Dārzs un Drava / 2019.gads (Rudens.)
Selekcionārs un kolekcionārs Jānis Rukšāns siltumnīcās sīpolaugus stāda podiņos, jo tad vieglāk tos apkopt. Substrātu, ko puķkopis gatavo pats pēc savas receptes, podiņos maina katru gadu, otrreiz tas pats netiek lietots. Arī podiņi tiek gādāti jauni. Tas tiek darīts aiz piesardzības – lai nevarētu izplatīties slimības, ja tādas gadītos. Izbērto substrātu var labi izmantot, lai pielabotu kādus nelīdzenumus dārzā. Dārzs un Drava lūdza Jāni dalīties pieredzē, kā viņš sīpoliņus iestāda un novāc. Jānis augus sāk pārstādīt no veģetācijas beigām (parasti maija beigas – pirmie ir krokusi) un turpina visu vasaru līdz oktobrim. Beidzamās stāda tulpes. Tā kā kolekcijā pavisam ir aptuveni 6000 dažādību, sīpoliņu pārstādīšana prasa ilgu laiku. Redzējām, kā puķu sīpoliņus izņem no podiņiem un kā tos pēc apstrādes atkal sastāda – nu jau jaunajos podiņos un substrātā. Sīpolus nežāvē, bet pārstāda jau tajā pašā dienā. Audzējot plēves siltumnīcā, tie vasarā ir pasargāti no mitruma.
Jānim ir kāds stāsts par rozā krokusu. „Vienu krokusa sīpoliņu kāds japānis no manis nopirka par 500 EUR, jo tas bija viens no trim izteikti dzidri rozā krāsas krokusiņu sīpoliem. Otru par 200 EUR iegādājās kāds vācietis, bet trešais sīpoliņš joprojām ir man pašam. Krokusiem nav rozā krāsas ziedu, šo neparasto krokusu sugu – divus sīpoliņus – kāds vīrs bija uzgājis Kirgīzijā. Viņš vienu paturēja sev, otru atdeva man. Viņa dārzā sīpoliņš iznīka, palika vien manējais. No tā viena sīpola četru gadu laikā es varēju iegūt tikai trīs sīpoliņus, jo tie ļoti slikti vairojas.”
Vasarā, kad ciemojāmies Jāņa dārzā, lielā pavasara sīpolpuķu ziedu parāde jau sen bija beigusies un sācies sīpoliņu novākšanas laiks, bet vēlākie ziedētāji noteikti ir fotomirkļa vērti.
Sīpoliņu novākšana
Podiņu ar krokusiņu izber virs sieta un nosijā nost akmentiņus, ar tiem pēc tam varēs izlīdzināt ceļa bedres. Izlasa sīpoliņus, kas uz sieta ir labi redzami un saskaitāmi. Izber no poda substrātu. To darba beigās nogādā utur dārzā, kur kāda nelīdzena vieta sakārtojama.
Allium cardiostemon no Turcijas.
Sīpoliņu stādīšana
Podiņā ieliek līdz pusei sagatavoto substrātu, piespiež to ar stampiņu un ieber mazliet grants, lai sīpoliņus var likt uz grants slāņa. Tad uzliek sīpoliņu. Virs tā – vēl nedaudz grants un substrāta. Kopumā podiņā ir samērā daudz grants – lai nodrošinātu labu drenāžu. Smiltīs vai grantī ieliktais sīpols būs arī labāk pasargāts no slimībām, ja tādas būtu gadījušās substrātā. Jānis arī skaidro, kāpēc sīpolpuķes stāda šādā maisījumā: „ Kādu laiku es izmantoju paša sagatavotu velēnu zemi, bet šad un tad augi saslima ar fuzariozi, tāpēc tagad lietoju tikai pieminēto substrātu, kas gatavots no sterilas kūdras un grants.” Podiņos virspusē ap augiem apbērti akmentiņi, kas kalpo kā mulča, lai laistot augi neapšļakstītos ar zemi. Audzēšanas laikā divreiz nedēļā sīpolpuķes mēslo caur lapām, apsmidzinot ar 0,2 % Kristalona šķīdumu – veģetācijas sākumā lieto kompozīciju, kur vairāk slāpekļa, bet pēc noziedēšanas – kur mazāk slāpekļa, bet vairāk fosfora un kālija.
Amerikas suga Allium acuminatum.
Jāņa Rukšāna substrāts sīpolpuķēm
Substrātu, kas sastāv no 3 daļām smilts/grants un 1 daļas kūdras, kam pievieno dolomīta miltus, krītu, minerālmēslus), pieredzējušais sīpolpuķu selekcionārs un kolekcionārs gatavo šādi. Saber kaudzē un kārtīgi sajauc
• 51 ķerru ar granti,
• 17 ķerras ar kūdru,
• 1 spaini ar granulēto mēslojumu,
• 4 maisus dolomīta miltu,
• 1 spaini ar granulēto mēslojumu (lieto lēni šķīstošo komplekso granulēto mēslojumu ar mikroelementiem).
Jāņa Rukšāna veidotā unikālā narcises šķirne ‘Freedom Stars’. „Šķirne tika uzdāvināta manam angļu draugam, pasaulslavenam narcišu selekcionāram Braienam (Brian Duncan), bet narcišu kolekciju (1400 dažādību – 700 šķirnes un 700 atlasītus hibrīdus) pēc dažiem gadiem pārdevu holandiešiem, kas meklēja neslimojošas baltziedu narcises. Manas jaunšķirnes bija izcilas kvalitātes, ļoti veselīgas. Vēlāk trīs 'Freedom Stars' sīpoliņus, par desmit mārciņām gabalā, nopirku no kādas angļu firmas, kas tos, savukārt, bija dabūjusi no Braiena, jo man ļoti gribējās, lai dārzā būtu šī unikālā šķirne.”
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...