, .
fair_day 20.6℃
Vārda dienu svin: Ritma, Ramona

Šķirnes izkopšanai – zināšanas, kvalitāti un pacietību

Ruta Keiša , 11-07-2023
Šķirnes izkopšanai – zināšanas, kvalitāti un pacietību

Saimnieks LV / 2023.gads (Februāris)

Individuālais uzņēmums, bioloģiskā saimniecība Berka lauku sēta Kliņģeri Ventspils novada Tārgales pagastā ar aitkopību nodarbojas desmit gadus. Teju 300 aitu lielais Romanovas tīršķirnes ganāmpulks veidots astoņus gadus, pirms diviem gadiem tam piešķirts šķirnes prasībām atbilstošs statuss. Latvijā ir tikai divas šādas saimniecības, otra – Siguldas novada Krimuldas pagastā, kur strādā Svetlana un Māris Miķelsoni.

Andra Berka bērnībā uzkrātā pieredze vectēva mājās Ugāles pagasta Svētēs un 90. gados Kandavas lauksaimniecības tehnikumā iegūtā zemkopja izglītība savulaik Andri pamudināja kopā ar ģimeni atstāt pilsētas dzīvi Ventspilī un doties uz laukiem, lai vēlāk dibinātu savu saimniecību.

Izvēle par labu aitkopībai
Tārgales Kliņģeros saimniekošanu Andris Berks sācis kā privātpersona, nekādas ģimenes iestrādes pūrā nav bijušas. Kopā ar sievu Janu iegādājušies pirmās sešas Romanovas šķirnes krustojuma aitiņas un aunu. Jauno zemnieku uzmanību galvenokārt saistījusi Romanovas šķirnes piemērotība mūsu klimatam un tās ražība – viena aitu māte laiž pasaulē 3–4 jēriņus. Drīz Andris sapratis, ka parasts ganāmpulks, kā arī ierobežotie zemes resursi tāpat prasīs ieguldījumus, bet atdeve nebūs pilnvērtīga, tāpēc izlemts pievērsties ciltsdarbam. Pirmās zināšanas iegūtas pārraudzības kursos Jelgavā.

Andris Berks saka – ar to nepietiek, ka esi iegādājies lopiņus. Tad lielais, rūpīgais darbs kopā ar ciltslietu speciālistiem tikai sākas – ikgadēja regulāra ganāmpulka vērtēšana un šķirošana. Saimniecība sniedz primāro informāciju, lecināšanas un dzimšanas datumus un svarus, bet Latvijas datu centrā par katru ganāmpulka dzīvnieku tiek veidota datu bāze ar detalizētu pārraudzības informāciju – vērtēšanā iegūtajiem datiem. Pirms saņemt tīršķirnes ganāmpulka statusu, jāizpilda ļoti augstas kvalitātes un arī kvantitātes prasības, jābūt vismaz 20 aitu mātēm. Komisija izvērtē saimniecību gan uz vietas, dabā, gan visu dokumentācijā fiksēto.

Zinātne dzīvē darbojas
A. Berks uzsver, cik milzīga nozīme ir vēlmei mācīties un prasmei ieklausīties tādos speciālistos kā Daina Kairiša. (Red. piez.: Izcilā zinātniece un pedagoģe Dr. agr. Daina Kairiša konkursā Sējējs 2022 saņēma balvu nominācijā Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā.) Vaislas šķirnes izkopšanā darbs notiek saskaņā ar Romanovas šķirnes aitu audzēšanas programmu. Latvijas zinātnieku izstrādātais dokuments, kur viena no autorēm ir arī profesore Daina Kairiša, 20 lappusēs precīzi definē šķirnes audzētāju mērķus un uzdevumus, nosaka ģenētiskās kvalitātes novērtēšanas un vaislai audzējamo aitu, teķu un jēru snieguma pārbaudes kritērijus, nepieciešamo aitu māšu skaitu šķirnes ganāmpulka statusa iegūšanai utt. Programmas īstenošanai izmanto Romanovas šķirnes aitas, kuru 3. priekšteču paaudzē R asinība ir vismaz 75 %.

 

 

Pilnu rakstu lasiet Februāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...