, .
clearsky_day 6.2℃
Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Slaukšanas iekārtu plānveida apkopes – izmaksu ietaupījums

Rolands Kursišs , 08-04-2021
Slaukšanas iekārtu plānveida apkopes – izmaksu ietaupījums

Saimnieks LV / 2019.gads (Marts.)

Mūsdienīga piena ražošanas ferma ir moderns ganāmpulka vadības, slaukšanas, dzesēšanas, barošanas un kūtsmēslu izvākšanas iekārtu komplekss, kas atvieglo ikdienas darba soli piena ražošanā. Piensaimnieki, izmantojot ES fondu atbalsta programmas, nav žēlojuši līdzekļus, laiku un darbu, lai modernizētu iekārtas, bet daudzi piemirst, ka nepārtraukti jāseko arī to tehniskajam stāvoklim un jāveic regulārās apkopes, diagnostika un, ja nepieciešams, remonts.

Veicot regulāras apkopes, ilgtermiņā tiek ietaupīts gan laiks, gan līdzekļi, saglabājas piena kvalitāte un − pats galvenais – netiek traumētas govis. Apkopes plānojot, vadoties no pieredzes, ar individuālu pieeju katram klientam iespējams sasniegt labāko rezultātu. Saimniecībās, kurās veic plānveida apkopes un profilaktisko apskati, neplānoti bojājumi un remonti, kā arī stresa situācijas praktiski tiek izskaustas, līdz ar to iekārtu lietošanas izmaksas kopumā samazinās, kas nestabilu piena cenu apstākļos ir ļoti svarīgs faktors.

Apkopju intervāli ir dažādi: darba stundas, mēnešu serviss, slaukšanas reizes – tas tiek pielietots pēc iekārtas specifikācijas. Kas notiek ar slaukšanas iekārtām, ja apkopes neveic laikus? Svarīgākais slaukšanas procesa parametrs ir vakuuma lielums, pulsatoru darbības kvalitāte un pupu gumiju stāvoklis, kam ir tieša ietekme uz tesmeņa veselību. Ja šie faktori netiek ievēroti, tad slaukšanas procesu govs izjūt šādi:

Kam jāpievērš uzmanība slaukšanas iekārtu uzturēšanā
Jāseko, lai darba vakuums pupu gumijās būtu vienāds gan piena pusē, gan vakuuma pusē, kur to ietekmē noplūdes sistēmā, regulatora nepareiza darbība, vakuumvada aizsērēšana. Vakuums vajadzīgs arī pulsatoram, kas ir slaukšanas procesa sirds. Ja pulsators darbojas labi, tad dzīvnieks ir izslaukts, veselīgs un mierīgs. Pulsators darbojas tandēmā ar slaukšanas aparātu (ķekaru), lai iegūtu pienu. Nepieciešama pulsatora regulāra plānveida apkope un katras tā vienības darba parametru pārbaude. Pretējā gadījumā var būt problēmas ar slaukšanas stobriņu darbību un vakuuma izmaiņām tā starpsienu kamerā. Izmainās gaisa atsūkšanas fāze (A), vakuuma fāze (B), gaisa ieplūdes fāze (C), spiešanas fāze (D). Pulsatorus pārbauda ar PULSOTEST iekārtu, un, ja pulsatoram konstatē nepareizu darbību, parasti tiek regulēts pulsatora B un D fāzes garums. GEA pulsatoriem sūkšanas un masāžas taktu attiecība ir 64:36. Atsevišķām fāzēm ieteicamais garums:
A fāzei no 100 līdz 140 ms;
B fāzei no 450 līdz 500 ms;
C fāzei no 100 līdz 130 ms;
D fāzei no 220 līdz 280 ms.

Nespeciālists bez profesionālas iekārtas nevar izmērīt fāžu garumu, tāpēc ir svarīga regulāra profilaktiska pārbaude; parasti to apvieno ar plānveida apkopi. Slaukšanas aparāts (ķekars) arī jāuztur kārtībā – pupu gumijas mūžs ir ierobežots, jo gaismas, atmosfēras skābekļa, mazgāšanas procesā izmantoto mazgāšanas līdzekļu un pulsāciju cikliskās darbības rezultātā tās sasprēgā, zaudē savas fizikāli mehāniskās īpašības un vairs neatbilst ražotāja noteiktajiem norādījumiem, tātad ir jāmaina. Plaisu vietās sāk uzkrāties netīrumi. Pupu gumiju kvalitāte var zust arī ātrāk, tāpēc tās regulāri jāpārbauda un, ja nepieciešams, jānomaina. Slaukšanas aparāta (kolektora) piena un vakuuma šļūtenes nenomainot savlaicīgi un citu bojājumu gadījumā, papildus tiek piesūkts atmosfēras gaiss, kas ietekmē piena izvadīšanas procesu, netiek pienācīgi nodrošināta masāžas funkcija un tiek traumēti pupi, sākas iekaisumi. Taču tas nozīmē tēriņus ārstēšanai un zaudētu pienu.

