Klimata pārmaiņas un lauksaimniecība vienmēr bijuši ļoti saistīti jēdzieni. Pēdējā laikā zinātniskajās diskusijās arvien vairāk tiek runāts tieši par klimata izmaiņu ietekmi uz lauksaimniecisko darbību – nokrišņu daudzuma un gaisa temperatūras izmaiņas atstāj būtisku ietekmi uz kultūraugu augšanu un attīstību. Nākotnes prognozes liecina par krasi atšķirīgām veģetācijas sezonām, kad ekstremāli sausuma periodi mīsies ar ilgstošām lietavām. Viens no faktoriem, kas negatīvi ietekmē un arvien vairāk ietekmēs kultūraugu augšanu un attīstību, ražas lielumu un kvalitāti, ir mitruma deficīts.
Daudzviet pasaulē graudaugu audzēšanai tiek izmantotas apūdeņošanas sistēmas, tikmēr Latvijā labības audzēšana pilnībā ir atkarīga no meteoroloģiskajiem apstākļiem. Ņemot to vērā, augu pētnieki un selekcionāri uzskata, ka piemērota genotipa izvēle var palīdzēt mazināt sausuma stresa negatīvo ietekmi, jo šķirnes uz apkārtējās vides apstākļu izmaiņām reaģē atšķirīgi.
Līdz šim jaunu šķirņu selekcijā liela uzmanība tika pievērsta ražas apjoma un kvalitātes uzlabošanai, bet pēdējā laikā aizvien lielāks uzsvars tiek likts uz genotipu izturību stresa apstākļos. Veikti plaši pētījumi par labību sakņu novietojumu, sakņu izmēriem un apjomu, lapu laukumu un novietojumu, kam selekcijas procesā tiek pievērsta īpaša uzmanība, tādā veidā identificējot sausumizturīgos genotipus. Būtiskas...
Pilnu rakstu lasiet Jūnija SAIMNIEKS LV numurā!
2024. gads lēnām tuvojas izskaņai, un top pirmie apkopojumi par aizvadīto l...
Andersonu dzimtas saimniecības saknes aizmetušās 1889. gadā un, sazarojušās...
Devāmies uz Liepājas pusi iepazīt 1992. gadā dibināto zemnieku saimniecību ...
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...