Latvijā. Viltotie un nelegālie AAL Eiropas tirgū galvenokārt ienāk kontrabandas vai nelegāla paralēlā importa ceļā, Latvijā pamatā no Krievijas, Baltkrievijas, arī Lietuvas. Viltotie AAL nav pārbaudīti, līdz ar to nav zināma to ietekme uz vidi un cilvēku un dzīvnieku veselību, turklāt to efektivitāte ir apšaubāma. Nelegālu AAL sastāvā var būt ķīmiskās vielas, kas nav atļautas Eiropas Savienībā. Tas rada lielu risku cilvēku veselībai, videi un ekonomikai. Būtiskākie riski – 1) bīstami veselībai, 2) piesārņo vidi, 3) samazina vai iznīcina ražu un 4) atstāj nezināmas izcelsmes atliekvielas pārtikas produktos.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas 2015. gada ziņojumu viltotie pesticīdi veido apmēram 10 % no ES AAL tirgus, taču tas varētu būt ievērojami lielāks to nepietiekamā novērtējuma dēļ, atkarībā no dalībvalsts īpatsvars var būt atšķirīgs. Kārdinājums iegādāties nelegālus vai viltotus AAL varētu būt diezgan liels, jo, pirmkārt, to cenas ir daudz zemākas par oriģinālā produkta cenu. Otrkārt, joprojām ir iespēja lietot produktu, kas satur it kā zināmu darbīgo vielu, neraugoties uz tā lietošanas aizliegumu Eiropā. Iegādājoties šādus produktus, lauksaimnieks atbalsta nelegālu un noziedzīgu darbību (tirdzniecību). AAL ir kļuvuši par ienesīgu biznesu noziedzīgām grupām. Ja nelikumīgi AAL ražotāji būtu viens uzņēmums, tas būtu pasaulē ceturtais lielākais uzņēmums.

Lai pievērstu uzmanību šai pieaugošajai problēmai, mēs − Latvijas augu aizsardzības līdzekļu ražotāju un tirgotāju asociācija (LAALRUTA) sadarbībā ar Valsts augu aizsardzības dienestu (VAAD) veicam izglītojošu un informatīvu kampaņu STOP nelegālie augu aizsardzības līdzekļi. DOMĀ, KO TU PĒRC, ar kuras palīdzību aicinām lauksaimniekus vērst uzmanību uz riskiem, lietojot nelegālus un viltotus AAL. Kampaņa tiek īstenota caur AAL tirdzniecības punktiem un pierobežas joslā, jo īpaši ar Krieviju un Baltkrieviju, kur savu atbalstu ir snieguši Pārtikas un veterinārā dienesta fitosanitārās robežkontroles pārstāvji.

Kas jāzina lauksaimniekam? Lai pasargātu sevi un savu saimniecību no nelegāliem un viltotiem AAL, jāņem vērā septiņi pamatnosacījumi:
1) Iegādājies tikai Latvijā reģistrētus AAL licencētās tirdzniecības vietās. Tās var atrast VAAD mājaslapā.
2) Neiegādājies AAL no anonīmiem, nezināmiem pārdevējiem, kas piedāvā AAL internetā, ielu tirdzniecības vietās, pa tālruni vai no privātajiem tirgotājiem.
3) Vienmēr esi piesardzīgs pret īpašiem piedāvājumiem un/vai ļoti lielām atlaidēm. Ja rodas šaubas, jautā savam piegādātājam, no kurienes nāk AAL un kas ir tā izplatītājs.
4) Pārbaudi, vai iepakojums ir cieši noslēgts un nav bijis atvērts, vai marķējums ir latviešu valodā.
5) Ja tev produkts ir zināms, pārliecinies, vai tā krāsa un izskats atbilst gaidītajam.
6) Pārbaudi, vai informācija par piegādāto preci pareizi norādīta rēķinā un atbilst pasūtījumam un piegādātajam produktam. Pārliecinies, ka rēķinā norādīts pilns produkta nosaukums, daudzums, cena, iegādes datums. Ja ir kāda neatbilstība, pieprasi jaunu rēķinu vai nodod preci atpakaļ piegādātājam.
7) Ja tu šaubies, vai AAL ir atļauts lietošanai, konsultējies ar VAAD inspektoru vai meklē Augu aizsardzības līdzekļu sarakstu VAAD mājaslapā www.vaad.gov.lv > Reģistri un saraksti > Augu aizsardzība

Svarīgi atcerēties, ka viltota un nelegāla AAL izplatīšana, glabāšana un lietošana ir administratīvi sodāma rīcība. Rūpēsimies par savu un līdzcilvēku veselību, vidi un drošu pārtiku!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...