Laikus veicot iekārtu un mezglu apkopes, tiek nomainītas nolietotās detaļas un veikta mezglu un mērierīču dignostika, lai iekārta neapstātos un neradītu citus bojājumus. Protams, arī īpašniekam ir regulāri jāseko vakuuma mērierīces rādījumam, uzsākot slaukšanu un mazgāšanu. Jānodrošina vakuuma telpās pietiekama ventilācija un tīrība. Bieži ir novērots, ka šajās telpās tiek žāvēti slaucēju priekšauti un zābaki, miltu maisi, telpa aizņemta ar citiem produktiem. Tas apgrūtina gaisa cirkulāciju un rada aizdegšanās riskus, kā arī traucē piekļuvi vakuumsūknim un rada papildu putekļus, piesārņojot filtrus.

Piena transportēšanas sistēmā būtiskākais ir savlaicīgi veikt apkopes piena mērkamerām, piena sūkņiem, lai piens, ko izslauc, tiktu tālāk uz dzesēšanas sistēmu. Piena sūkņiem slikti darbojoties, tas netiek sūknēts, notiek atmosfēras gaisa iesūkšana, slaucējam nemanot, veidojas burbuļi piena savākšanas traukā. Piena savācējam uzpildoties līdz drošības līmenim, tiek noslēgts vakuuma pievads, piena sistēmā pazūd vakuums un slaukšanas aparāti nokrīt no tesmeņa. Tāpēc piena savācējs ir jāuztur darba kārtībā, citādi, ja drošības līmenis tiks pārsniegts un netiks noslēgts vakuuma pievads, tālāk tas nokļūs vakuuma sistēmā – rezultāts ir bojāta vakuuma sistēma, pilnībā jāmazgā visas vakuuma caurules no vakuuma sūkņa līdz patērētājiem (pulsators, vakuuma regulators, vārsti utt.). Tas ir gan darbietilpīgi, gan sagādā liekus izdevumus saimniekam.

Mazgāšanas sistēmā nepieciešams savlaicīgi nomainīt detaļas, kas saistītas ar mazgāšanas līdzekļu dozēšanu un ūdens transportēšanu, gumijas savienojumiem, vārstiem. Ja apkopes netiek veiktas, agrāk vai vēlāk iekārtu nāksies remontēt. Šādi remonti bez apkopēm sanāk ievērojami dārgāk, jo tiek bojātas iekārtu un mezglu galvenās daļas. Ja maināmās daļas izdilst, saplīst, tad viss – putekļi, tehniskie līdzekļi, šķidrumi – nokļūst pie galvenās vadības ierīces elektrovadības vārstiem, rotoriem utt., kas veic svarīgas funkcijas iekārtas darbībā.

Vakuuma regulators, kas pilnīgi ir aizaudzis ar putekļiem un nepilda savas funkcijas.

Šis piedziņas agregāts varonīgi cīnās ar mēslu un netīrumu masu.

GEA jaunievedums un servisa pakalpojumi
Kompānija GEA seko, lai saimniekam tiktu piedāvāti maksimāli labākie produkti ar iespējami mazākām servisa izmaksām un lielāku darba efektivitāti. Šobrīd kā viena no inovācijām populārajām karuseļa tipa iekārtām ir GEA izstrādātais POSIFORM pozicionēšanas rokas modelis, kas ir ar mazākām servisa izmaksām un daudz stabilāku darbību.

Kā zināms, šī roka ir nepieciešama, lai atvieglotu aparāta pielikšanu, pareizāk novietotu slaukšanas aparātu slaucot un neradītu nepatīkamas slodzes uz dzīvnieka tesmeni un pupiem, aparātu noņemot. Šādas rokas ir slaukšanas aprīkojuma inovācija, ko nepiedāvā citi ražotāji. Šogad tiks uzsākta POSIFORM jaunināšanas programma.

GEA serviss veic fermu iekārtu auditu (FIA) fermās, kurām ir noslēgti servisa līgumi, – reizi gadā bezmaksas, pārējiem cena pēc vienošanās. Pēc FIA tiek novērtēts fermu iekārtu nolietojums, ganāmpulka piena kvalitātes rezultāti, ūdens kvalitāte un mazgāšanas līdzekļu lietošana. Ja ir konstatēti trūkumi, tad norāda, kādi uzlabojumi veicami, lai iekārtas darbotos bez atteikuma un dzīvnieki justos komfortabli. FIA ir iespējams veikt lielām un mazām saimniecībām.

Mūsu saimniekiem vienmēr interesē, kādas ir izmaksas citās valstīs. Šobrīd varam tikai salīdzināt servisa izmaksas – karuseļa un Side by Side (paralēlā) slaukšanas iekārtām pie mums serviss ir divas reizes lētāks nekā citās Eiropas valstīs. GEA iekārtu klientiem ar spēkā esošiem iekārtu plānveida apkopju līgumiem ir garantēts reģionālā servisa un GEA tehniskā dienesta atbalsts.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...