VAAD reģionālo nodaļu prognožu jomas speciālisti izvērtējuši iepriekšējā gada sezonas laukaugu (labību, rapša un pākšaugu) slimību un kaitēkļu novērojumu rezultātus un, ņemot vērā tos un iespējamos laika apstākļus šī gada veģetācijas periodā, prognozējuši būtiskāko slimību un kaitēkļu attīstību 2022. gada sezonai.
2021. gads ar vidējo gaisa temperatūru +7.0° C bija 0.2°C siltāks par klimatisko standarta normu (1991. - 2020. gads). Ņemot to vērā, 2021. gads bija jau 9. secīgais gads, kurš ir siltāks par klimatisko standarta normu. Kopējais nokrišņu daudzums Latvijā 2021. gadā bija 676,3 mm, kas ir 1% zem gada normas. Vislielākais nokrišnu daudzums tika reģistrēts Rucavā - 1062,7 mm un tas bija lielākais gada kopējais nokrišņu daudzums, kas novērots šajā novērojumu stacijā, bet vismazākais nokrišņu daudzums fiksēts Dobelē - 470,8 mm. Gada laikā bija gan ievērojami aukstuma periodi, kuru ietekmē bija stiprākais sals pēdējo gadu laikā, kā arī gandrīz mēnesi ilgs karstuma periods. Vissaulainākais gads bija valsts dienvidrietumos, kur atsevišķās vietās Saule spīdēja līdz pat 160 stundām ilgāk kā ierasts, savukārt valsts galējie ziemeļaustrumi bija vienīgā vieta valstī, kur Saule spīdēja mazāk nekā parsti - līdz 80 stundām mazāk nekā vidēji 1983. - 2020. gadu periodā.
2021./2022. gada ziema līdz šim bijusi ar diezgan mainīgiem laika apstākļiem – īsi sala periodi mijas ar atkušņiem un sniega sega ir nenoturīga. Šobrīd par ziemāju un rapša pārziemošanu vēl pāragri spriest, jo vēl priekšā ziemas pēdējais mēnesis - februāris, kas var vēl pārsteigt gan ar salu, gan sniegu. Dotajā brīdī vairāk apdraudētas ir sējumu zemākās vietas, kurās atkušņa laikā ir sakrājies ūdens, kas ir sasalis. Ja tas saglabāsies ilgāku laiku, tad ziemāji vai rapsis šajās vietās var arī nepārziemot.
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Zemgales reģionam
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Kurzemes reģionam
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Ziemeļvidzemes reģionam
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Dienvidvidzemes reģionam
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Sēlijas reģionam
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Latgales reģionam
Laukaugu slimību un kaitēkļu attīstības prognoze Pierīgas reģionam
Monitoringa datiem iespējams sekot līdzi VAAD mājaslapā.
No šā gada 15. maija lauksaimnieki var iesniegt projektu pieteikumus divās ...
No 2025. gada 15. aprīļa līdz 22. maijam lauksaimnieki Elektroniskajā piete...
Aizvadītā gada ceturtajā ceturksnī lauksaimniecības produkcijas vidējā cena...
Pārtikas un veterinārais dienests aicina praktizējošos veterinārārstus uz m...