, .
cloudy 19.2℃
Vārda dienu svin: Madara, Genoveva, Genovefa

Salmonelozes klātbūtni PVD šogad mājputnu gaļā konstatējis 16 reizes

LETA , 21-07-2021
Salmonelozes klātbūtni PVD šogad mājputnu gaļā konstatējis 16 reizes

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) "Salmonella app" jeb salmonelozes klātbūtni mājputnu gaļā šogad konstatējis 16 reizes, tostarp pēdējais gadījums fiksēts pagājušajā nedēļā, pavēstīja PVD Pārtikas uzraudzības departamentā.

Tostarp 14 gadījumos salmonelozes klātbūtne šogad konstatēta Polijas izcelsmes mājputnu gaļā, bet pa vienam gadījumam konstatēts Lietuvas un Latvijas izcelsmes mājputnu gaļā. 

Dienestā arī piebilda, ka 2019.gadā PVD veica 103 putnu gaļas partiju pārbaudes, salmonelozes klātbūtni konstatējot 22 gadījumos, tostarp visos gadījumos salmonelozes klātbūtne tika konstatēta Polijas izcelsmes mājputnu gaļā. Savukārt 2020.gadā tika pārbaudītas 95 partijas, 13 gadījumos konstatējot baktērijas klātbūtni. No pērn veiktajām pārbaudēm 11 gadījumos salmonelozes klātbūtne tika konstatēta Polijas izcelsmes gaļā, taču pa vienam gadījumam tika konstatēts arī Rumānijas un Latvijas izcelsmes gaļā.

Vienlaikus dienestā skaidroja, ka Latvijā netiek importēta putnu gaļa no trešajām valstīm, savukārt Eiropas Savienības (ES) valstu, tostarp Polijas kravas uz robežas netiek kontrolētas, jo starp Eiropas kopienas dalībvalstīm nav robežkontroles. Savukārt salmonelozes monitoringam piešķirtā finansējuma ietvaros katru gadu tiek izstrādāta Salmonelozes ierosinātāju kontroles programma mājputniem un pārtikai. Paraugus uz salmonelozes klātbūtni PVD inspektori ņem atbilstoši šajā programmā noteiktajai kārtībai. 

PVD norādīja, ka 2021.gadā plānots noņemt kopumā 274 pārtikas gaļas, zivju un piena produktu paraugus izmeklēšanai uz salmonelozes klātbūtni.

Tāpat PVD pārstāvji informēja, ka dienests 2019.gadā 10 reizes ziņoja ES Ātrās brīdināšanas sistēmā pārtikas un barības jomā (RASFF) par salmonelozes klātbūtnes gadījumiem Polijas izcelsmes putnu gaļā, 2020.gadā - tika ziņots par četriem Polijas izcelsmes neatbilstošiem mājputnu gaļas gadījumiem, kā arī šogad līdz šim ziņots par četriem neatbilstošiem Polijas izcelsmes mājputnu gaļas gadījumiem. Šogad vienu reizi RASFF sistēmā ziņots arī par salmonelozes klātbūtni Lietuvas izcelsmes mājputnu gaļā.

Vienlaikus PVD arī atzīmēja, ka uzņēmumi, veicot "Salmonella spp" izmeklējumus produkcijai un izejvielai, neatbilstošus gadījumus konstatē ļoti reti, proti, pēdējo triju gadu laikā ir bijis tikai viens gadījums, kad uzņēmums paškontroles ietvaros ir konstatējis "Salmonella spp" klātbūtni, un par to ir informējis PVD. 

Tāpat dienestā minēja, ka viena parauga testēšana, lai noteiktu "Salmonella spp" klātbūtni, aizņem no septiņām līdz desmit dienām, taču svaigās mājputnu gaļas derīguma termiņš parasti ir 7-8 dienas, tāpēc, pēc rezultātu saņemšanas, produkcijai ir beidzies derīguma termiņš un tā vairs nav tirdzniecībā, proti, nav produkcijas ko atsaukt, iznīcināt vai novirzīt termiskai apstrādei.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Uzdevums – nodrošināt veselīgu piena asinsriti
Uzdevums – nodrošināt veselīgu piena asinsriti

Šis gads iezīmējies ar ļoti augstām piena iepirkuma cenām un dažu piena pār...

Agronoma Jāņa Lielmaņa balvas konkurss
Agronoma Jāņa Lielmaņa balvas konkurss

Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI), Latvijas lauksaimniecības un me...

Latvijā pārtikas kartupeļus no Polijas un Rumānijas drīkst ievest, ja tiem pievienota augu pase
Latvijā pārtikas kartupeļus no Polijas un Rumānijas drīkst ievest, ja tiem pievienota augu pase

Pārtikas kartupeļu ievešanai no Polijas un Rumānijas, noteiktas stingrākas ...

Dzīvnieku veterinārā aprūpe un apsaimniekošana kvalitatīvu pēcnācēju ieguvei
Dzīvnieku veterinārā aprūpe un apsaimniekošana kvalitatīvu pēcnācēju ieguvei

Teļš ir galvenais produkts, ko iegūst no zīdītājgovs. Atkarībā no teļa kval...