Situācija piena nozarē varētu stabilizēties pēc diviem līdz trīs mēnešiem, kad svaigpiena iepirkuma cena nostabilizēsies 40 līdz 50 centu robežās par litru piena, šodien raidījumā "Krustpunkts" prognozēja Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja, ka pērn, piena iepirkuma cenai palielinoties, piena ražotājiem bija iespēja strādāt ar peļņu, kas ir nedaudz virs pašizmaksas, kā arī sākt atdot paņemtos kredītus. Savukārt patlaban, cenai strauji samazinoties, pastāv risks, ka tuvākajā nākotnē vairāki ražotāji savu darbību pārtrauks.
Šolks skaidroja, ka piena iepirkuma cenu nosaka tirgus - tā kā 65% Latvijā saražotā piena tiek eksportēts svaigpiena vai pārstrādāta piena produktu veidā, piena iepirkuma cena Latvijā ir atkarīga no situācijas Eiropā. Patlaban Eiropā "visa ir par daudz" un ir veidojies sviesta, sauso produktu un industriālo piena produktu uzkrājums, kā rezultātā mazinājies to pieprasījums un cena. Mazinājies ir arī pieprasījums un cena piena produktu izejvielai - svaigpienam.
Vienlaikus Gūtmanis stāstīja, ka patlaban ganāmpulki tiek baroti ar pērnā gada ražu, kas tika iepirkta par salīdzinoši augstām cenām, tādēļ pašreizējā zemā piena iepirkuma cena neatsver zemnieka ilgtermiņa izdevumus piena ražošanai.
Savukārt Šolks piebilda, ka zemā iepirkuma cena neietekmēs piena produktu pārdošanas cenu, jo arī piena pārstrādātāji pienu ir iepriekš iepirkuši par augstām cenām, un šie produkti jau stāv saražoti noliktavās.
Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis gan norādīja, ka piena produktu cenu kāpums veikalos ir apstājies, bet samazinājums varētu būt gaidāms vasaras sakumā, kad samazināsies vispārējie veikalu izdevumi.
Tāpat viņš uzsvēra, ka divas trešdaļas no Latvijā pārdotajiem piena produktiem ir ražoti Latvijā, tostarp no visiem pārdotajiem krējumiem un skābpiena produktiem 90% ir ražoti Latvijā, savukārt no jogurtiem - 50%.
Vienlaikus uz piena ražotāju lūgumu Zemkopības ministrijai (ZM) panākt piena iepirkumu cenu palielināšanu ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktors Zigmārs Ķinkāns atbildēja piesardzīgi.
Pēc viņa domām, pašlaik nav nepieciešams ar lēmumu pārsteigties, jo, pēc ZM datiem, piena iepirkuma cena janvāra sākumā, salīdzinot ar pērnā gada decembri, samazinājusies tikai par 4,6%. Viņš atzīmēja, ka piena iepirkuma cena ir cikliska, pēc pārprodukcijas seko cenu samazinājums, kā arī vasarā, kad tiek ražots vairāk svaigpiena, piena iepirkuma cena ir zemāka.
LETA jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija lūgusi zemkopības ministram Didzim Šmitam (AS) uzstādīt par mērķi piena lopkopībā Latvijā panākt vismaz Lietuvas līmeņa piena iepirkuma cenas.
Savukārt zemnieku piena ražotāju kooperatīva "Piena loģistika" valdes priekšsēdētājs Agris Ludriksons norādīja, ka, lai gan 2022.gada novembrī vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija sasniegusi rekordlielu apmēru un bija 49 centi par litru, janvārī piena iepirkuma cena daļai saimniecību samazinājusies par aptuveni 40%.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...